Wpis z mikrobloga

Mam dylemat, trochę czuję jakby rodzina i znajomi wręcz forsowali mnie do kupienia mieszkania w #bk2% I jak mam możliwości skorzystać a nie skorzystam teraz w lipcu na start to już po ptakach, bo po wyborach na pewno zdejmą program XD. A ja mam wrażenie jakby rynek już teraz doliczył sobie do ceny profit za bk2% i wbrew wszystkim, mam coraz bardziej spadkowy vibe i obstawiam początki korekty pod koniec bieżącego roku.

Moja sytuacja jest też o tyle dziwną że mam UoP do końca lipca, potem przedłużą mi na nieokreślony, ale wiadomo kto nie złoży wniosku 1 lipca ten jest przegranym. Mógłbym nawet iść do szefostwa żeby już teraz przygotowali mi umowę, ale też mam opory że jeśli wyrwę się z tą umową to spadnie mi zdolność negocjacyjna i zamiast 1000-1500 podwyżki mógłbym ugrać conajwyżej 300-500zl.

Jeśli bym kupował to jakieś małe mieszkanie ok. 40m2 w Krakowie, ale tak żeby zmieścić się w 550/600k(150k wkład+reszta kredyt) ze wszystkiem.

Myślicie że jak nie kupię w lipcu to się sfrajerzę bo potem będzie jeszcze gorzej? Czy raczej jak dzisiaj kupię to się sfrajerzę bo za pół roku te same mieszkania spadną o 50-100k.

#nieruchomosci

Co robić?

  • Czekać, na koniec roku ceny trochę zejdą w dół 23.2% (32)
  • Do końca roku , ceny nie zmienią się 26.8% (37)
  • Rezerwować teraz, za 2 tyg nie będzie mieszkań 50.0% (69)

Oddanych głosów: 138

  • 21
@Szemiques: Nikt Ci tego niestety nie powie, bo nie wiadomo jak będzie. Mój brat stoi przed takim samym dylematem. Generalnie jeśli mieszkanie kupujesz na własne potrzeby to nigdy nie ma złego momentu. Nie wiesz czy trafisz w dołek, czy w górkę, a wszyscy są mądrzy dopiero czasie (analiza wsteczna zawsze skuteczna). Jeśli mieszkanie spełnia Twoje potrzeby na daną chwilę i jesteś w stanie żyć z wadami (mając określony budżet tak zawsze
Mam wrażenie, że jest tylu chętnych i pewnych przyznania tego bk2%, że jak to ruszy to będą musieli jakoś ograniczyć ten program już na starcie, bo nie ma szans, aby każdy się załapał.
@Szemiques: w Krakowie mieszkania 40m spadną o 50k-100k? XD

Może te po babciach w blokach z lat 70 czeka korekta, bo są nieco przeszacowane (ale o 100k to na pewno nie).

Jak chodzi o sensowne mieszkanie w nowym budownictwie blisko komunikacji miejskiej to zapomnij. Pod koniec roku za 600k to będziesz kupował okazyjnie. Teraz 550-600 jeszcze jest realne.
@Szemiques: ja bym na promocje w sensownych lokalizacjach krk nie liczyl. Byl prawie rok posuchy na hipotekach i #!$%@? to dalo, ten rynek jest jakis niezajebywalny xD o 50k, zupelnie nagle, to raczej jakies wrzody spadna jak sie okaze ze nikt sie na nie nie zlapal. Dobre mieszkania do 800k beda znikac poki dofinansowania beda w obiegu imo. Jak zaczniesz szukac, to sam zrozumiesz o co mi chodzi. Mieszkan wartych rozwazenia
  • 0
Mam wrażenie, że jest tylu chętnych i pewnych przyznania tego bk2%


@CePeK: Też tak na początku myślałem, ale potem uświadomiłem sobie jak duży jest szum medialny w okół tego programu.
Pewnie będzie nawet x2 więcej chętnych w pierwszym rzucie, ale czy ta popularność z rok/dwa się utrzyma. Śmiem wątpić
@Szemiques: a Ty musisz koniecznie do końca lipca coś zarezerwować? Pomyśl że nie tylko Ty masz takie dylematy. Może wzrośnie może spadnie może po pierwszym zachłyśnieciu się programem wszystko przycichnie. Musisz mieć nowe czy swoje? Na wtórnym też #!$%@?ą manianę?
@Szemiques: Mirek, na rynek trafi masa pustego pieniądza, co może stać się z cenami nieruchów? Tu de moon. Na koniec roku będzie cenowy... chciałbym napisać Meksyk, ale bardziej pasuje Monaco.
@Szemiques: przeglądałeś wgl mieszkania?
Nie ma szans na kupno 40m w dobrej lokalizacji w takiej cenie, takie mieszkania są już kupione na etapie dziury w ziemi.

Poprzeglądaj mieszkania, pooglądaj strony deweloperów, może coś wpadnie w oko :)
@Szemiques deweloperzy przestali teraz budować mieszkania, a zanim pojawią się nowe nie ma szans żeby ceny spadły, chyba że wojna przyjdzie do nas.. Do tego inflacja. Patrząc z perspektywy czasu żałuję że nie kupiłem mieszkania od razu po przeprowadzce do dużego miasta. Mogłem kupić gdziekolwiek i korzystać na wzroście ceny.