Wpis z mikrobloga

Cześć, muszę kupić nowego laptopa w budżecie około 7000/7500 zł. Aktualnie używam MBP 2017 13'. Sprzęt potrzebuje do pracy biurowej + zajmuję się grafiką, głównie 2D (identyfikacje wizualne) i UI ale planuje również zająć się poważniej animacją czy się sprawdzić w 3D. Interesują mnie jedynie MacBooki, a po zrobieniu researchu w temacie Air i Pro M1 i M2 mam wrażenie że wiem mniej niż myślałem.

Na chwilę obecną widzę dwie sensowne opcje: MacBook Pro M1 13' 512 gb, niestety tylko 8 GB RAM w tym budżecie, albo MacBook Air M2 256 gb i 16 GB RAM. Pod względem designu Air dla mnie robi robotę, a Pro ma ten wstrętny Touch Bar. + jedynie 8 gb ramu to może być za mało bardzo szybko, ale ma większy dysk co również powinno się przełożyć na możliwości. Oraz aktywne chłodzenie, co przy większych projektach w Adobe może być zdecydowanym atutem. Co sądzicie? Jakieś doświadczenia z tymi sprzętami? #apple #m1 #m2 #macbook
  • 13
@bruuh: Zakup będzie w ten weekend i to raczej w sklepie stacjonarnym, więc nie za bardzo mogę czekać na jakieś wyjątkowe okazje. :) Czyli sądzisz że lepiej Air z 16 GB niż Pro z 8 GB?
@jfrost: Jasne, biorę pod uwagę że to nie jest idealny sprzęt do takiej pracy, ale jako że chciałbym tylko liznąć temat - jeśli stwierdzę że to coś dla mnie to w przyszłości ogarnę coś stacjonarnego. Na chwilę obecną biorę pod uwagę tylko MacBooki - potrzebuję mobilnego sprzętu, jako że często pracuje poza domem + nie wyobrażam sobie już przesiadki spowrotem do Windowsa. No i zależy mi na połączeniu z resztą ekosystemu
@bruuh: Pro oferuje również chłodzenie, a Air podobno miewa z tym problemy z tego co wyczytałem, ale też nie wiem na jakim natężeniu pracy. Mój MBP 2017 momentami się bardzo mocno grzeje, więc wolałbym to ograniczyć. A ten który podesłałeś wygląda super, wersja Midnight prezentuje się naprawdę świetnie, ale podobno jedynie na zdjęciach (bardzo się palcuje + farba się bardzo rysuje już od pierwszego dnia)
@Vicre8: nie porównuj Macbooka z 2017 do obecnych bo to są dwie rózne epoki, czipy od Apple działają dużo wydajniej niż te stare intelowskie. Chłodzenie w pro daje jakieś marginalne efekty jak renderujesz coś przez godzine, nie przejmowałbym sie tym i na pewno nie dopłacał za to 2 tys.
@Vicre8: teraz tak, jeśli na intelu miałeś 16GB to zostań przy 16GB. Procesor graficzny współdzieli pamięć RAM i tak takie Adobe potrafi na elo zjeść 1GB (bez uruchamiania jakiegokolwiek programu), sama Figma wsunie podwójną ilość ze względu na proces Renderera. Ogólnie 8 GB to sprzęt dla krawatów i względnie lekkiego używania (bardziej biurowo i najlepiej w aplikacjach appla).

Czy Air czy Pro 13 przy twoich zastosowaniach - to nie ma znaczenia.