Wpis z mikrobloga

Jak kalkulator giełdowy pokazuje mi inne wyliczenia podatku niż xtb w raporcie podatkowym ze źródeł zagranicznych to komu lepiej wierzyć? Przychód jest ten sam, ale koszty uzyskania przychodu kalkulator giełdowy pokazuje wyższe, więc teoretycznie bezpieczniej byłoby podać tę kwotę z xtb.
#gielda #kalkulatorgieldowy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bart40404: XTB zmienia co roku metodykę ustalania kursu średniego NBP. W tym roku zmienili to znowu dla kosztów (dla przychodów zostało jak rok temu).
Znam interpretację, na której bazują w tym roku i mój doradca podatkowy, który uważa inaczej też jej nie podważa bo przepisy są bardzo niejasne. Ich opiera się trochę na domyśle.
Ostatecznie ważna jest konsekwentność bo wszystko przeliczać tak samo w swoich przeliczeniach.

@ffrreeaakk mój raport
  • Odpowiedz
  • 1
@ffrreeaakk @kalkulatorgieldowy po przejrzeniu średnich kursów NBP widzę, że xtb wzięło w zestawieniu transakcji kurs z następnego dnia roboczego, a nie poprzedniego (mimo, że zatytułowali to w tabelce jako Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu). Ręcznie mi wychodzi tyle co w kalkulatorze giełdowym.
  • Odpowiedz
@bart40404: poszli za interpretacją analogiczną do tej dla przychodu.
Jako datę kosztu uwzględniają datę przeniesienia własności przy zakupie a nie datę transakcji.
Analogicznie jest dla sprzedaży (przychodu).

Przy czym ustawa stanowi tak wyłącznie dla przychodu a koszt wg niej powstaje w dniu transakcji. Dlatego są różne interpretacje, ponieważ prawo nie jest spójne.

My działamy wg ustawy zgodnie z naszym doradcą i KIS ale sami wprowadzimy opcję wyboru "dla wybrednych" ;)
  • Odpowiedz