Wpis z mikrobloga

#gospodarka #inflacja

Jest mowa o wprowadzaniu cyfrowego pieniądza, lub tokenu. Według wielu, pieniądz ten ma mieć termin ważności, np. miesiąc. Uważam, że nie mogą wprowadzić czegoś, co już jest wprowadzone. Oczywiście, ja mam 1000 zł w portfelu i mogę go wydać za miesiąc, za rok lub za 10 lat. Mam jednak świadomość że jak wydam go za rok, to za karę kupię za to 20% mniej.

Potrzebuję kupić samochód, np za 20 tysięcy. Co kwartał to 20 tysięcy wystarcza na coraz gorszy egzemplarz. Jeśli nie chce tracić, muszę wydać te pieniądze teraz. Mogę też dość do wniosku że wolę samochód na raty, wydając 1500 tysiąca miesięcznie.

Potrzebuję kupić mieszkanie, nie mam 500k odłożonych więc muszę się zobowiązać na płacenie 2500 zł co miesiąc przez 20 lat. Inny scenariusz, mam mieszkanie ale chcę kupić dzieciom. Nie mogę odkładać na konto 5000 zł miesięcznie bo po 10 latach dalej nie udzielam uzbieram na mieszkanie bo mój pieniądz przy inflacji 20% co 5 lat jest warty dwa razy mniej. Muszę wziąć kredyt i zamienić 5000 zł na tokeny z ważnością 1miesiac.
  • 1