Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (700)

Rosja
Niemcy uważają plany rosyjskiego dyktatora Władimira Putina dotyczące rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi za „kolejną próbę zastraszenia”. Rzeczniczka niemieckiego MSZ nazwała taką retorykę szefa Kremla nieodpowiedzialną. „Oczywiście nie ulegniemy temu (zastraszeniu – red.) w naszym toku wspierania Ukrainy w jej samoobronie” – powiedziała. Jednocześnie rzecznik MON podkreślił, że oświadczenie Putina nie zmienia oceny Zachodu co do zagrożenia nuklearnego, jakie istnieje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Źródło

Ukraina
Polskie państwowe i prywatne przedsiębiorstwa kompleksu obronno-przemysłowego zwiększą produkcję amunicji, która trafi zarówno do Wojska Polskiego, jak i do Ukraińskich Sił Zbrojnych. „W najbliższych dniach Rada Ministrów przyjmie specjalny program wieloletni, który wesprze produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju. Chcemy, aby prywatne i publiczne firmy produkowały amunicję. Dziś wiemy, że tej amunicji brakuje w całej Europie i nie jest tajemnicą, że brakuje jej w całym NATO” – powiedział Morawiecki. Przypomniał, że Polska przystąpiła do unijnego programu wspólnego zakupu amunicji dla ukraińskiej armii. Dzięki temu Polska wzmocni swoje zdolności do produkcji amunicji na polskich obiektach obronnych i wojskowych.
Źródło

Od 1 kwietnia JSC „Ukrtransnafta” planuje podwyższyć taryfy za tranzyt rosyjskiej ropy magistralą „Przyjaźń”. Stawka zostanie podwojona do 27,2 euro za tonę. Podwyżkę taryfy w kierunku Słowacji, Węgier i Czech tłumaczy się wydatkami na odbudowę zniszczonej w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej infrastruktury transportu ropy. Jednak ostateczna decyzja w sprawie podwyższenia taryfy tranzytowej nie została jeszcze podjęta, negocjacje trwają. Według źródeł Kijów musi uzgodnić tę kwestię przede wszystkim z odbiorcami surowców — Węgrami i Słowacją.
Źródło

Według ukraińskich danych statystycznych, w ubiegłym roku produkcja przemysłowa na Ukrainie spadła o 36,9%, podczas gdy w 2021 wzrosła o 1,9%. Najgorszym miesiącem pod względem dynamiki produkcji przemysłowej w 2022 roku był marzec, kiedy to od razu spadła ona o 53,7% po poełnoskalowej inwazji rosyjskiej. W styczniu odnotowano wzrost o 2,9%, natomiast w lutym spadek o 10,1%.
Źródło

Białoruś
W stosunkach białorusko-rosyjskich nadal pozostają nierozwiązane kwestie. Jednak rządy obu krajów znajdują rozwiązania stwierdził na posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego premier Białorusi Raman Hałouczenka. Dziś w Moskwie spotyka się z szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem. Do takich należy rozwiązanie problemu przewozów kabotażowych, ale strony nie uzgodniły jeszcze warunków. Według Hałouczenki, choć rosyjskie przepisy zabraniają białoruskim przewoźnikom wykonywania przewozów kabotażowych na terenie Federacji Rosyjskiej, strony znalazły rozwiązanie. Między Mińskiem a Moskwą doszło jednak do nieporozumień w sprawie wejścia w życie decyzji.
Źródło

Litwa
Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu, mówi, że decyzja Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi musi spotkać się z odpowiedzią NATO i Unii Europejskiej (UE). „Tak samo jak sankcje, ale same sankcje w tym przypadku nie wystarczą. Wrogi ruch Rosji ma miejsce w przededniu szczytu NATO w Wilnie, a jednocześnie jasne jest, kto musi udzielić zjednoczonej odpowiedzi. Rosja rozumie tylko siłę, rozumie ustępstwa jako zaproszenie do agresji” – napisał Kasčiūnas.
Źródło

Łotwa
Nadal w Polsce temat tabu, tymczasem na Łotwie: Potrzebna jest znaczna poprawa w dziedzinie obrony cywilnej, zwłaszcza we wzajemnej współpracy, podkreślali w poniedziałek w Rydze liderzy łotewskich samorządów. Zebrali się u prezydenta Egilsa Levitsa, aby przedyskutować tę i inne kwestie. Przywódcy miast i regionów dyskutowali z poszczególnymi ministrami i prezydentem o dostępności usług i rozwoju gospodarki narodowej w regionach po reformie administracyjnej terytorialnej, uporządkowaniu energetyki, sieci szkół, a także kwestiach obrony cywilnej. Celem spotkania jest wypracowanie przez kraj wspólnego zrozumienia tych tematów. W październiku ubiegłego roku weszły w życie nowelizacje ustawy o obronie cywilnej i zarządzaniu katastrofami, które nakładają na samorządy obowiązek opracowania planów obrony cywilnej, w tym działań na wypadek zagrożenia militarnego.
Źródło

Estonia
Mart Võrklaev, przedstawiciel Partii Reform w negocjacjach koalicyjnych, powiedział, że nie ustalono konkretnego terminu podpisania umowy koalicyjnej. Jednocześnie przedstawiciele różnych partii koalicyjnych przewidują, że umowa koalicyjna może zostać podpisana 10 kwietnia. Pierwsze posiedzenie Riigikogu może odbyć się w przyszłym tygodniu lub na początku następnego tygodnia. „Celem jest to, że kiedy zbierze się Riigikogu, powinniśmy mieć porozumienie przynajmniej co do tego, kto będzie przewodniczącym Riigikogu” – powiedział Võrklaev.
Źródło

Polecam:

Chiny i Rosja partnerami od lat, wizyta Xi nie wnosi nic do tego, co obiecali sobie w lutym 2022 roku. Nowością jest to, że partnerstwo nie jest jeszcze sojuszem.

Z włoskiego punktu widzenia Stefano Magni dla Atlantico
Putin-Xi, nic nowego. Dzisiejszy amerykański porządek skończy się nawet jutro

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja