Wpis z mikrobloga

Inflacja na samochodach od 2018 to ponad 100%

Dzisiaj VW Polo zaczyna się od... 93 390 PLN!!!!!!!
W 2018 było to 44 790 PLN !!!!!!!!

Ale żeby nie było tak strasznie, to dla porównania pokażę zarobki:

Najniższa krajowa NETTO 2018 / 2023
1530 PLN / 2784 PLN
= 347,90 EUR (wtedy!) / 595,25 EUR

Średnia krajowa NETTO 2018 / 2023
3455 PLN / 5022 PLN
= 785,62 EUR / 1141,93 EUR

W 2018 pensja minimalna stanowiła 44,28% pensji średniej
W 2023 pensja minimalna stanowi 55,43% pensji średniej

W 2018 by kupić VW Polo potrzeba było:
29,27 pensji minimalnych i 16,08 pensji średnich

W 2023 by kupić VW Polo potrzeba:
27,03 pensji minimalnych / 18,59 pensji średnich

Oznacza to, że pieniądze są gówno warte a różnica między zarabiającymi średnią a minimalna jest coraz mniejsza i to nie jest tak, że ci z najniższą się jakoś strasznie bogacą (chociaż 2 miesiące mniej muszą odkładać na Polo) ale bardziej średni biednieją, bo oni z kolei muszą odkładać ponad 2 miesiące dłużej na ten sam model.

I żeby było jeszcze fajniej to za 93 390 PLN w 2018 szło kupić prawie całego Tiguana albo Passata kombi i jeszcze zostawało 10k zapasu.

Dziękuję WEF, PIS, WHO, FED i komu tam jeszcze :)

#samochody #motoryzacja #gospodarka #pieniadze #biznes
ChickenDriver - Inflacja na samochodach od 2018 to ponad 100% 

Dzisiaj VW Polo zaczy...

źródło: polo2023

Pobierz
  • 62
Inflacja na samochodach od 2018 to ponad 100%


Dzisiaj VW Polo zaczyna się od... 93 390 PLN!!!!!!!

W 2018 było to 44 790 PLN !!!!!!!!


@ChickenDriver: Oprócz naszej inflacji to generalnie samochody wszędzie zdrożały. Albo może powinniśmy być bardziej fair i przyznać że w 2018 to samochody były wyjątkowo tanie. W ogóle życie w okolicach przed covidowych było bardzo tanie - benzyna, elektronika, AGD, etc...

Żyliśmy wtedy mocno na kredyt. Pamiętasz
@ChickenDriver: Dokładnie w 2018 kupowałem takie Polo, tzn dokladnie kupowałem Polo GTI w prawie full wersji, bo brakowalo mi do fulla kamery cofania. Wtedy płaciłem za nie 102 tys zł, dzisiaj Polo GTI zaczyna sie od 133 tyś, nie klikałem konfiguratora ale pewnie gdyby je doposazyć wyszłoby grubo ponad 160. Ciekawy jestem czy pięcioletni samochód udałoby mi się sprzedać drożej niż kupiłem go w salonie xD
Ogólnie dąży się do tego aby auto było dobrem skrajnie luksusowym i nie jest to żadna szurska teoria czy jakieś spiskowe bajdurzenie.


@Plp_ rozwiniesz dlaczego ktoś do tego dąży u jaki ma w tym interes?
@ChickenDriver: hmmm jakbyś robił produkt A, i rząd ci powiedział że będzie zakaz sprzedaży tego produktu za 10 lat to czy inwestował byś w tworzenie tego produktu czy powoli byś wygłaszał produkcję?
@ChickenDriver: Unia swoimi normami też promuje duże samochody. W nich normy emisji spalin jakoś się bardziej zgadzają () Za to malutkie miejskie konstrukcje odchodzą bo nie spełniają standardów. Dlatego też nie ma już nowych spalinowych VW Up czy Skody Citigo. A taki doskonały Suzuki Jimny musi być 2 osobową ciężarówką, żeby dało się go leganie w europie sprzedawać.
@BornToDie69: czarna chmura przy mocnym dodaniu gazu. Na początku mała, a później zasłona dymna. Na samym końcu oczywiście „sprężynka”. Podpiąłem pod kompa i wyszło, ze błąd jest tylko na jednym cylindrze wiec wymieniłem jeden wtrysk i działało, ale auto sprzedałem bojąc się o kolejne. Poszło za 1500zl :D
@Tigermass: u mnie w firmie budowlanej ta sama sytuacja. Przeroby i zyski rekordowe, ale premii brak a podwyżki najmniej jak się dało. A później wielkie zdziwienie że w ankietach dot. zadowolenia pracowników ci wykazali ze zarobki są kiepskie. No nic dziwnego, jak się wiecej robi, więcej firmie wypracowuje a zarabia uwzględniając inflację mniej....
Są części, są zamówienia, są miliardy euro zysków, ale mamy kryzys ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Tigermass: panie areczku, nagrody pieniężne są dla zarządu, dla roboli jest kryzys i racjonowanie srajtaśmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sotarKratos: No niestety masz racje. Zastanawia mnie jak tania siłą muszą być inne zawody w Polsce, np w jakimś korpo, skoro my fabryce bez wiedzy, doświadczenia czy jakichkolwiek umiejętności zarabiamy i tak dobrze(na tle innych Polaków).

@zadrawoku: my dostaliśmy „inflacyjne” 8500 brutto i 4% podwyżki, ale licząc ile straciliśmy na inflacji to w tym roku musielibyśmy dostać z 10tys wyrównania i z 1800zl podwyżki, żeby wyjść chociaż na zero przy