Wpis z mikrobloga

Znalazłem fajne mieszkanie na rynku wtórnym. Spełniam warunki potrzebne do kredytu 2%. W jaki sposób mogę zarezerwować mieszkanie, żebym później mógł skorzystać z programu.

Mój pomysł to notarialna umowa przedwstępna podpisana dzisiaj, kolejna umowa przedwstępna (jeśli będzie konieczna) w lipcu. Jej treść anulowała by poprzednią (na wypadek gdyby w programie były jakieś zapisy, które wymuszały by konkretne daty).

Jak inaczej można do tego podejść, tak żeby mieć w miarę pewność, że uda się skutecznie zaklepać mieszkanie a z drugiej strony, żeby sprzedający też był zadowolony. Ewentualnie do jakiego specjalisty mogę się udać w sprawie doradzenia skutecznego rozwiązania, bo pośrednicy i doradcy kredytowi z którymi do tej pory rozmawiałem to straszne ameby - udają, że wiedzą ale w rzeczywistości nie mają pojęcia o programie, obowiązujących przepisach oraz ofertach banku.

Macie może linka do oryginalnej treści ustawy? W dzienniku ustaw jeszcze nie ma a próbując znaleźć coś w necie wyskakują same gdybające artykuły, bez konkretnych zapisów.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent #warszawa
  • 11
  • Odpowiedz
  • 2
@randomXdd Umowa rezerwacyjna z zadatkiem, ja spisywałem na kolanie w ogładanym mieszkaniu. Przedwstępna też może być od razu ale to to faktycznie do notariusza trzeba.
  • Odpowiedz
ciężka sprawa i na miejscu sprzedającego raczej bym w to nie wchodził, bo może mieć przez to "zamrożone" mieszkanie.

od spełnienia warunków, do faktycznego otrzymania kasy daleka droga, nie wiadomo w jakiej postaci ten program wejdzie i jaka pula środków będzie na to przeznaczona, może to zwykła kiełbasa wyborcza i załapią się nieliczni? Mając to na uwadze postaw się na miejscu sprzedającego.

Może sprzedać to mieszkanie Tobie pod warunkiem że może dostaniesz
  • Odpowiedz
  • 0
@KromkaMistrz: @charlie1919:
Jako ukłon w stronę sprzedającego zaproponowałem, że jeśli nie załapię się na program to biorę zwykły kredyt. Ale jeśli program wejdzie to będzie domyślną opcją przy transakcji. Zdolność jest. Ba nawet gotówką by się udało zapłacić. Ale na rynkowych warunkach mogę wziąć każde inne mieszkanie w nowoczesnym bloku z super lokalizacją. To konkretne mieszkanie które mam na oku jest opcją kompromisową. Nie jest idealne, ale też
  • Odpowiedz
@randomXdd: Jak jest niezbyt rozgarnięty sprzedający to jesteś w stanie zabezpieczyć swoje interesy, jednocześnie dając mu pewne zapewnienia. Najbardziej go pewnie przekona zadatek z Twojej strony. Do tego oczywiście umowa przedwstępna u notariusza. Jeśli chcesz skorzystać z programu a jednak nie wejdzie on w życie, to odpowiednie postanowienia muszą się znaleźć w umowie.
  • Odpowiedz
@randomXdd: aha no to zmienia postać rzeczy, bo jeśli tak czy siak kupisz mieszkanie niezależnie od tego czy załapiesz się na ten program czy nie, to sprzedający powinien być zadowolony z deala że ma mieszkanie sprzedane. (chociaż to wszystko może długo trwać i nie wiemy, czy mu nie zależy na czasie), to w takim razie trzeba by po prostu sporządzić odpowiednią umowę i jakiś zadatek wpłacić, wtedy obie strony będą
  • Odpowiedz
Mój pomysł to notarialna umowa przedwstępna podpisana dzisiaj, kolejna umowa przedwstępna (jeśli będzie konieczna) w lipcu. Jej treść anulowała by poprzednią (na wypadek gdyby w programie były jakieś zapisy, które wymuszały by konkretne daty).


@randomXdd: Zwróć uwagę na dwa aspekty:
1. Ustawa o pomocy w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wchodzi w życie 1 lipca 2023. Nie oznacza to, że wnioski będzie można składać już 3 lipca (poniedziałek). Prawdopodobnie nastąpi to
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Dzięki.
A jesteś w stanie podrzucić link do ustawy? Sam chciałbym dokładnie zapoznać się z tym co już jest przyjęte przez Sejm, a jeszcze nie ma nic w dzienniku ustaw. A przyznam się, że w tych legislacyjnych sprawach jestem totalnie zielony i nie wiem gdzie mogę to znaleźć
  • Odpowiedz