Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (698)

Rosja
Największy kaliningradzki pracodawca, holding samochodowy Avtotor przystąpił do realizacji kolejnego projektu produkcyjnego - rozpoczął testowy montaż ciężarówek. Według zarządzających holdingiem, firma montuje ciężarówki o masie od 3,5 do 12 ton, a wraz z samochodami wyposażonymi w silniki spalinowe, planuje się produkcję komercyjnych modeli elektrycznych. Certyfikacja ciężarówek już trwa, a produkcja rozpocząć się ma w drugim kwartale 2023 roku.
Źródło

Ukraina
Obecnie potrzeby Ukrainy na odbudowę wzrosły do ​​411 miliardów dolarów. Jednocześnie wielkość szkód nie obejmuje danych o stratach na terytoriach czasowo okupowanych. „Infrastruktura energetyczna, mieszkalnictwo, infrastruktura krytyczna, gospodarka i humanitarne rozminowywanie to nasze 5 priorytetów na ten rok. Część prac związanych z odbudową została już wykonana i jestem wdzięczny naszym partnerom z UE, USA i Banku Światowego za to - powiedział premier Denys Szmyhal.
Źródło

W ramach umowy zbożowej Ukraina wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec ONZ i Turcji, wobec których zadeklarowała, że ​​zachowa prawo do dostaw ukraińskiego zboża przez kolejne 120 dni. Umowa nie przewiduje żadnych dodatkowych warunków poza dostawami zboża drogą morską.
Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. Komentując oświadczenie Rosji w sprawie przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni zamiast 120, zaznaczył, że jest to "kolejna gra podmiotowości i próba pokazania, że ​​bez nich nic na świecie się nie wydarzy".
Źródło

97% Ukraińców wierzy, że Ukraina pokona Rosję w wojnie. Uczestnikom badania zadano pytanie: „Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?” 82% odpowiedziało: Zdecydowanie tak; 15% odpowiedziało: Raczej tak; 2% stwierdziło, że trudno im było odpowiedzieć; tylko 1% nie wierzy w zwycięstwo. Analitycy zwracają uwagę, że poziom wiary w zwycięstwo Ukraińców od kwietnia 2022 roku niewiele się zmienił.
Źródło

Białoruś
Posłowie litewskiego Sejmu wykluczyli Białorusinów z projektu ustawy, która wprowadza ograniczenia dla Białorusinów ubiegających się o obywatelstwo litewskie. Przypomnijmy, że proponowany projekt ustawy przewidywał czasowe zawieszenie przyjmowania wniosków o uzyskanie obywatelstwa litewskiego, rejestrację elektronicznego pobytu, ograniczenia wizowe dla obywateli Białorusi i Rosji. Biuro Cichanouskiej poinformowało, że będzie działać, aby zrobić wyjątek dla Białorusinów.
Źródło

Litwa
Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas i jego łotewska odpowiedniczka Inara Murniece rozmawiali w czwartek w Wilnie o możliwościach przyciągnięcia do regionu nowych zdolności sojuszniczych. „Aby wdrożyć rotacyjny model obrony powietrznej na wschodzie NATO, musimy kontynuować intensywne prace między państwami bałtyckimi i przyciągać do naszego regionu nowe zdolności sojusznicze. W ten sposób wzmocnimy odstraszanie Rosji i zapewnimy płynne przejście od operacji Baltic Air Policing do obrony powietrznej w czasie kryzysu” – powiedział A. Anušauskas w oświadczeniu wydanym przez resort. Według raportu ministrowie omówili dalszą współpracę między krajami w dziedzinie obronności, wspólne projekty państw bałtyckich, rozwój zdolności i wsparcie dla Ukrainy.
Źródło

Łotwa
Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) weryfikuje informacje związane z możliwym udziałem łotewskiego producenta czekolady SIA "Pobeda Confectionery" w udzielaniu wsparcia rosyjskim siłom zbrojnym. Rosyjska firma cukiernicza „Pobeda” od ponad sześciu lat produkuje czekoladki, trufle, gofry i inne rodzaje słodyczy w Windawie (Ventspils), gdzie znajduje się jeden z trzech zakładów produkcyjnych i jedyny poza Rosją. „Jeśli firma zlokalizowana na terytorium Łotwy pomaga armii rosyjskiej, która prowadzi działania wojenne na Ukrainie, to dla takiej firmy nie ma miejsca w naszej gospodarce narodowej, a jej funkcjonariusze powinni natychmiast stanąć przed wymiarem sprawiedliwości” – uważa poseł Saeima Artūrs Butāns ze Związku Narodowego.
Źródło

Estonia
Według wstępnych prognoz Eurostatu Estonia jest 17. najbogatszym krajem UE pod względem parytetu siły nabywczej (PPP) w 2022 r., a standard życia Estończyków jest o 13 proc. niższy od unijnej średniej. Wstępne szacunki Eurostatu wskazują, że produkt krajowy brutto (PKB) Estonii na mieszkańca w cenach bieżących wyniesie 87 procent średniej UE w 2022 roku, co oznacza spadek z 89 procent w 2021 roku. Litwa, Czechy, Słowenia i Cypr mają wyższy standard życia niż Estonia, podczas gdy Hiszpania, Portugalia i Grecja plasują się poniżej Estonii.
Źródło

Polecam:

Materiał Youtube (11 min.) Wizyta Xi Jinpinga w Rosji była jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych ostatnich tygodni. W filmie omówimy różne aspekty tej wizyty, włączając w to relacje Chiny-Rosja, cele wizyty, oraz spotkanie Xi Jinping-Putin. Chiny i Rosja, dwa największe państwa na świecie, coraz bardziej zbliżają się do siebie. Wizyta Xi Jinping w Moskwie stanowiła kontynuację tej tendencji i potwierdzenie silnych relacji między Chinami a Rosją. O szczegółach opowiada wicedyrektor OSW, Jakub Jakóbowski.

Xi Jinping w Moskwie. Podsumowanie wizyty, relacje Chiny-Rosja i rozmowy Xi Jinping-Putin

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 4
@vanitydomain: Ok nie przetłumaczyłem dokładnie - chodzi o rozminowywanie wykonywane przez głównie zagraniczne organizacje w ramach operacji humanitarnych - Ukraińscy poza tym określają tak umożliwienie użytkowania pól uprawnych po przejściu działań wojennych.