Wpis z mikrobloga

Dawno tu nie zaglądałem, teraz tak sobie patrzę, że pięknie się zmieniły nastroje na wykopie odnośnie cen nieruchomości xD No cóż lepiej późno niż wcale. Od zawsze pisałem, że pycha kroczy przed upadkiem, a pseudoanalizy amatorów którzy niczego się życiu nie dorobili, a już na pewno nie zarobili ani grosza na nieruchomościach, a jedynie byli dawcami kapitału dla innych są nic nie warte.

Tu nie trzeba być żadnym potężnym ekonomistą by wiedzieć że w Polsce nieruchomości nie bedą tanie. Wystarczy znać się na polityce (portfolia majątkowe polityków i stawianie własnych interesów ponad wszystko) i mentalności Polaków odnośnie posiadania czegoś na własność, by wiedzieć że tu jeszcze jest duże pole do wzrostów.

Nie przejmujcie się za 10 lat lepiej nie będzie. Może za 20 lat sytuacja się zacznie "poprawiać", chociaż raczej nie w takich miastach jak Warszawa czy Kraków. Zacytuje klasyka "Ależ to #!$%@?" xD

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredythipoteczny #inwestycje
  • 20
  • Odpowiedz
Tu nie trzeba być żadnym potężnym ekonomistą by wiedzieć że w Polsce nieruchomości nie bedą tanie.


@Dusk_Forest77: @Dusk_Forest77: Przecież obecne wzrosty nie są oparte na żadnych fundamentach tylko FOMO i pompowaniem rynku darmowym kredytem, a w zasadzie jego obietnicą XD Jakby nie Buda i może w jakimś stopniu luzowanie rekomendacji KNF to ten kwartał miałby kolejne kilka procent spadków, co by się już złożyło w kilkanaście procent.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77 coś czuję, że jak to zwykle na wykopie bywa skoro wszyscy zaczęli pisać o wiecznych wzrostach i nawet sceptycy już przeszli na stronę betonowego złota to za chwilę może się na rynku zadziać coś co odwróci kartę. Klasycznie, trzeba czytać co piszą na wykopie a potem robić odwrotnie.
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: Nie ma żadnych danych, więc co się dzieje na rynku to nie wiadomo XD Narkun np uważa, że obecne zakupy to inwestorzy i spekulanci. Faktem za to jest, że oferta jest mocno ucięta, a deweloperzy podnoszą ceny.
  • Odpowiedz
@mickpl ja wiem co się dzieje na rynku wrocławskim pierwotnym. Po roku stagnacji w cenach transakcyjnych obecne ofertowe poszły w górę od kiedy ogłosili program kredytowy tylko, że na razie mieszkania są zarezerwowane a nie sprzedane więc co się dzieje w cenach transakycjnych nie wiadomo. Rezerwacja polega na zapłaceniu solidnej zaliczki i oczekiwaniu na kredyt 2%. Jak już wszyscy na wykopie stękają o nieskończonych wzrostach to taka konstrukcja rynku może przynieść jakieś
  • Odpowiedz
@mickpl: Ech, głupiemu to zawsze wiatr wieje w oczy i napotyka jakieś przeciwności losu,. Dlatego napisałem że trzeba znać się na polityce i mieć swiadomosć jakim potężnym lobby dysponuje deweloperka oraz jak istotną branżą jest szeroko rozumiana budowlanka oraz jej znaczącego wpływu na inne branże. Zapaść w budowlance to duża szansa na kryzys i wzrost bezrobocia, a co za tym idzie znaczący spadek poparcia, zawsze ona była ratowana w mniejszym lub
  • Odpowiedz
już wszyscy na wykopie stękają o nieskończonych wzrostach to taka konstrukcja rynku może przynieść jakieś niespodziewane wyrwy


@wiktorek_pl: Ta wyrwa akurat jest całkiem do przewidzenia i nazywa się skokowym wzrostem inflacji. Problem tylko taki, że tego nie będzie widać od razu w lipcu, tylko np na wiosnę kolejnego roku. Ale to już po wyborach, więc kto by się przejmował. Może będzie już wtedy rządzić opozycja i objawi nam się Jaszczebi Jaszczom
  • Odpowiedz
@mickpl: skoro jest to oparte na fomo to po wyczerpaniu limitów na ten rok zacznie się stabilizować stosunkowo do możliwości zakupowych ludzi. W połowie przyszłego roku po przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji kredytowej (coś tam świergolą o spadkach stópek, w co wątpię) może coś się znajdzie w zasięgu stosunkowo do zarobków ale czy to spadnie. Tak czy inaczej jak zarżną ludzi to zacznie się szukanie kasy w cudzych mieszkaniach na poważnie,
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: generalnie należę do osób, które uważają że nieruchomości, a zwłaszcza nowe mieszkania, są mocno przewartościowane. Natomiast jestem pewny, że nie ma co spodziewać się tych samych błędów które były popełnione 15 lat temu przez banki, dewów, wykonawców , producentów materiałów itd. W którymś momencie jakieś szambo kiedyś wybije, ale mechanizm będzie pewnie inny niż tutaj prorokują, a poza tym zarządzenie ryzykiem jest coraz skuteczniejsze w wielu firmach.
Inflacja też robi
  • Odpowiedz
@bdg-bro: Ja już nie zamierzam się w tego typu dyskusje tu wdawać, nie robiłem już tego z resztą od dłuższego czasu bo uważam to za bezproduktywne i marnowanie czasu na wykłócanie się o to co przyniesie przyszłość na tym rynku. Jest to strasznie wtórne, ale zrobie wyjątek Imo jednak nie będzie to rosło w nieskończoność , prędzej czy później nadejdzie trwałe "przesilenie", ale kiedy to będzie kij wie, moim zdaniem tak
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77

a już na pewno nie zarobili ani grosza na nieruchomościach, a jedynie byli dawcami kapitału dla innych są nic nie warte.


Tak? To niby skąd Mick pe el wziął 100 tys. złotych na indywidualną lokatę od dyrektora oddziału i co najmniej 50 tys. dolarów w gotówce, hm?
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: tak, tak. We Wrocławiu wszyscy się rzucili na kredyt 2%. Szczególnie, że mogą za niego kupić co najwyżej kawalerkę na jagodnie xD
  • Odpowiedz
@Ogau to sobie zobacz jak wyglądają obecnie ceny. Apartamenty przy Szczytnickim rezerwowane są po 20k za metr. Te mieszkania mają w większości metraże po 40-50m, więc mają 200k wkładu łapiesz się na kredyt 2%. Z tym że tak jak mówię, połowa stoi do wzięcia, 40% jest zarezerwowane a 10% sprzedane. Klitki typu Jagodno czy Ołtaszyn rok temu były po 10500 około. Przed kredytem 2% dostałem ofertę na 9500, obecnie wrócili do cen
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77 @mickpl : na spadki w Warszawie na popularnych metrazach to szans nie ma. Jestem boomerem z 4 na liczniku od niedawna i pierwsze mieszkanie w Wawie kupowalem w 2009r , potem jeszcze w 2013 i 2017. najtaniej z metra zaplacilem za to ostatnie ale to prawie 120m, i mysle ze teraz bedzie podobnie mieszkania duze powyzej 1,5mln beda do negocjacji. Wszystko w widelkach kredytu 2% do gory.
Siedze w IT i
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl: i jest taka strona, która zliczyła ci mieszkania z wszystkich inwestycji, a do tego zaznaczyła, że wszystkie rezerwacje to te, które czekają na kredyt 2%?
  • Odpowiedz