Wpis z mikrobloga

Według naukowców rozwój modeli językowych takich jak gpt najbardziej uderzy w zawody najlepiej opłacane. Jednym z zawodów na który rozwój ai będzie miało znaczący wpływ i zmniejszy zapotrzebowanie będzie zawód programisty. Skończy się eldorado i konieczne stanie się przebranżowienie. Dni inżynierów oprogramowania są policzone i to są niepodważalne fakty
#openai #ai #gpt #programowanie #programista15k
  • 55
@ZdeformowanyKreciRyj: nie chcę mi się uprawiać zgadywanek jak to będzie wyglądało za parę lat, kolega wyżej twierdzi, że w obecnej sytuacji na rynku, w chwili gdy programistów zastępuję SI, on znajduje w sekundę pracę za 30k, do tego uważa siebie za nadzwyczaj inteligentnego i technicznego, a na końcu zamiast strzępić pisze "szczępić", także ten.. wypada zareagować na taką odmianę kuca ;)
@ApuApustaja: Twórców chatgpt po prostu wkurzała ilość postów typu "jestem drwalem ale uczę się c++ jak zostać programistą", więc obmyślili sprytny plan jak zmniejszyć parcie na zawód programisty ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz ludzie nie chcą być programistami bo chatgpt ich zastąpi, a efekt będzie taki że mniejsza podaż pracownika i wypłaty w kosmos ( ͡º ͜ʖ͡º)
Z tego samego powodu Twojego merca w leasingu składają głównie roboty, nie ludzie.


@klementyna123: produkcja taśmowa auta jest dużo bardziej powtarzalną czynnością niż pisanie i wdrażanie oprogramowania. Dlatego właśnie uważam, że merca mogą składać roboty, a do procesu wdrożenia oprogramowania jeszcze długo będą potrzebni ludzie. AI może faktycznie napisać kod, ale zebrać wymagań biznesowych na podstawie których ten kod napisze póki co nie da rady. Nie twierdzę, że w ogóle jest
@pwone: no jo, kierownika projektu nie zastąpi obecnie SI, ale ile % branży to szczebel managerski w takim wypadku? Jak sam piszesz, SI napisze kod, czyli nie trzeba będzie utrzymywać rzeszy hindusów (albo polaczków) za 1600 euro.