Wpis z mikrobloga

Ech, dziewczyna mi napisała, że na jej kompie zmieniło wszystkie pliki na rozszerzenie .tyos i w dodatku nie da się ich przywrócić (sprawdzałem po wysłaniu - są uszkodzone). Ransomware ogólnie, antywirusy są bezsilne. Jakieś złote rady czy formatujemy dysk? (Nie mieszkamy razem, żebym mógł obadać sprawę osobiście). Programy RS podobno wymagają premium, które jednak możemy wykupić, o ile będziemy mieć jakieś szanse, że zadziałają. Sęk w tym, że nie wiemy też czy warto. Prosim o opinie ekspertów ()

#informatyka #wirus #programowanie #programista15k
  • 17
@JaredXxX: https://howtofix.guide/tyos-virus-file/
Jest szansa na zdekodowanie tych plików. Jeżeli ten ransomware nie dał rady pobrać klucza do szyfrowania z internetu, to użył konkretnego i znanego, który powinno dać się jak rozumiem z artykułu odszyfrować. Jeżeli jednak pobrał go pomyślnie, to wciąż on szyfruje nagłówki plików, a nie całość - dużo multimediów da się częściowo odzyskać. Powodzenia!
@bin-bash: ej, a jak to działa? dlaczego podałeś że to na przykład xhamster? ostatnio gdzieś widziałem ranking że to jest jedna z top stron na świecie a nie jakaś ruska, gdzie wiadomo że cię zawirusują od razu.
@JaredXxX: ja bym jednak te pliki gdzieś zachował, przynajmniej prywatne dane jak zdjęcia i dokumenty, potrzebujesz odpalić kompa z jakiegoś distro linuxa i zrzucić to w chmurę albo na dysk zewnętrzny, w celu późniejszej próby deszyfrowania

dopiero potem pełen format i czysty system