Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny

Ostatnia szansa na pęknięcie bańki to kryzys (u mnie i kilku znajomych nie zatrudnia się już nikogo nowego od paru miesięcy) i odpływ ukraińców. Wracamy wtedy na ROI 2%, albo i niżej przy obecnych cenach i mamy 2500 + czynsz za najem 2 pokojowego mieszkania vs 7k miniratki.
Ciężki okres do podejmowania decyzji, w czasach prosperity w 2016 roku był to prosty wybór, a tu ruletka.
  • 8
@perfumowyswir: pracuje w IT tez zauwazylem ze wiele firm ma hiring freeze ,ale z 2 strony jak jestes dobrym specem to ssanie jest caly czas. oferty na linked in caly czas mi przychodza systematycznie. natomiast jesli chodzi o spadki w Warszawie to na metrazach lapiacych sie w socjalne pomysly pisu to nie ma szans. ale jesli np masz odlozona kase i celujesz w nieruchomosci 1,2-1,5mln to tu juz teraz mozesz sie
@perfumowyswir: na razie nie ma bańki... dotychczas można było mówić o tym, że nieruchomości są po prostu drogie, ale do bańki to jeszcze było daleko. Natomiast teraz, jak wystąpiły wzrosty cen pod program rządowy z limitem cenowym, który nie wiadomo jeszcze do końca, w jakiej wejdzie formie, to już może być początkiem prawdziwej bańki.
@perfumowyswir: Nie wiem o jakiej branży piszesz, ale w IT w Polsce nie widzę aktualnie potencjału do kryzysu. Rzeczywiście był moment stagnacji, wynikający z sytuacji makro, niektóre, gorsze firmy wywalały nawet ludzi. Natomiast, nawet w mojej firmie widzę, że po 3-4 miesięcznym freezie na zatrudnianie, od kolejnego miesiąca ruszają rekrutacje, nawet ze zdwojoną siłą, bo trzeba będzie zapełnić stanowiska, które były nieobsadzone przez ostatnie kilka miesięcy.

To co obserwuję (m.in. po
@frnk: piszę o IT, ale koleżanka co robi po prostu w PG w logistyce tez ma freeze od paru miesięcy, reszta branż nie mam pojęcia jak wygląda

U nas jak odblokują rekrutacje to pewnie tylko dla seniorów, z reszta zobacz takie wielkie molochy jak EPAM też tylko kilku leadow szukają, także gratulacje, że u Ciebie jest ssanie, ale żeby zakupy szły to juniorzy tez musza mieć szanse na zatrudnienie i zostanie
@perfumowyswir:

jak ludzi potrzeba to potrzeba, jak nie to nie ;)

jesli branza presperuje to dalej zatrudniaja, ale sa miejsca gdzie sie sypia wypowiedzenia - mysle ze w ogolnym rozrachunku wychodzi gdzies na zero, czyli niby zle nie jest, ale takiej latwosc zmiany jak 2 lata temu to raczej nie ma.

Warto odnotowac ze stawki wzrosly - widac IT dobrze sie targuje o swoje zarobki, z drugiej strony to prowadzi do
ale jesli np masz odlozona kase i celujesz w nieruchomosci 1,2-1,5mln to tu juz teraz mozesz sie targowac i kryzys moglby to wzmocnic.


@borjaki: piszesz to już któryś raz w ostatnich dniach. Masz jakieś doświadczenie i powiesz ile z takich sum teraz idzie utargować?
@markier: kazdy przypadek jest inny,ale w sprzyjających okolicznościach i od tej gornej kwoty widel do 15%. Aha wieksza sklonnosc do rabatow przejawiaja sprzedawcy segmentow, ale nawet Dom Development na mieszkaniach 120m+ (ktore nie sa penthousami)jest otwarty na negocjacje tylko ze tu bardziej kwoty startowe to 1,7-1,8mln