Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (702)

Rosja
Polska wraz z międzynarodowymi partnerami stworzy szeroką koalicję, która przekona MKOl o konieczności niedopuszczania Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych zawodów. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie,. „Zbudujemy koalicję, by wywrzeć presję (na MKOl – red.). Im więcej krajów podziela nasze stanowisko, tym większe są szanse, że ta decyzja zostanie zmieniona” – powiedział Morawiecki. Dodał, że zwrócił się do ministra sportu RP Kamila Bortniczuka z prośbą o rozpoczęcie prac nad stworzeniem takiej koalicji.
Źródło

Ukraina
W Irlandii język ukraiński zostanie wprowadzony do szkół od 5 klasy. Będzie to temat fakultatywny dla uchodźców z Ukrainy. Nauka języka ukraińskiego rozpocznie się we wrześniu 2023 r. W Irlandii uczy się 15 000 ukraińskich dzieci, z czego 5200 uczęszcza do szkół średnich. W ciągu ostatniego roku pozwolenie na nauczanie w Irlandii otrzymało około 100 ukraińskich nauczycieli szkół podstawowych. Również w Polsce język ukraiński może znaleźć się na liście języków obcych do wyboru – już w 2026 roku. Absolwenci szkół średnich w tym kraju przystąpią do egzaminu z języka ukraińskiego. Takie zmiany w programie certyfikacji studentów są przygotowywane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki RP.
Źródło

Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła w środę wniosek Federalnych Ministerstw Obrony i Spraw Wewnętrznych Niemiec o przeznaczenie dodatkowych 12 mld euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Dodatkowe finansowanie obejmuje 3,2 mld euro do wypłaty w 2023 r. oraz linie kredytowe na lata 2024-2032 w wysokości około 8,8 mld euro. Według niemieckiego MSZ od początku pełnej rosyjskiej inwazji niemiecki rząd przeznaczył na wsparcie Ukrainy ponad 14,2 mld euro, w tym 3 mld euro na pomoc wojskową dla Kijowa
Źródło

Początek inwazji na Federację Rosyjską w 2014 roku i jej konsekwencje w postaci aneksji Krymu oraz konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy doprowadziły do ​​kryzysu w przemyśle metalurgicznym. Przemysł ucierpiał z powodu zniszczeń infrastruktury kolejowej, braku surowców i ostrzeliwania obiektów przemysłowych. W porównaniu z 2013 rokiem Ukraina straciła około 80% wolumenu produkcji stali. Największa część tego spadku miała miejsce właśnie w 2022 roku. W 2022 roku na Ukrainie wytopiono prawie 6,3 mln ton stali – zaledwie jedną trzecią wyniku z 2021 roku. Więcej w linku
Źródło

Białoruś
Białoruscy naukowcy chcą rozwijać mobilne elektrownie atomowe. O tym powiedział dziś przewodniczący Prezydium Narodowej Akademii Nauk Władimir Gusakow. „Jest pomysł powrotu do mobilnych instalacji jądrowych, mobilnych elektrowni jądrowych. Dokumentacja została zachowana. Powstała grupa, która pracuje nad restauracją tego wyjątkowego wynalazku. Związek Radziecki był pierwszym na świecie w mobilnych instalacjach jądrowych ”- powiedział Gusakow. Prace nad stworzeniem mobilnych elektrowni jądrowych będą prowadzone we współpracy z Rosyjskim Instytutem Kurczatowa.
Źródło

Litwa
29 marca Z wizytą na Litwie przebywa amerykańskie dowództwo europejskie i Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych gen. SACEUR Christopher G. Cavolis, który spotkał się z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdasem, ministrem obrony narodowej Arvydasem Anušauskasem oraz dowódcą litewskich sił zbrojnych gen. porucznikiem Valdemarsem Rupšisem. Tematy: 3 NATO Stany Zjednoczone Ameryki (USA) armia litewska Uwagi „Gratuluję Litwie 19. rocznicy przystąpienia do NATO. Cieszę się, że widzę rosnącą i wzmacniającą się armię litewską. Dzisiaj, omawiając regionalne plany obronne, mogę powiedzieć jedno – terytorium Litwy będzie bronione” – powiedział generał SACEUR. Ch. G. Cavolis.
Źródło

Łotwa
29 marca mija 19 lat, odkąd Łotwa została członkiem najsilniejszego na świecie sojuszu polityczno-wojskowego – NATO. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO, liczy obecnie 30 państw członkowskich, a Łotwa dołączyła do bloku 29 marca 2004 r. wraz z takimi krajami jak Estonia, Litwa, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Oczekuje się, że Szwecja i Finlandia, które podjęły taką decyzję po wojnie rozpętanej przez Rosję na Ukrainie, mogłyby wkrótce zostać członkami NATO.
Źródło

Estonia
Od jesieni ubiegłego roku znacznie wzrosło zainteresowanie nauką języka estońskiego, a oprócz Rosjan mieszkających w Estonii od wielu lat, liczbę uczniów powiększają uchodźcy wojenni, od których wymagany jest podstawowy kurs języka estońskiego. Jeśli jest dużo uczniów, brakuje nauczycieli. „Są raczej młodsi mężczyźni, którzy przybyli do Estonii za pracą i muszą uczyć się na poziomie od A1 do B1, ponieważ zwykle pracują w środowisku anglojęzycznym i zasadniczo poziom języka jest im potrzebny do przedłużenia dokumentów i pozwoleń na pobyt, — powiedział Källo.
Źródło

Polecam:

Od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. reżim Władimira Putina jest coraz częściej porównywany do nazistowskich Niemiec Hitlera. Pod koniec ubiegłego roku rosyjska stacja telewizyjna Dozhd (obecnie z siedzibą w Holandii, znana jako „TV Rain”) wyemitowała długi, dwuczęściowy dokument o podobieństwach w propagandzie, estetyce i kształtowaniu się reżimu Putina w porównaniu z III Rzesza

Ksenia Kiriłłowa dla Fundacji Jamestown
Reżim Putina nabiera cech nazizmu

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 5
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Początek inwazji na Federację Rosyjską w 2014 roku i jej konsekwencje w postaci aneksji Krymu oraz konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy doprowadziły do ​​kryzysu w przemyśle metalurgicznym.


@Ten_od_Hanki: brzydki chochlik się wkradł