Wpis z mikrobloga

Przeglądałem ostatnio promocje na rowery i wpadł mi w oko zestaw osprzętu shimano 105 za ~500 euro.
https://www.chainreactioncycles.com/pl/en/shimano-105-r7020-11-speed-disc-brake-groupset/rp-prod214189
Podrzucam link, bo może ktoś skorzysta.

Ale pytanie jest inne, zacząłem się zastanawiać, czy kupując taki cały zestaw mogę właściwie wymienić cały osprzęt w rowerze? Będzie to pasowało do każdej ramy itp? Czy może jakoś się to sprawdza? Nie planuję wymieniać, ale zacząłem się bardziej interesować ostatnio rowerem i jestem ciekawy na jakiej zasadzie to działa. Bo przecież mam tutaj właściwie wszystkie elementy (tak mi się wydaje) osprzętu rowerowego, więc teoretycznie mógłbym wsadzić to do swojego roweru i zmienić clarisa na 105?

#rower #shimano
  • 10
@pp93: w sumie to tak. możliwe problemy:
- suport, możesz mieć chyba pressfit (wciskany), ale nie wiem czy tylko w MTB czy w szosie też występuje, szerokość suportu też ma znaczenie - tutaj jednak, już jest to względnie standard, ale dla szosy i MTB są różne szerokości;
- mocowanie zacisków hamulca, są dwa standardy - ale są adaptery do nich, więc to nie powinno być problemem. No i ogólnie czy masz
@jagodowy_krol: Myślałem jeszcze, czy w ogóle kaseta zmieści się w ramie, bo jednak 8 vs 11 zębatek. Hamulce to jasne, na tyle jeszcze ogarniam, że muszę mieć tarcze. Ze szczękami można było dorwać analogiczny zestaw za ~350 euro z tego co kojarzę.
Czyli generalnie nie ma wiele zmiennych i można raczej łatwo sprawdzić kompatybilność. Bardzo ciekawa opcja w takim razie. Będę miał to na uwadze jeśli bym chciał wymieniać rower czy
czy w ogóle kaseta zmieści się w ramie, bo jednak 8 vs 11 zębatek


@pp93: tak, o tym zapomniałem. w przypadku 7-10s na 11s to jest różnie, bo bębenek może być pod 11s (z podkładką) - wtedy nie powinno być problemu, ale może być też 7-10s i wtedy nie zmieści się na bębenek i trzeba by zmieniać bębenek lub koło/koła.
więc teoretycznie mógłbym wsadzić to do swojego roweru i zmienić clarisa na 105?


@pp93: ostatnio miałem taką niespodziankę. Kupiłem piasty z Aliexpress na 11sp i podkładkę. Okazało się że z podkładką kasety nie mogę zakręcić. Więc możliwe że też bębenek masz do wymiany, choć znając życie to łatwiej sprzedać koło i kupić inne też używane, bo nie zawsze da się to prosto zrobić. Dobrze że nie kupiłem tego zestawu 105 (a
Claris 2x8 jest dla mnie aktualnie wystarczający.


@pp93: jakby nie był, to polecam zmienić kasetę. Miałem taką:
https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-sunrace-csm66-pd16089

11-13-15-18-21-24-28-32T

Zamieniłem na taką:
https://www.rowertour.com/p/82452/kaseta-sram-pg-820-mtb#rozmiar-11-32

11-12-14-16-18-21-26-32

Takie stopniowanie pasuje mi o wiele bardziej w płaskopolsce, bo rzadko używam najlżejszych przełożeń, a różnice między przełożeniami są mniejsze.
@Paczek_w_masle: A w sumie zerknę co mam dokładnie, bo aktualnie jeżdżę z reguły na 2x5 lub 2x4 i przy tej zmianie muszę używać dodatkowo półbiegu, bo akurat obciera mi wtedy łańcuch. Także może taka mała zmiana byłaby pomocna. Popatrzę i przy wymianie łańcucha i tak pewnie wymieniałbym kasetę, także będę miał to na uwadze.
@Paczek_w_masle: Z tego co widzę to mam chyba coś takiego: 12-14-16-18-21-24-28-32T, także ta druga miałaby sens. Bo operowałbym raczej w górym zakresie. Także pojeżdżę jeszcze trochę i jak nie wyrobi mi się na tyle noga, to pewnie przy zmianie kasety pójdę za Twoją radą.
Edit. Dopiero ogarnąłem. Przecież na tej polecanej przez Ciebie przełożenia będą twardsze :) Nie od tej strony patrzyłem. Także póki co noga nie ta :) Chociaż z
Okazało się że z podkładką kasety nie mogę zakręcić. Więc możliwe że też bębenek masz do wymiany


@Paczek_w_masle: są różnej grubości podkładki. Mogłeś założyć (kupić, są na stanie w większości sklepów) mniejszą i powinno być dobrze.