Wpis z mikrobloga

jak ustawic drugi router aby byl w tej samej sieci ? Tak zeby np telefon podlaczomy do routera 1 mogl uruchoic youtube na telewizorze podlaczonym do routera 2 ?? mam obecnie router X i do niego podpiety switch PoE. Powinnam kablem RJ45 podlaczyc router 2 z portem WAN ze switchem PoE ? I na tym drugim routerze wylaczyc DHCP ? Proszę masterów IT o łopatologiczną podpowiedź dla laika :) Miłego dnia :) #informatyka #sieci #siecikomputerowe
  • 17
Jaka jest różnica pomiędzy ustawieniem go jako AP a jako zwykły Router 2 ?


@wisniowa211: wtedy pierwszy router będzie nadawał adresacje urządzeniom podłączonym do tego drugiego w trybie AP i urządzenia podłączone do AP2 będą się widzieć tak jakby były podłączone do pierwszego routera.
A jak będziesz miał dwa routery w trybie routera to drugi stworzy dla swoich urządzeń osobną podsieć co mocno ograniczy interakcje urządzeń podłączonych do pierwszego i drugiego
@TenNorbert: Dokładnie tak, MikroTik nie robi dedykowanych portów WAN bo zakładają że użyszkodnik sam sobie to skonfiguruje na dowolnym porcie. Na bardziej zaawansowanych modelach są jedynie dedykowane porty pod zdalne sterowanie. :)

@wisniowa211: Drugi router ustawiasz w tryb AP, wtedy ustawiasz adres serwera DHCP na pierwszy router, konfigurujesz WiFi tak aby miał tą samą nazwę sieci i hasło co pierwszy (jeżeli ma), wpinasz w pierwszy i teraz ten drugi router
@wisniowa211: No i wtedy TV łapałby adresację z tego głównego routera. Zgaduję że główny router to taki standardowy od dostawcy, więc wszystko adresuje albo w 192.168.0.0 albo 192.168.1.0, więc nie powinno być z tym problemu, wszystko by hulało w tej samej podsieci.
@supra107: Musi drugi router mieć tą samą nazwę WIFI co pierwszy ?? ustawiłam ten drugi w tryb AP i dalam mu IP z poza zakresu DHCP tego pierwszego i wylaczylam DHCP Server na drugim. Ten drugi router ustawilam na IP 192.168.1.101 i wylaczylam na nim DHCP Server. Pierwszy glowny router ma DHCP 192.168.1.10-100. Dobrze zrobilam? czy powinnam na tym drugim wlaczyc jednak to DHCP Server i wpisac takie jak na pierwszym
@wisniowa211: Jeżeli oba routery mają nadawać sieć to muszą mieć tę samą nazwę jak i hasło. IP może być z zakresu DHCP, tylko na pierwszym, czyli tym na którym pracuje serwer DHCP lepiej przydzielić stały adres dla drugiego routera, ja ustawiłem na sztywno. A jeżeli drugi ma służyć tylko jako rozszerzenie WiFi, to tam należy wyłączyć serwer DHCP i zamiast tego ustawić adres na stałe na ten główny.

Tu dla przykładu
supra107 - @wisniowa211: Jeżeli oba routery mają nadawać sieć to muszą mieć tę samą n...

źródło: vivaldi_2023-05-08_21-58-41

Pobierz