Wpis z mikrobloga

#pompaciepla #ogrzewanie #fotowoltaika #budowadomu

Mirki pomocy :)
Jestem zielony w temacie, dla nowego domu ok 160m2 bardziej oplaca sie grzanie gazem czy pompa+fotowltaika?
Jaka jest różnica w cenie, na co zwrócić uwagę w drugiej opcji żeby ktoś mnie w #!$%@? nie zrobił?
Pomoa powietrze-powietrze? Powietrze-woda? Inna?

I jak to jest z dofinansowaniami, z tego co doczytałem to są limity na progi dochodowe (przekraczam wszystkie co w necie znalazłem), jest jakaś szansa?
  • 17
@itchee: w mój prąd 5.0 ma być dofinansowanie również na pompy ciepła. Śledź stronę mojprad.gov.pl
Tam ogłoszą szczegóły piątego naboru.

Tutaj trochę info: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/dotacje-w-moj-prad-50-wiemy-ile-bedzie-mozna-dostac-na-pompy-ciepla-i-kolektory/x5zj1bl

Obstawiam, że taniej w perspektywie wielu lat wyjdzie PV i pompa. Tym bardziej, że oprócz dotacji masz prawdopodobnie do odliczenia 32% w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
@itchee: przy pompach ciepła masz też dofinansowania w programie "Mój prąd".

A co wyjdzie taniej w perspektywie 20 lat (bo tak trzeba planować źródło ciepła) to cholera wie. 10 lat temu nie zakładałem, że tona węgla będzie po 3000 zł i że zamontuję pompę ciepła.
@itchee: Dla nowego domu jest jakos kilka tys dofinansowania do pompy. Do pv jest dofinansowanie programu lub ulga termomodernizacyjna. Tez jakos wyjdzie kilka tys. Co do samych kosztow, to wrozac z fusów, taka PC+PV to pewnie 70-80k pln, minus jakies 10 z dofinansowania. Przy czym obecnie juz na nowych przepisach, PV mniej oplacalne. Nie wiem jak z gazem, ale kociol gazowy plus koszty przylacza. I jak wspomnial @robertx koszty sa zblizone.
@inrain88: zakaz montażu kotłów gazowych to może będzie w przyszłości. A jak sobie wyobrażasz tysiące domów z kotłem gazowym, które mają małą moc przyłączeniową i jakieś cienkie WLZ i od pewnej daty bedą musiały zlikwidować ten kocioł gazowy? Kto za to wszystko zapłaci?
@itchee: Jak jest gaz, to montowałbym gaz. Zawsze można później domontować jakiegoś niedrogiego monobloka jak będzie potrzeba. I do kotła gazowego, nie potrzeba budować kominów, fundamentów pod
appmstt - @inrain88: zakaz montażu kotłów gazowych to może będzie w przyszłości. A ja...

źródło: 1930507800_1596579534

Pobierz
@inrain88: przy wydatku 80k, dotacji można dostać ~20-25k, a od reszty odliczyć ulgę termomodernizacyjną (czyli wychodzi, że przy odliczeniu 32% trzeba realnie zapłacić 37-40k. Oczywiście przy opodatkowaniu 5; 8,5; 12; 19[%] odliczymy odpowiednio mniej).
@itchee:
Ja nie wiem skąd to się wzięło, że ludzie zawsze zestawiają pompę z fotowoltaiką? Chyba celowo by pokazać jaka to droga inwestycja i że się nie opłaca? Porównuj "gaz" do "pompy" bez fotowoltaiki, wszak do pieca gazowego nie budujesz kopalni gazu ;) A piszę o tym, bo niewątpliwą zaletą pompy ciepła jest fakt, że mozesz sobie do niej wyprodukować paliwo. Czego nie zrobisz w przypadku gazu :) Traktuj to jako
@KONONOWlCZ odnośnie tych 3 punktów to właśnie stoję u siebie przed remontem dużym dość leciwego domu i właśnie taki mam plan. Dobrze docieplić, wymienić stolarke okienna, drzwi, Zamontować rekuperację oraz PC. Jedynie zastanawiam się czy iść jeszcze w fotowoltaike, bo zużycie prądu u mnie w ciągu roku to około 4.5kw.
a nie wiem skąd to się wzięło, że ludzie zawsze zestawiają pompę z fotowoltaiką?


@KONONOWlCZ: można się z tobą zgodzić. Bo sama PC może wyjść lepiej jak gaz. Ale skąd się to wzięło? Proste, kiedyś były pod kątem PC bardziej korzystne rozliczenie i dużo domostw rzuciło się na FV nie myśląc o pompach ciepła. Nadszedł dzień, że trzeba było wymienić i stąd pojawiły się pytania kocioł gazowy czy PC + FV
@KONONOWlCZ: zorientuj się, czy nie dostaniesz dotacji na pompę z nowego mojego prądu, jeśli teraz dostawisz PV. 2 kW może gdzieś na gruncie nawet wciśniesz. To raptem z 5 paneli. A w sumie na pompę i PV może dostaniesz więcej niż bedzie Cię kosztować sama PV. W poprzednim naborze koszty kwalifikowały się od 1.02.2020
@Zakrentas: złożyłem w grudniu papiery o dotacje z programu "moje ciepło", było 7 koła do wyciągnięcia. Do dzisiaj wniosek nie rozpatrzony ;) Więc - chyba - więcej wyciągnąć już nie mogę?
@KONONOWlCZ: hmm, pewnie wniosek można wycofać do czasu podpisania umowy o dotację. Ale to już kombinuj sam co Ci się bardziej opłaca :p
W moim prądzie ma być 6/7k na PV i tyle na pompy:
pompa ciepła powietrze-powietrze do 4,4 tys. zł;
gruntowa pompa ciepła do 28 tys. zł;
pompa ciepła powietrze-woda do 12,6 tys. zł lub 19,4 tys. zł w przypadku urządzenia o podwyższonej klasie energetycznej.
kurde to łapałbym się na ten punkt 12,6 - 19,4
kiedy to wchodzi, są gdzieś szczególy? bo wyciągnąć 2x więcej niż można w moje ciepło to byłoby miło, nie mówię że nie xD
Nowy dom to trzeba było iść w technologię pasywną budynku, ale na to już pewnie za późno. I tak nie decydowałbym się dziś na nic innego niż pompa ciepła. Nie wiadomo do końca nas czeka jeśli chodzi o ceny prądu w najbliższych latach, najprawdopodobniej będzie drogo (chyba, że Ukraina poratuje), ale możesz przynajmniej zainstalować PV i sam trochę tego odsprzedać. Płacić za przyłącze gazu kiedy masz nowy budynek to moim zdaniem bez