Wpis z mikrobloga

Czy ktoś wpłacał ok. 20% wkładu własnego deweloperowi na poczet mieszkania przed podpisywaniem umowy deweloperskiej? Mam taką sytuację, prawdopodobnie miałoby się to odbyć w ramach umowy rzerwacyjnej i nie do końca jestem pewny czy moja kasa byłaby chroniona przed całkowitą utratą w razie jakby coś poszło nie tak i musiałbym zrezygnować z kupna. Ma to wyglądać tak: 10k zadatku, 70k na poczet mieszkania. Rynek pierwotny. Jeśli ktoś się orientuje w tych sprawach prośba o kontakt.
#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #deweloperka #rynekpierwotny #nieruchomosci
  • 11
@MirekCordi: podpisujesz umowę rezerwacyjna i potem jak bk2% wejdzie to podpisujesz umowę deweloperska?
Negocjuj te kwotę, ale ona wydaje się mieć sens. 20% daje dewowi gwarancję że otrzymasz kredyt, bo masz wysoki wykład wlasny.
@MirekCordi: powinienes miec tp w umowie. U mnie oplata rezerwacyjna wynosila 10k, i byla 100proc zwrotna. Doplata do wysokosci 20proc dopiero przy deweloperskiej (tutaj rezygnacja jest mozliwa tylko w okreslonych przypadkach), ale jednym z nich jest nieotrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej z przynajmniej dwoch bankow. W mojej umowie jest tez zapis, ze w takim przypadku musialbym pokryc koszty poniesione przez dewa, zwiazane z przygotowaniem transakcji do momentu rozwiazania umowy. Nie wiem, nie
@MirekCordi: a wg nowej ustawy deweloperskiej to nie jest tak, ze mozna maksymalnie wplacic 1%? Bo rok temu szukalem mieszkania i deweloper bral na rezerwacyjnej 5% mieszkania - teraz sie kontaktowalem to mi powiedzieli, ze teraz 1%, bo tak wymaga nowa ustawa.
@MirekCordi: jestem właśnie na etapie podpisywania umowy rezerwacyjnej i u mnie wygląda to tak że teraz daję 3k za to, że deweloper nie będzie już oferował tego mieszkania innym osobom a po majówce podpisujemy umowę deweloperską i wtedy wpłacam 20% i to jest moim zdaniem jedyny akceptowalny scenariusz.
Mam taką sytuację, prawdopodobnie miałoby się to odbyć w ramach umowy rzerwacyjnej i nie do końca jestem pewny czy moja kasa byłaby chroniona przed całkowitą utratą w razie jakby coś poszło nie tak i musiałbym zrezygnować z kupna.


@MirekCordi: Zgodnie z nowelizacją ustawy deweloperskiej opłata rezerwacyjna to maksymalnie 1% ceny. W określonych w ustawie przypadkach jest ona zwracana, a w innych przepada. W pierwszej kolejność trzeba przeanalizować postanowienia Twojej umowy rezerwacyjnej.