Wpis z mikrobloga

Za 6 i za 12 miesiecy od teraz napisze jak te wszystkie straszne rzeczy (chatGpt, wysokie stopy, masowe zwolnienia) wpłynęły procentowo na moja stawke i zatrudnienie oraz ile razy mnie od dziś zwolniono i jak musiałem zejść ze stawki żeby nadal zarabiać na chleb (xD). Jeśli chcesz być wołany zaplusuj ten gownowpis, obiecuje ze zawołam.

Tutaj senior 10+ lat w testach automatycznych i nie tylko. Stawka na dziś powiedzmy zaokrąglając 25k ziko netto, na moje oko za dużo zarabiam w stosunku do obowiązków i ilości pracy, zobaczymy czy rynek mnie zweryfikuje

#programista15k #pracait #testowanieoprogramowania #programowanie
  • 110
Tutaj senior 10+ lat w testach automatycznych i nie tylko. Stawka na dziś powiedzmy zaokrąglając 25k ziko netto,


@bb89: generalnie słabo zarabiasz, moja bratowa zarabia około 50k w przeliczeniu na polskie a ma dużo mniejszy staż

@bb89: Taki senior a nie wie, że jest cy.origin (do testów wielu domen) i nie słyszał o np. takim open source'owym sorry-cypress (m. in. równoległe uruchamianie testów), który rozwiązuje omawiane problemy. :)

Ale fakt, obsługi wielu tabów naraz póki co nie wymyślili - tylko serio, po co to komu?
25k ziko netto, na moje oko za dużo zarabiam w stosunku do obowiązków i ilości pracy, zobaczymy czy rynek mnie zweryfikuje


@bb89: dla PL firmy czy jakiś kontrakt ?
jak ty po 10 latach #!$%@? za 25k to po co maja cie zwolnic, przeciez to jak za darmo.


@Oskariat: ale w automatach jest taki hajs? Przeciez to by trzeba miec kolo 200zl na godzine na b2b. Przeciez nawet DevOps rzadko takie stawki trafiaja. Cos mi sie wydaje dziwne
#!$%@? u janusza jako tester sprzątaczka za minimalna i sie uczysz


@bb89: #!$%@? żeby się czegoś nauczyć u janusza to często bariera nie do przeskoczenia dla młodych w dzisiejszym świecie

także w skrócie mówiąc trafiła Ci się fucha de facto za granicą i #!$%@? jakbyś tyle zarabiał od firmy w Polsce.


@msichal: jaka fucha zagranicą skoro działalność ma w PL i siedzi i pracuje i żyje w PL? po prostu
@arte008: sql, api (postman (tutaj trochę zacząłem automatyzować po pracy), swagger), standardowo jira, conflu, xray, testrail, scrum. Od 6 msc aktywnie w automatach c#, selenium, specflow. Oprocz tego to weryfikacja logow kibana, kubernetes. No i wiadomo, devtoolsy ale to raczej standard. Dodatkowo bylo z 6 msc jak bralem udzial w analizie nowym rzeczy, bo pm tego nie robil.
Glownie testy web, ale mobilne rowniez sie zdarzaly. Na urzadzeniach fizycznych, ale tez
@bb89 zastanawia mnie kiedy ludzie stracili możliwość logicznego myślenia. Kiedyś człowiek rozumiał, że jak ktoś wymyśli jakąś nowość, to widział, że miną lata, zanim się to udoskonali i będzie można w jakiś sposób to sensownie wykorzystać. Dzisiaj: autopilot w samochodach: hahhaha kierowcy stracą niebawem pracę, #!$%@? tam z udoskonaleniem, #!$%@? z konstrukcją prawną przez rządy, ktoś coś wymyślił, czyli działa już w 100%, żadnych testów, na co to komu!!! Wydaje mi się,
@msichal: nie są to odrealnione stawki, ostatnio do pracy przy projekcie dla firmy z szeroko pojętego publicu dostałem ofertę na 21k netto już po odliczeniu podatków. Mówię tu już o ostatecznej ofercie a nie że widziałem w widełkach, praca jako tester automatyzujący. Takie stawki to raczej norma dla osoby która ogarnia
@markier: playwright dużo przyjemniejszy, duże community aktualna dokumentacja i cały czas tworzą nowe ficzery bo MS płaci. Poza tym są wszystkie nowoczesne ficzery typu fixtures, intercepty, mockowanie responsow itd. Wdio używałbym tylko z appium bo playwright nie wspiera mobilek, możesz conajwyzej metadane i viewport zmienić
Jeżeli uważasz, że chatGPT wpłynie na Twoje zarobki negatywnie to te Twoje lata w pracy to puste doświadczenie.
Podsumowując ludzie uwielbiają lamentować i płakać. Koniec.
jak najbardziej takie stawki w automatach są osiągalne. Jako mid tester automatyzujący możesz na rękę zarabiać 17-20k.


