Wpis z mikrobloga

Mit strategicznego zwycięstwa

"Ukraina odniosła strategiczne zwycięstwo w tej wojnie bo obroniła niepodległość" - często możemy usłyszeć ten frazes z ust "analityków" wojskowych, polityków czy dziennikarzy. Pomijając fakt, że wojna się jeszcze nie skończyła, warto zadać sobie inne pytanie - czy potencjalna utrata najbardziej wartościowych gospodarczo terytoriów jak Donbas, Zaporoże i posiadanie zdeterminowanego, wrogo nastawionego 150 milionowego społeczeństwa na 3/4 granicy może być postrzegane jako sukces? W mojej opinii zdecydowanie nie. Zwycięstwo jest tylko wtedy gdy wróg jest pokonany, zapłacił za popełnione szkody i nie stanowi więcej zagrożenia. W hipotetycznej sytuacji, gdy Ukraina podpisze pokój lub konflikt zostanie zamrożony, stroną zwycięską będzie strona rosyjska - i tak przedstawi to ich propaganda. Przyłączenie nowych terenów zostanie przedstawione jako sukces "specjalnej wojennej operacji", powrót "historycznych ruskich ziem" Małorosji do macierzy. Będą defilady w Moskwie, będą kolejne zbrojenia za pieniądze z ropy i gazu, szybkie luzowanie sankcji i wielkie wiece poparcia dla Putina. Czy tak wygląda pokonany naród? Tak wygląda naród, który szykuje się do zadania kolejnego ciosu, zachęcony tym, że nie poniósł właściwie żadnych konsekwencji. Dlatego uważam, że tego typu twierdzenia, że "Ukraina już wygrała" są szkodliwe i powodują, że ludzie zaczynają myśleć, że jest to dobre wyjście z sytuacji. Zwycięstwem będzie tylko całkowite wyparcie okupanta z terenów zajętych po 2014 roku i to jest absolutne minimum. Akceptacja utraty nawet jednego obsranego donbaskiego rowu będzie zwycięstwem Rosji (a czy jest to osiągalne, to już osobna kwestia)...

Walczę z dezinformacją na wykopie. Polecam również inne moje wpisy z cyklu "Obalamy mity"

#ukraina #rosja #wojna
Pobierz Pasterz30 - Mit strategicznego zwycięstwa

"Ukraina odniosła strategiczne zwycięstwo ...
źródło: 883c388b020c1726deb4083687a4
  • 16
stroną zwycięską będzie strona rosyjska


@Pasterz30: odwracając wymowę posta, Rosja nie ma już szans na wyjście z tej wojny zwycięsko, pyrrusowe zwycięstwo to max na co może teraz liczyć. Stalin mówił, że "Ludiej u nas mnogo", co i tak było przekłamaniem, bo po II WŚ gospodarka ZSRR stawała na nogi do lat 60., a echa tamtej katastrofy demograficznej są widoczne do dziś, ale za to zyskali strefę wpływu aż do Łaby
@Pasterz30: W tym problem, że się interesuje a frazę "Ukraina odniosła strategiczne zwycięstwo" zarówno ja jak i google widziała jedynie w Twoim poście + rzekomo wg Ciebie jakiś youtuber tak mówi. Żaden analityk, ekspert, dziennikarz czy polityk czegoś takiego nie napisał.

Stąd jestem ciekawy, dlaczego budujesz i sam obalasz takiego dosyć absurdalnego chochoła?
@Pasterz30: W sumie facet nigdzie tego nie napisał, nie ma śladu takiej wypowiedzi po za Twoim "wyjaśnianiem mitu" w internecie, ale możemy też zapytać samego zainteresowanego - @wolskiowojnie bo chyba to ten człowiek tak?
Panie Jarosławie, twierdzi pan w swoich filmikach że "Ukraina odniosła strategiczne zwycięstwo w tej wojnie"?

A w międzyczasie możesz wyjaśnić co Cię skłoniło do obalania nieistniejącej (lub kompletnie marginalnej, wyrwanej z filmika) narracji, a nawet twierdzenia o
@funkmess: Ty chyba się wczoraj obudziłeś po 1.5 rocznej hibernacji xDDD Zaczynam się zastanawiać czy to nie jakiś troll bo 20 sek szukania w google

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wojna-w-ukrainie-wolski-ukraina-te-wojne-strategicznie-wygrala/vn07vwg

Filmikow mi sie drugi raz specjalnie dla Ciebie ogladac nie chce ale przynajminej w polowie "Raportow z wojny" to powtarza. Za kolejny trolling dostaniesz banana
Pobierz Pasterz30 - @funkmess: Ty chyba się wczoraj obudziłeś po 1.5 rocznej hibernacji xDDD ...
źródło: Zrzut ekranu 2023-03-26 o 10.49.49
@Pasterz30 W dalszym ciągu nie jest to "Ukraina odniosła strategiczne zwycięstwo w tej wojnie", tylko przypuszczenie że będzie mogła ją dopiero wygrać na polu walki, czyli rzeczywiście często powtarzane "Russia has alredy lost, but Ukrainę has not won yet".

Tym bardziej mnie ciekawi co skłoniło Cię do wymyślenia i obalenia takiego chochoła? Niedokładnie przeczytany artykuł sprzed 9 miesięcy? To nie wydaje mi się zbyt prawdopodobne
@Kqr80: przecież wywieźli w głąb Rosji więcej dzieci niż im zginęło na froncie + mają u siebie 2,5 miliona uchodźców, braki pracowników uzupełniają imigranci z Uzbekistanu, surowce pod tą zdewastowaną lewobrzeżną Ukrainą warte są setki miliardów dolarów, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo Krymu to zrobią sobie bufor i zabiorą Ukrainie oprócz tych czterech obwodów jeszcze połowę dniepropietrowskiego i charkowskiego.