Wpis z mikrobloga

#praca #pracait #pracbaza #zarobki #neet #korposwiat #oszczedzanie #finanse

Jak ktos jest biedny i zarabia 3k, to kupuje sobie samochod za 5k czyli zbiera na niego 50 dni.
A jest ktoś kto zarabia 15k - to wiadomo, że sobie nie kupi grata, tylko chce nówkę z salonu za 150k i zabiera na samochód 10 miesięcy.

To trochę tak jak z #zegarki #zegarkiboners. Możesz kupić Casio za 200 zł na baterii i stalowej bransolecie i posłuży ci 10 lat, a możesz kupić Rolexa za 50k i w ciągu 10 lat będzie wymagał 2 napraw po kilka tysięcy każda.
Biedak zarabia na swój zegarek 3 dni, a ten niby bogaty zarabia na swoj zegarek z naprawami 4 miesiące.

Logicznie rzecz biorąc bogaci ludzie podejmują NIERACJONALNE decyzje.
Oczywiście nadal wolałbym być bogaty i płakać w Ferrari.

Tak wiem, odkrywam #ekonomia na nowo, ale daje do myślenia :)
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Cosmo77: Czy mogę prosić cie o wskazanie w którym miejscu moja wiedza jest zerowa? Bo wiadomo, że o wielu rzeczach nic nie wiem, ale chętnie się dowiem na jaki temat źle myślę i czego nie wiem.
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle chłopie, zarabiam 5k, a realnie jestem odłożyć max 1k/msc, gdzie ja #!$%@? sobie kupuje prócz rzeczy do moto + nie mieszkam w Warszawie czy coś. rachunki i reszta min 2k, min 1k na życie i w teorii 2k oszczędności, a praktyce to jest mniej, a ty piszesz że ktoś zarabia 3k i oszczędza. w tym momencie 5k netto to min by nie jeść moetadeli, gdzieś wyjść(z umiarem) czy sobie coś
  • Odpowiedz
Jak ktos jest biedny i zarabia 3k, to kupuje sobie samochod za 5k czyli zbiera na niego 50 dni.

A jest ktoś kto zarabia 15k - to wiadomo, że sobie nie kupi grata, tylko chce nówkę z salonu za 150k i zabiera na samochód 10 miesięcy.


@HeavyMagicMissle: nie wiem skąd to wytrzasnąłeś. Jak ktoś zarabia 3k, to odkłada 5k w 50 dni chyba tylko jak mieszka z rodzicami i płaci
  • Odpowiedz
@Cotamslychacnatymwykopie: nigdy nie ma problemow z autem. dla mnie auto jest koniecznoscia
traktuje je jak predmiot, nie mam problemu z pozyczaniem, nie oburzam sie gdy ktos chce poprowadzic
to jest tylko auto, rysy i inne mi nie przeszkadzaja
a drugie auto jest kompletnie zbedne
przed pandemia jedzilem do pracy na rowerze. jak sie sporo zarabia naprwde nie trzeba wszedzie wozic tylka autem, ja np uwielbiam rower
  • Odpowiedz
ktoś kto zarabia 15k bierze sobie leasing i płaci 2k/m-c, (...) optymalizuje sobie podatki i dalej ma 13k


@charlie1919: xddddddd
dobre te twoje obliczenia, jak kazdy prawdziwy janusz. wzial w leasing czyli ma za darmo bo odliczy od podatku xd
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: Tak tak, ten biedny taki skromny, prosty człowiek, wszystko zawsze tak mądrze kalkuluje XD A w realu to wygląda tak, że biedak #!$%@? kasę, nawet tą którą ledwo co uciuła, na głupoty i m.in. dlatego właśnie jest biedny. Bo liczy się tylko żeby somsiad zazdrościł.
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: A patrzyłeś na ceny Rolexów przed napisaniem tego wpisu?
Bo jak ktoś kupił dobrego Rolexa za 50k w 2019 to teraz go może sprzedać za ponad 100k jeśli sensownie wybrał model. Czasami sama możliwość kupienia limitowanej wersji to już czysty zarobek, bo kupujesz limitowaną wersję za 50k która może trafić tylko do kilkudziesięciu wybranych i tego samego dnia możesz sprzedać za 250k.

Ludzie uwielbiają romantyzować biedę. "Ah ten głupi
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: Nie chodziło mi o to, że ktoś jest głupi, tylko że w ekonomii wiele twierdzeń ma sobie takiego potworka jak "racjonalność" - racjonalny konsument kupuje produkt podobny jakościowo ale tańszy, racjonalny inwestor nie bada sprawozdania finansowe spółki itd.
I tylko o to mi chodziło, że ten potworek jest tutaj chyba zaburzony.
Ale co do bogactwa - sam napisałem, że mimo wszystko wolałbym płakać w ferrari.
  • Odpowiedz