@diarrhoea: ale jak ja jako java dev dostaje propozycje 180-200zl/h to przeciez nawet tyle nie wyjdzie ile wy piszecie w automatach. Jak to mozliwe?

zawsze podchodze do zarobkow na wykopie z lekkim filtrem bo wiem, ze moga byc podkolorowane. Co wiecej piszesz, ze 17-20k netto dla mida automatow to prawie tyle co senior javy?
@93michu93:
Nie z lekkim, a dużym. To internet :) Ludzie koloryzują zarobki na żywo, a co dopiero w internecie, gdzie kryją się pod randomowym nickiem, a takie koloryzowanie zarobków karmi ego.

Co do zarobków to na wykopie czy w internecie nie wierzę w 90% tego co jest napisane.
Trochę inaczej na takim linkedinie gdzie jesteś podpisany imieniem, nazwiskiem i firma widzi co wypisujesz na ich temat.
@Rabusek: Ok, czaję :P Im dłużej pracuję tym dłużej nie chcę iść w kierunku managerowania ;D praca ściśle techniczna mi odpowiada.

@93michu93 No gdybym wybrał czyste b2b, a nie stałą stawkę z urlopem to jako mid tester automatyzujący łapałbym się w te widełki, a wybierałem firmę pod kątem dobrego dojazdu i ładnego biura (pracuję głównie z biura). Uwzględniając jednak premię, nawet z urlopem łapię się w te widełki. Gdybym pracował zdalnie
Pobierz
źródło: jjit
@Rabusek: Ok, czaję :P Im dłużej pracuję tym dłużej nie chcę iść w kierunku managerowania ;D praca ściśle techniczna mi odpowiada.


@diarrhoea: mi właśnie zupełnie nie, lubie ten czynnik ludzki, consulting i tak dalej :) Ale zmuszam sie troche zeby jednak liznąć automaty bo ten brak juz troche ciąży jak gdzieniegdzie aplikuje.
Ludzie koloryzują zarobki na żywo, a co dopiero w internecie, gdzie kryją się pod randomowym nickiem, a takie koloryzowanie zarobków karmi ego.


@Luqart: szukałem na poczatku 2022 pracy, stawki zaczynały sie od 20k w gore, wiec nie wiem o jakim koloryzowaniu mowisz. Na stanowisko juniorskie moze i tak, na 10 lat expa spokojnie nawet 30k ustrzelisz.
@Rabusek: Ogólnym :) Nie mówię konkretnie o Was.
10 lat prawdziwego expa wiadomo, że się ceni.
Są ludzie którzy przez 10 lat pierdzieli przez stołek, a są tacy co sumiennie podnosili skilla.
No gdybym wybrał czyste b2b, a nie stałą stawkę z urlopem to jako mid tester automatyzujący łapałbym się w te widełki, a wybierałem firmę pod kątem dobrego dojazdu i ładnego biura (pracuję głównie z biura). Uwzględniając jednak premię, nawet z urlopem łapię się w te widełki. Gdybym pracował zdalnie dla firmy z Warszawy, przekroczyłbym 20k. Takie stawki są zwyczajnie możliwe w testach. Takie stawki seniorzy javy to mieli 6 lat temu, zanim
@markier gdzieś już padła odpowiedź, ale dodam też od siebie.
Dokumentacja miazga - wszystko wyłożone idealnie i super się pracuje z nią. Nie miałem raczej żadnych problemów, żeby rozwiązać dany problem inaczej niż czytając dokumentację. Piszę testy w JS/TS, więc mam o tyle "łatwiej", że ta dokumentacja jest obszerniejsza niż dla innych języków.
Performance porównywałem bezpośrednio tylko z Cypressem i doszło mi procentowo do 30-40% lepiej dla Playwrighta. Nawet jak zacząłem orkiestrować
@Rad-X: Zdziwiłbyś się ale ostatnio Testerzy Automatyczni mieli i oferty do 200 zł /h.
Jak miałeś pythona albo testowanie mobilek byłeś spokojnie w stanie taką ofertę po kilku rozmowach znaleźć. Z Javą było o wiele trudniej, ale też się dało.

