Wpis z mikrobloga

Jak i kiedy doszło do tego że na całym świecie mamy ten sam kalendarz?
No bo wiadomo, europa sobie leciała ze swoimi kalendarzami bo papież bo cesarz i tak dalej,
Ale kawałek dalej znajdowała się afryka, indie, chiny czy japonia, które przecież nie wiedziała że urodził się Jezus i że trzeba kalendarz ogarniać od tego roku?
No i jak już ogarnęli to czemu sie na to zgodzili?
Czemu wielkie chiny czy Japonia która siedziała u siebie na wyspach postanowiły sie dostosować do "naszego" kalendarza?

#pytanie #pytaniedoeksperta #historia
  • 6
@Ra-V-ek: rozprzestrzenienie poprzez kolonie francuskie, brytyjskie, hiszpańskie, portugalskie, czy holenderskie, a później reszta krajów się dostosowała. Ale nawet jeszcze w XIX, czy na początku XX wieku w Europie nie używano jednego kalendarza, np.: w Królestwie Polskim używano kalendarza gregoriańskiego, a w reszcie Imperium Rosyjskiego - juliańskiego. W paru krajach na świecie do dziś się używa odmiennych.
@M4rcinS: kalendarz gregorianski to własnie ten, który uzywamy. Prawosławni uzywali julianskiego i nadal używają w liturgii. Tak samo muzulmanie, żydzi. Chińczycy są też dwukalendarzowi. Świeto nowego roku obchodzą w innym terminie.
A byly też okresy z dziwnymi kalendarzami, jak np kalendarz rewolucyjny we Francji z 10 dniowym tygodniem. Okazalo się jednak, ze człowiek jest przystosowany jakoś do 7 dniowego tygodnia.
Kalendarz był sprawą religijną. Wszystkie kalendarze powstały w oparciu o religię.
@Rasteris: tak, w liturgii. Kalendarz ten przyjął Kościół Grecji, Patriarchat Ekumeniczny, Kościół Cypru, Prawosławny Kościół Rumunii i Bułgarski Kościół Prawosławny, może jeszcze któryś. Nawet w Polsce są parafie z tym kalendarzem, jak np.: w Gdańsku, czy kaplica Grzegorza Peradze w Warszawie.