Wpis z mikrobloga

Cześć! zacząłem swoją przygodę z pszczołami - od 2 tygodni jestem szczęśliwym nadzorcą 3 rodzin pszczelich. Wstępnie zakładam, że 2 z tych rodzin będzie produkcyjne a z 1 zrobię odkład.

Brakuje mi jeszcze miodarki, zastanawiam się czy lepiej kupić od razu elektryczną czy nie ma co szaleć i zacząć od ręcznej? ile trwa wirowanie miodu? (przez jaki czas musiałbym kręcić tą korbą żeby odwirować ramki?)

#pszczelarstwo
  • 9
Okej, niech się zdrowo chowają. Bez obrazy, ale jaką wiedzę masz o pszczołach? Bo z tych 3 pni, po pierwszej zimie może ci np. zostać jedna. A może żadna. Więc inwestowanie w elektryczną miodarkę uważam za ryzykowne - no, chyba że umiesz into pszczoły, ale wtedy nie pytałbyś o miodarkę na mirko....
@Cubbylitto: ależ to nie hejt, uwierz. To właśnie jest praktyka.
Ile trwa odwirowanie miodu? Powiedzmy, 10 minut na jeden wsad. Pomnóż to przez ilość ramek. Precyzyjniej się nie da, bo to zależy m. in. od budowy miodarki (czy trzeba przekładać ramki na drugą stronę) i gęstości wirowanego miodu.
Peace.
@Cubbylitto: luz. Ja też nie urodziłem się pszczelarzem, ani w pszczelarskiej rodzinie, nie odbieraj źle moich komentarzy. Natomiast trochę już z pszczołami mam do czynienia i choćby na wykopie widać, że jak ktoś za nie się bierze, to początki bywają trudne i pełne błędów (to normalne, sam je popełniałem). Szczególnie w przygotowaniu do zimowli. To stąd przestroga, że u początkującego pszczelarza w następnym sezonie miodarka może nie być potrzebna.
@straga rozumiem, ja w sumie bardziej boje się rojek, myśle ze w przygotowaniu do zimowli skorzystam z pomocy kogoś bardziej doświadczonego ode mnie. Zastanawiam się czy nie zacząć tutaj opisywać swoich przygód. Uwagi od doświadczonych pszczelarzy mogłyby stanowić spory walor edukacyjny dla mnie i dla innych.
@Cubbylitto: rójka....? dokładać węzę, zwiększyć wentylację. Jeśli pszczół robi się bardzo dużo (zwłaszcza, jeśli odciągają mateczniki - konieczna kontrola w tym czasie mniej więcej co tydzień) - robisz odkład.
@straga: jeśli dobrze zrozumiałem wielki poradnik pasieczny to piszą, ze jeśli już tworzą mateczniki to trudno je wybić z nastroju rojowego. No, ale właśnie mogę coś zle rozumieć albo to zależy. Potrzebna praktyka z pewnością :)
@Cubbylitto: no zasadniczo jak zaczynają być wredne (a wcześniej nie były) i jest ten maj - czerwiec, to znaczy, że urwało im się żarcie, starego wojska jest za dużo i wojsko się nudzi. A jak wojsko się nudzi, to mu głupoty przychodzą do głowy. Stąd trzeba wcześniej wojsku dać zajęcie (czyli węza do odbudowania), wywietrzyć pomysły z głów (wentylacja gniazda), i można oddzielić falę od kotów (podział rodziny). Jak masz możliwość,