Co do manuala za 30 k / netto. To były jakieś pojedyncze oferty zagraniczne. Natomiast widziałem już oferty na QA Leada / Test Leada gdzie nie musiał umieć automatyzacji i mógł
W przeliczeniu na czyste b2b (bez urlopu, l4 itd) wyszłoby ok. 130-140pln/h.

Natomiast jak wchodzi się szybko w drugi próg podatkowy, to UOP strasznie zjada hajs.


@diarrhoea: a dobra, bo to czyste b2b mowimy.
No fakt, drugi prog podatkowy mocno boli ale z kolei masz L4 i opieke do 60 dni w roku. Przy malym dziecku to czasami mogloby wyjsc, ze na UoP wiecej wyjdzie netto niz na b2b po odliczeniu
@93michu93: Niestety, coś za coś. Ja mam l4 na b2b (dogadane z pracodawcą) ale nie w takim wymiarze dni.
Kiedyś to liczyłem i ze względu na to, że jestem na b2b a nie uop, rocznie zarabiam ponad 45k więcej. Na UOP przejdę, jak się dorobię :P
@93michu93: W polsce nie. W USA tak.

25k PLN miesiecznie w USA dostajesz na start albo po roku-dwoch. I to na umowie o prace. Jako contractor/B2B stawki sa 1.5-2x wieksze. Tylko w Polsce takie zwyczaje ze na B2B placa tyle samo co koszty pracodawcy na UOP mimo ze tracisz wszystkie przywileje pracownika.

Ale czekaj ty mowisz 25k na czysto, no to na start raczej nie. Ale po 2 latach juz spokojnie.
@ziomus13: teraz na pana mojego, amerykańskiego robie, ale pozniej jak wrócę do domu, to napisze jeszcze jak sprawa z IT sie ma w NY. Moze troche rozwieje to wasze watpliwosci co do pracy w Polsce.
piszesz o magicznych stawkach dla testera w złotówkach, a później mówisz o sprawdzeniu stawek w innych krajach, także w skrócie mówiąc trafiła Ci się fucha de facto za granicą i #!$%@? jakbyś tyle zarabiał od firmy w Polsce.


@msichal: dlatego nie pracuje sie dla polskich firm. Jak ogarniasz temat to tylko bezpośrednie kontrakty za granicą.
podaj jaki kraj i ile w walucie w której faktycznie wypłacają Ci hajs albo przepadnij, bo takie porównania są do dupy.


@msichal: jakie to ma znaczenie jak mieszka i wydaje w PL?
Księgowa w rodzinie 120k$/y chemik 70k$/y, informatyk 200k$/y. Jest jeszcze strażnik więzienny on ma najgorszą pensję coś koło 30-40k$/y z tego co kojarzę. Pielęgniarka też tam zarabia fajny hajs ok. 15k$/m, ale tutaj nie jestem pewien czy mnie pamięć nie zawodzi z tą kwotą. No i sprzątaczka która ich wszystkich urodziła 20$/h :) Także w USA sprzątając chaty można mieć już w miarę ogarnięty budżet. Natomiast żeby być tam kimś, to najlepiej
@ziomus13
Stawki w USA są bardzo wysokie, a podatki niskie. To prawda. Warto jednak pamiętać, że np. z takiej pensji trzeba odłożyć na emeyrute (chociaż w Polsce tak naprawdę to też), opłacić ubezpieczenie zdrowotne (które w z dużym zakresem jest bardzo drogie, a jak masz dzieci to generalnie masakra), czy np. opłacić szkole.
USA to świetny kraj, dla młodych, zdrowych i pracowitych. Jak Ci się zdrowie posypie, to jesteś w dupie bardzo.
ale w automatach jest taki hajs? Przeciez to by trzeba miec kolo 200zl na godzine na b2b. Przeciez nawet DevOps rzadko takie stawki trafiaja. Cos mi sie wydaje dziwne


@93michu93: Pewnie, ze sa. Nie wszystkie oferty sa publiczne na portalach ogloszeniowych z widelkami, czesto dostaje na linkedinie calkiem spore, ale nie przebijaja obecniej, to po co mam w ogole sie zastanawiac.

Na UOP przejdę, jak się dorobię :P


@diarrhoea: Albo
@diarrhoea: dokładnie widać to świetnie jak wszyscy kowboje po 60 wracają do Polski leczyć się na NFZ. Gadasz z dziadkiem, opowiada Ci jak to jest Polska zacofana itp. Po czym na pytanie to dlaczego tu przyjechał, odpowiada bo mu zdrowie się posypało i nie stać go na doktora xD Taka sama rozmowę odbyłem już kilka razy i zawsze scenariusz ten sam xD