Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (699)

Rosja
Rosyjska Federalna Agencja Transportu Morskiego i Rzecznego (Rosmorrechflot) poleciła przyspieszyć budowę międzynarodowego terminalu morskiego w porcie w Kurowie (Pionierskij). Co ciekawe w komunikacie agencji wspomina się przede wszystkim o terminalu pasażerskim, który ma wspomóc "turystykę krajową i zagraniczną". "Po zakończeniu prac terminal będzie mógł obsłużyć około 250 000 pasażerów rocznie. Ponadto, ze względu na ograniczenia nałożone przez kraje UE na obwód kaliningradzki, a także brak bezpośredniej komunikacji z resztą Rosji, budowa terminalu pomoże zapewnić dostępność komunikacyjną regionu - poinformował z kolei operator portu, Rosmorport.
Źródło

Ukraina
Gabinet Ministrów zatwierdził ważne zmiany, które pomogą rozwinąć rynek dronów na Ukrainie i przyspieszyć zwycięstwo w wojnie z Rosją. - powiedział minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow. „Dzisiaj rząd rozpoczął masową produkcję dronów na Ukrainie. Przyjęto prawdziwie historyczną rezolucję o zwycięstwie, która znacznie przyspieszy tworzenie i dostarczanie krajowych dronów na front” – napisał Fiodorow.
Źródło

W tym roku Ukraina będzie w pełni zaopatrzona w zboże i żywność - planowane są zbiory w ilości 45 mln ton zboża i roślin strączkowych. Zbiory pszenicy spodziewane są na poziomie 16,6 mln ton” – powiedział premier Szmyhal. Podkreślił, że krajowa konsumpcja wynosi ok. 5 mln t. Dlatego, jak zaznaczył Szmyhal, Ukraina będzie w pełni zaopatrzona w zboże i żywność, podobnie jak w zeszłym roku.
Źródło

37% Ukraińców ma krewnych lub bliskich znajomych, którzy zginęli lub zostali ranni w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - wynika z badania Centrum Razumkowa. Sondaż przeprowadzono od 22 lutego do 1 marca tylko na tych terytoriach Ukrainy, które są kontrolowane przez rząd i na których nie toczą się działania wojenne
Źródło

Białoruś
24 marca Departament Skarbu USA wprowadził nowe sankcje wobec białoruskich przedsiębiorstw i osób fizycznych. Na liście sankcji znajdują się:
m.in.: BelAZ, MAZ, Samolot Boeing 737 (numer EW-001PA) używany przez Łukaszenkę .
Źródło

Litwa
Granica Litwy z Białorusią jest na całej długości wyposażona w systemy monitoringu wideo - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy. Ministerstwo poinformowało, że kolejnym celem jest utworzenie drogi patrolowej na granicy, na którą Litwa będzie starała się pozyskać 20 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej (UE). Litewscy strażnicy graniczni wykryli w zeszłym roku przemycane papierosy o wartości ponad 16,1 mln euro, co jest największą ilością przemycanych papierosów od ponad 20 lat. Litwa ma 679-kilometrową granicę z Białorusią, w ciągu ostatniego roku na 530 km postawiono ogrodzenie, a na 360 km zamontowano betonową barierę. Na początku ubiegłego roku tylko nieco ponad połowa długości granicy była wyposażona w monitoring wideo.
Źródło

Łotwa
W tym tygodniu minęło sto dni od objęcia przez Inārę Mūrniece stanowiska ministra obrony. Jednym z głównych priorytetów ministra obrony, nad którym intensywnie pracowano w tym czasie, jest wzmocnienie zdolności obronnych Łotwy i dążenie do tego, by zrobić to szybciej niż dotychczas. W ciągu tych stu dni projekt ustawy o Służbie Obrony Państwa (VAD) został znacząco poprawiony. Stała się bardziej precyzyjna, czytelniejsza i bardziej skoncentrowana na potrzebach obronnych. Planuje się, że SAD będzie realizowany dwutorowo – jako służba wojskowa lub, w wyjątkowych przypadkach, jako służba cywilna w jednostkach strukturalnych MON. Dotychczas projekt ustawy rozpatrywany był w Saeimie w dwóch czytaniach. Trzecie, ostateczne czytanie projektu ma odbyć się przed Wielkanocą. Po wejściu w życie ustawy pierwsi żołnierze-ochotnicy rozpoczną 11-miesięczną służbę w VAD już w lipcu br.
Źródło

Estonia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało rosyjskiego dyplomatę za osobę niepożądaną i żąda jego opuszczenia kraju w ciągu pięciu dni.Minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział, że Aleksandr Sawinow, który pracował jako konsul w ambasadzie, zostanie deportowany. Działalność tej osoby w Estonii naruszyła Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, dlatego musi opuścić Estonię najpóźniej do 29 marca. Według MSZ rosyjski dyplomata był bezpośrednio i aktywnie zaangażowany w podważanie bezpieczeństwa i porządku konstytucyjnego Estonii, szerzenie propagandy usprawiedliwiającej działania militarne Rosji oraz dzielenie estońskiego społeczeństwa.
Źródło

Polecam:

18 marca ONZ ogłosiła przedłużenie umowy zbożowej , umowy wynegocjowanej latem 2022 r., która pozwala na eksport ograniczonych ilości ukraińskiego zboża na rynki światowe przez zablokowane porty nad Morzem Czarnym. To jest dobra wiadomość. Jednak w ciągu kilku dni stało się jasne, że Rosja chce dalszych ustępstw i jest gotowa jedynie przedłużyć umowę na ograniczony okres 60 dni. Po raz kolejny przypomnieliśmy sobie, jak Moskwa stara się ograniczyć światowe bezpieczeństwo żywnościowe, aby trzymać społeczność międzynarodową jako zakładnika.

Ołeksij Gonczarenko dla Atlantic Council
Rosyjska blokada Morza Czarnego jest częścią wojny Putina z prawem międzynarodowym

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1