Wpis z mikrobloga

#inwestycje #gielda #ike #emerytura
Cześć.

Jestem po długiej lektorze Iwucia i Inwestomatu. Zdecydowałem się w końcu założyć IKE – typowo pod horyzont długoterminowy. Nie wiem czy to będzie emerytura, ale z pewnością dobrych kilka lat. Będę inwestował głównie w ETFy. Pewni SWDA i EMIM (rozwinięte/wschodzące) i IGLN na złoto. Będę chciał wykorzystywać roczny limit wpłat i raczej robić kilka większych zakupów rocznie (tak, żeby najbardziej się opłacało w kwestii opłaty minimalnej). Na ten moment wybór raczej pada na BOSSA. Jakie są wasze odczucia w tym temacie? Może bardziej byście innego maklera z IKE polecali?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KrowkaAtomowka: W IKE masz większy limit wpłat, za to w IKZE wpłaty możesz odliczyć od podatku. Jeszcze jedną różnicą jest to że z IKE można wypłacać i likwidować i znowu zakładać. W IKZE można wypłacić kase ale trzeba od razu zamknąć konto i już chyba nie możesz więcej założyć.
  • Odpowiedz
  • 0
@card_man: Dokładnie. Przy IKZE i wcześniejszej wypłacie można władować się w II próg podatkowy, a tego nie chcę. Znacznie bardziej mi idea IKE odpowiada.
  • Odpowiedz
Jakie są wasze odczucia w tym temacie?


@Devih: Z jakiego powodu bierzesz oddzielne ETFy na rynki rozwinięte i wschodzące?

Może bardziej byście innego maklera z IKE
  • Odpowiedz
@Devih: Z jakiego powodu bierzesz oddzielne ETFy na rynki rozwinięte i wschodzące?


@Devih: Podpinam się do pytania. Też zrobiłem ten sam błąd (wiem, że to nie błąd, ale...). W All-World rynki wschodzące mają około 10% (patrz inwestomat.eu), a to jednak mniej transakcji.

Co do reszty: IGLN miałem i teraz jak złoto jest powyżej 2000 to sprzedałem. Kupię ponownie, ale dopiero jak będę miał więcej jednostek ETFów akcyjnych. Złoto
  • Odpowiedz
  • 0
@Asceus:

Z jakiego powodu bierzesz oddzielne ETFy na rynki rozwinięte i wschodzące?


Mocno rozważam też złoto i etf na cały świat. W przypadku podziału rozwinięte i wschodzące byłoby to pewnie 60% rozwinięte, 20-25% złoto i 20-15% wschodzące.
  • Odpowiedz
  • 0
@KazimierzWielki: Jak tak sobie myślę, to chyba faktycznie ETF All-World w moim przypadku byłby lepszy. Chcę jak najmniej czasu na to poświęcać, a i tak nie przewiduje dużej ekspozycji na rynki wschodzące. To tutaj dwa rozważam:
- iShares MSCI ACWI UCITS ETF (Acc)
- Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating

iShares ma nieco niższy TER.
  • Odpowiedz
  • 0
@Devih: Chociaż podobno pomimo lekko wyższego TER Vanguard jest bardziej opłacalny. Kwestia też tego czy brać wypłacający dywidendy, czy akumulacyjny w takim okresie długoterminowym?
  • Odpowiedz
Pomysł świetny. Super że podszedłeś do tematu rzetelnie i trochę poczytałeś.

Jedyna rzecz, która nasuwa mi się na myśl to ryzyko, jakie wiążą ze sobą pasywne ETFy akcyjne. O tym ryzyku mało się mówi, a moim zdaniem warto je mieć z tyłu głowy.

Problem w ETF indeksowych jest taki, że nie robią one nic innego, jak tak na prawdę ślepo inwestują w te spółki, które mają największą kapitalizację. Kupująć ETF np. na MSCI World z automatu ładujesz pieniądze niekoniecznie w spółki największe, co te za które się płaci najwięcej. Np. taka Tesla (jest jej aż 1% w SWDA) ma większą kapitalizację od VolksWagena (tylko 0,05% w SWDA), pomimo tego, że VW sprzedaje o wiele, wiele więcej samochodów. Efekt jest taki, że ETF indeksowy będzie z automatu ładował najwięcej kasy tam, gdzie P/E jest najwyższe. W związku z tym spółki w jego portfelu będę mało zarabiać w przeliczeniu na zainwestowany kapitał (będą miały wysoke P/E i niski EPS). Gdyby zamiast tego skupić się na spółkach dywidendowych z przyzwoitym zyskiem przypadającym na akcję, rezultat powinien być dużo lepszy.

Co
  • Odpowiedz
@Candy: hej, lekko odkopuję temat, bo akurat jestem na etapie budowania długoterminowego portfela, z wykorzystaniem ETFów pod kątem emerytury i zebrania kupki na przyszłość dzieci i w sumie twoja uwaga do mnie trafiła. Stąd pytanie - czy masz jakiś ETF do polecenia, który inwestuje w spółki typu value, właśnie pod kątem reinwestowania dywidendy etc?
  • Odpowiedz