Wpis z mikrobloga

Muszę podłączyć dodatkową pompę 1 fazową (jakieś 12 A) przy pompie głębinowej 3 fazowej. Pomysł był taki, aby po prostu za włącznikiem się podłączyć (bo dobre kable, zabezpieczenia). Mam też poprowadzony przewóz z L i N z innego miejsca (ale ten sam licznik) ale tam już przekrój bardziej pod zwykłe światło.

Problem polega na tym, że przy włączniku tej pompy 3 fazowej są tylko 3 przewody - nie ma N. Chciałbym stamtąd brać zasilanie gdyż przy chwilowym zaniku zasilania działa zabezpieczenie i pompa nie uruchomi się dopóki ja tego nie zrobię (a na tym mi zależy przy tej pompie 1 fazowej).

Podłączając pod L i N doprowadzony osobno muszę dokładać zapewne dodatkowe zabezpieczenie (jakiś włącznik, który po braku zasilania nie będzie załączony). No i jest ryzyko, że trochę za słaby jest ten przewód (a idzie jakieś 40m i przekrój max 1,5mm).

Stąd zamysł taki, aby wziąć N z tego przewodu który tam dochodzi, a fazę z któregoś z 3 żył na wyjściu włącznika od pompy 3 fazowej.

Czy takie rozwiązanie będzie prawidłowe? Tzn. działać pewnie będzie ale czy tak można czy nie wolno tak robić?

#elektryka #majsterkowanie #pytanie
  • 7
@Mikseth jak nie ma rcd w głównej rozdzielni to ratowałem sytuacje w taki sposób, że wykonałem uziom szpilkowy z wynikiem 6ohm i z tego zrobiłem PE i N. Zależało mi między innymi na podłączeniu rcd.
Jak ten przewód 2 żylowy jest zbyt cienki na zasilanie pompy to nie bierz z niego N bo tym N popłynie taki sam prąd jak fazowym. Ewentualnie zabierz fazę z zasilania 3f a z tego drugiego kabla zrób N na dwóch zyłach. To straszne druciarstwo i niezgodne z przepisami i rozsądkiem, ale technicznie zadziała.
Stąd zamysł taki, aby wziąć N z tego przewodu który tam dochodzi, a fazę z któregoś z 3 żył na wyjściu włącznika od pompy 3 fazowej.


@Mikseth: nie, nie rób takich kombinacji, normalnie zasil tą pompę z tego przewodu. 40 metrów przewodu 1,5mm2 dla obciążenia 12A daje 5% spadku napięcia, to nie jest mało, ale pompa powinna startować bez problemu. Co tam na tym obwodzie jest zasilane? Jeśli oświetlenie, to pewnie
  • 0
@Jarek_P:
Teoretycznie podczas pracy tej pompy nie będzie tam nic, oświetlenie nie musi wtedy działać (a to raptem 1 halogen) Jest to osobny obwód z osobnym zabezpieczeniem nadprądowym. Ta pompa będzie pracować maksymalnie 2h jednorazowo więc może da radę.
@qwee @Zarzutkkake

Dzięki za wyjaśnienie, czyli nie ma co kombinować, wezmę po prostu zasilanie z tego L i N co idzie dodatkowo i już (ale nie ma tam rcd).

Doradźcie mi jeszcze
Taki wyłącznik wydaje się odpowiedni ale sprzedawca twierdzi, że nie jest to do zastosowania na zewnątrz. A to właśnie będzie na ścianie na zewnątrz..


@Mikseth: taki wyłącznik to chyba najlepsze wyjście, bo masz w jednej obudowie wszystko, co potrzeba. On ma IP54, więc jeśli tylko nie będzie się woda deszczowa lać bezpośrednio na to - da radę. Pod jakiś daszek, okap to zamontuj i będzie dobrze.
@Mikseth zrób jak ci radzą na tym jednym przewodzie 1,5 mm. Dodatkowy problem przy mieszaniu różnych obwodów, to że jeżeli są na osobnych roznicowkach to by ci wywalało tę od pompy.