Wpis z mikrobloga

#spacex #artemis #kosmos #nasa Dygresja związana z Artemis I SpaceX. W programie Artemis Starship, którego pierwszy próbny lot będzie za kilkanaście dni, ma być lądownikiem. Czyli astronauci na orbitę księżyca poleca Orionem, wystrzelonym przy pomocy SLS, tam przesiada się do Starshipa, którym wylatują na księżycu. Wynika z tego, ze aby program Artemis się powiódł Starship musi być wtedy w pełni operacyjny, po wielu lotach towarowych i kilku z ludźmi, żeby dostać certyfikacje od NASA. Tylko wtedy, po co latać SLS kosztującym 2mld$ za start, skoro lot na księżyc można ogarnąć sto razy tańszym Starshipem. Jeśli natomiast okazałoby się, że z jakichś powodów, Starship nie będzie latał, NASA nie ma lądownika, co przesunie program Artemis o co najmniej 10 lat. Reasumując, NASA decydując się na lądownik od SpaceX, doprowadziła do tego, że bez Starshipa program Artemis w dającym się przewidzieć czasie nie odbędzie się, a jeśli będzie Starship, to Artemis okaże się niepotrzebny. Można sobie wyobrazić sytuacje, w której lądowanie astronautów na księżycu transmitowane z kamer Starshipa czekającego nieopodal.
  • 24
Tylko wtedy, po co latać SLS kosztującym 2mld$ za start, skoro lot na księżyc można ogarnąć sto razy tańszym Starshipem


@Obruni: Misja w której jeden statek miałby być jednocześnie statkiem transferowym jak i lądownikiem była by zbyt ryzykowna
teraz przy progresie SpaceX cale stare podejście do kosmonautyki "Old space" jest przestarzale


@Obruni: jakim progresie?Na dzień dzisiejszy w pełni operacyjne i przetestowane są jedynie SLS i Orion.Starship nie osiągnąl orbity,nie wyniósł żadnego ładunku,nie przeprowadzono jego odzysku,nie opuścił LEO,nie przeprowadził tankowania na orbicie,nie ma wersji załogowej i nie dowiódł że jest gotów do wożenia ludzi.Dzielisz skórę na niedźwiedziu gdy tymczasem "przestarzałe" Old space ma księżycową rakietę/statek załogowy a New space ma
Jeśli natomiast okazałoby się, że z jakichś powodów, Starship nie będzie latał, NASA nie ma lądownika, co przesunie program Artemis o co najmniej 10 lat


@Obruni: Program Artemis TRWA już teraz.Pierwszy lot już się odbył.Drugi za rok.Lądownika Starship HLS oczywiscie nie będzie dla misji Artemis 3.Pewnie wyznaczą tymczasowo inne cele dla programu Artemis jak budowa stacji Gateway a w międzyczasie wybiorą inny alternatywny lądownik
@wpt1: w tym akapicie pisałem o "kosmonautyce" a nie o Artemis- przejęcie całego rynku wynoszenia satelitów komercyjnych przez SpaceX jest faktem nie tylko przez cenę, ale również przez jakość usług, na iss załogę zawożą rozpadające się sojuzy i dragony od SpaceX itd., itd.
@Obruni: budowa Starshipa i jego wcześniejszych iteracji jak BFR,ITS,MCT,Falcon XX też trwa ponad 10 lat i co z tego?Starship nadal nie dowiódł że w ogóle będzie działał nie mówiąc o byciu w pełni operacyjnym systemem.W najlepszym wypadku jest wiele lat za tym co SLS i Orion osiągnął w ub.r. podczas misji Artemis 1.
@wpt1: czyli wg Ciebie zmierzamy do drugiej opcji- nie ma starshipa, NASA zabiera się za wyłonienie producenta lądownika, jego budowa potrwa z 10 lat, wiec księżyc odwiedzimy może w 35tym. O tym właśnie pisałem w poście.
@Rancor: przecież starship lunar jest zupełny ie inny od zwykłych starshipów a nikt nie mówi o całej misji jednym starshipem. Zamiast przestarzalego jednorazowego SLSa z obecnym kosztem startu za 3,5mld użyto by starshipa do wejścia na orbitę. Przecież wiadomo że odkąd trwają prace nad starshipem to sls nie ma już kompletnie sensu, ale co mają zrobić? No użyją go zgodnie z pierwotnym planem.

To będzie dla ciebie szok, ale w Artemis
Pobierz chaintime - @Rancor: przecież starship lunar jest zupełny ie inny od zwykłych starshi...
źródło: 524c70d6abe077bb98400752fd716f88
@MaszynaTrurla: nie sadze, ze NASA zezwoli na pakowanie się astronautów do zupełnie nieprzetestowanego pojazdu na orbicie księżyca. Moim zdaniem wpierw potrzebne będą misje załogowe na orbitę.
@Rancor: Po wyniesieniu Oriona na orbitę slsem rozwniez wystrzelony na nią zostanie starship. Następnie będzie KILKANAŚCIE kursów starshipów na orbitę z których będzie tankowany ten starship lunarny. Łącznie chyba 17 startów starshipa dla jednej misji Artemis ( ͡º ͜ʖ͡º)
Żeby to bydle rozpędzić aby zdobyl orbitę transferowa i wpadło w studnie grawitacyjna księżyca trzeba dużo paliwa. Starship to naprawdę przełomowy projekt, jeżeli porównamy go ze wszystkim
chaintime - @Rancor: Po wyniesieniu Oriona na orbitę slsem rozwniez wystrzelony na ni...
nie sadze, ze NASA zezwoli na pakowanie się astronautów do zupełnie nieprzetestowanego pojazdu na orbicie księżyca. Moim zdaniem wpierw potrzebne będą misje załogowe na orbitę.


@Obruni: ale ja tak nie twierdzę... I prawdopodobnie będzie wymagane testowe ładowanie starshipa na księżycu, przed zalogową misją.

NASA sama wybrała starshipa w konkursie. Widocznie nie boją się o wykonalność tego przedsięwzięcia.

W zasadzie to mnie zawsze śmieszy, jak zwykli ludzie, niezwiązani z kosmonautyką wyśmiewają Muska
@Obruni: Każdy inny lądownik miałby swój pierwszy lot załogowy podczas misji. Wydaje mi się, że już w kontrakcie NASA się na to zodziła. Warunkiem jest tylko udane ładowanie i powrót na orbitę wokół Księżyca.