Wpis z mikrobloga

Wykopki chcą długo żyć, cofać swój zegar biologiczny i zachować optymalną formę fizyczną? W tym i kolejnych wpisach znajdziecie na to przepis ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swego czasu sporo czasu poświęciłem na przesłuchanie podcastów takich panów jak David Sinclair, Andrew Hubermana, Andy Galpin plus parę innych pobocznych źródeł jeśli chodzi o najnowszy stan wiedzy naukowej odnośnie zdrowia. Na szczególną uwagę zasługują prace Davida Sinclair który, mówiąc bardzo skrótowo, dowodzi że można cofać swój prawdziwy zegar biologiczny. Wydaje się, że są to prace przełomowe, które mocno namieszają w społeczeństwie pewnie całkiem niedługo. W tym wpisie przedstawię moje skrócone notatki. Po wyjaśnienia, szczegóły, źródła naukowe odsyłam do tych panów.
Uwaga: nie jestem ekspertem i moje notatki nie są dokładne. Możliwe, że są często za bardzo uproszczone a czasem może i nieświadomie przekłamane, ale pokazują ogólny zarys.

W pierwszym wpisie postaram się opisać ogólne mechanizmy (nie mam czasu na opis wszystkiego w jednym wpisie) a w kolejnych jeśli będzie zainteresowanie opiszę konkretne informacje odnoście odżywiania, ćwiczeń, leków, suplementów itp.

No to jedziemy:
Starzenie jest postrzegane jako rodzaj postępującej choroby a nie nieodwracalny proces. Główny mechanizm który "choruje" to ludzki epigenom (ogólnie maszyneria wewnątrz komórki zajmująca się odczytem, kopiowaniem, oznaczaniem DNA itp. ). Mega upraszczając z czasem maszyneria się psuje i komórki tracą swoją identyfikację. Popsuty mechanizmy DNA zamiast odczytywać informację genetyczną np. wewnątrz komórki mózgowej przeznaczoną dla komórek nerwowych, przeskakuje o "parę stron" za daleko i aktywuje geny przeznaczone np. dla komórek tłuszczowych. Lub w innych przypadkach genom nie może być w ogóle odczytany i komórka staje się "śmieciowa" (są oczywiście jeszcze inne scenariusze w których epigenom zawodzi).
Okazuje się, że można wyszczególnić grupy genów i powiązanych z nimi białek które szczególnie odpowiadają za naprawę i utrzymanie tej maszynerii w dobrym stanie. Odpowiednia kombinacja stanu aktywacji/dezaktywacji tych genów i białek uruchamia procesy naprawcze. Niestety zazwyczaj przeciętny człowiek nie wprowadza się w stan w którym te mechanizmy mają szansę się aktywować i degradacja organizmu w postaci starzenia postępuje.
Te grupy genów i białka to:

mTor- grupa genów odpowiadająca za procesy budujące mięśnie. Aktywują się po jedzeniu bogatym w proteiny i kalorie. Zazwyczaj mTor jest postrzegany pozytywnie jako mechanizm budulcowy ( #mikrokoksy pewnie coś o tym wiedzą). Okazuje się jednak, że organizm musi doświadczać też dłuższych stanów gdzie procesy budującą się wygaszają i mogą dojść do głosu procesy nastawione na przetrwanie i naprawę. Procesy te są aktywowane przez niski poziom aktywności mTor.

AMPK - grupa genów odpowiadająca za mechanizmy produkujące energię w komórce. Jest aktywowany gdy energia komórki jest niska i przyczynia się do zwiększania produkcji energii. Wysoka aktywacja tego genu "zasysa" glukozę i wpływa na mitochondria. AMPKA jest uaktywniany w stresowych sytuacjach dla organizmu, m.in podczas głodówek, ale także wpływa na niego mają wysiłek fizyczny czy wystawienie na zimno.

Sirtuiny - są to białka odpowiadające za odpowiednie rozpakowanie właściwej części dna do odczytu (właściwej części chromosomu) dla konkretnego typu komórek. Wysoki poziom aktywacji sirtuin sprawia, że epigenom czyli maszyneria do przetwarzania/analizy dna działa poprawnie. Z wiekiem poziom aktywacji tych białek spada, ale można go zwiększać poprzez sterowanie aktywnością powyższych grup genów.

Przykładowe powiązanie między tymi 3 elementami to: wysoki poziom aktywacji AMPKA ogranicza aktywność mTor i zwiększa poziom aktywacji sirtuin. Niestety jest to wszystko ze sobą dość mocno powiązane i nie da się w izolacji rozpatrywać wpływu tych elementów na zdrowie i długowieczność. Odpowiednia kombinacja odżywania, ćwiczeń, praktyk może pozytywnie wpływać na te mechanizmy i jak pokazują najnowsze badania cofnąć realnie zegary biologiczne i to nawet o dekady (w zależności od tego w jakim wieku jesteśmy). Co więcej, są badane i testowane "koktajle długowieczności" składające się z leków, hormonów, suplementów które mogą wpływać bezpośrednio na aktywację tych mechanizmów, ale o tym więcej w kolejnym wpisie.

#zdrowie #medycyna #nauka #ciekawostki #jedzenie #silownia #mikrokoksy
  • 24
@Loginconajmniej4znaki: generalnie zgadza się, chodzi o wiek bilogoiczny mierzony zegarem biologicznym.
Z drugiej strony dany zegar biologiczny to jakaś funkcja zależna od różnych markerów biologiczny. Jeżeli zmieniamy te markery tak że funkcja pokazju niższy wiek to czy nie można powiedzieć że cofamy zegar biologiczny (przestawiliśmy wskazówki na wcześniejszą godzinę) ?
@LeopoldStuff: IMO trochę za bardzo kombinujesz ze swoim rozumowaniem xD zegar biologiczny to po prostu pojęcie rytmu dobowego naszego organizmu i mieszasz ze sobą dwie kompletnie inne rzeczy, jak jeden chodzi spać o 23 a drugi o 20 to ten drugi jest lepszy bo jest na wcześniejszą godzinę czy o co ci chodzi?

ZEGAR ma 24 godziny więc jak go chcesz przestawić o dekadę do tyłu?

wiek to już co innego,
Ja tam na biologii się nie znam ale mogę od siebie dodać dowód anegdotyczny - brałem HGH+Metformin przez pół roku i zamiast odmłodnieć to byłem non stop śpiący, drętwiały mi ręce, nabrałem tyle wody że wyglądałem jak balon a jedyne co mi urosło na siłce to rozmiar buta o dwa rozmiary XD - ogólnie to nie polecam, teraz biorę już od dwóch lat zwykły testosteron 150mg tygodniowo i czuję się 10 razy
@fastmotion: faktycznie metaformina trochę rozleniwia i jeśli ktoś chce suplementować to powinien to robić w dni gdzie nie ma intensywniejszych treningów. Hormon wzrostu z puntu widzenia długowieczności nie jest wskazany, oczywiście powinien się mieścić w granicach normy i na stabilnym poziomie ale jego dodatkowa suplementacja w omawianym kontekście nie jest korzystana. Podobnie sprawa się ma z testosteronem. Ogólnie poprawa samopoczucia i formy po hormonach jest korzystna w "krótkim" okresie czasu (który
@LeopoldStuff: sinclair to typ którymi latami budował swoją markę, a teraz na tym zarabia.

Tu pierwszy artykuł z góry: https://khn.org/news/a-fountain-of-youth-pill-sure-if-youre-a-mouse/amp/

Swojego czasu obserwowałem, była nawet lista chętnych do uczestniczenia w projekcie - testy na ludziach, coś typu bądź pierwszy.. Po roku oczekiwania dostawałeś mail ze co prawda pigułek nie dostaniesz bo jeszcze nie ma, ale za XX kasy możesz dostać suple!

Gość zarobił kupę kasy na oklepanym temacie i mino lat
@growin: nie podważam, że biznesowo próbuje trochę temat sprzedać. Gość jednak jest jest na cenionej uczelni (Harvard Medicine School), wydaje prace naukowe które podlegają review, jest publikowany w nature. To że narracja biznesowa jest czasem nieco za bardzo optymistyczna to inna sprawa, ale faktem jest, ze jest jednym z czołowych naukowców na świecie zajmujących się tymi tematami i jego prac nikt zbytnio póki co nie podważa.
Faktem jest, że oficjalne testy
@LeopoldStuff: Jeśli cokolwiek z tych gusłów byłoby prawdziwe to każdy multimilioner by dożywał 100+ lat a tak nie jest.
Po drugiej stronie, masz bezdomnych co chleja, cpaja i często też dożywają starego wieku.

Genetycznie masz ustawiony zegar wraz z urodzeniem i jak tragicznie nie zginiesz lub jakaś choroba cię nie położy to dożyjesz tego wieku.