Wpis z mikrobloga

Eh, człowiek załapał się do pierwszej roboty w Javie, myśli sobie że jakoś to będzie a tu cyk, za 2-3 lata chatgpt wygryzie wszystkie takie programistyczne cioty jak ja. Ci co mają doświadczenie to się jakoś w branży utrzymają ale jak patrzę jak ten czat zapie. prza z kodem to jakoś nie wyobrażam sobie, żeby komuś opłacało się mnie trzymać.

Tak szczerze, jest sens dla takiego juniora się rozwijać obecnie czy lepiej iść w jakieś składanie mebli?

#programowanie #programista3k #programista15k #it #java #chatgpt
  • 14
@Krolik: za to tekst rozumie i potrafi tworzyć nowy. Będą coraz większe modele, aż zacznie rozumieć świat lepiej niż ty. Chyba nie myślisz, że rozwój inteligencji osiągnął już szczyt i zatrzymał się na ludziach. Pytanie tylko kiedy AI przewyższy ludzi
@Krolik: Jednak zadziwiająco dobrze przetwarza tekst, tak że odpowiedź wygląda rozsadnie, raz wklejasz kawałek kodu i działa. Innym razem wklejasz i nic sie nie kompiluje bo uzył narzędzi które nie istnieja w tym kontekscie:) ChatGPT zachowuje sie wtedy jak hindus. "Tak ,jasne, zrobie, zrozumiałem" i dostajesz gówno
Będą coraz większe modele, aż zacznie rozumieć świat lepiej niż ty.


@PanMlecz: Żeby zrobić większe modele, to trzeba mieć dane trenujące. Obawiam się, że akurat w tym przypadku wykorzystano większość łatwo dostępnych danych tj. Internet, więc skąd będą te większe dane?

Po drugie nawet te większe modele będą jedynie coraz lepiej dopasowywać tekst na podstawie wiedzy, którą zgromadziły podczas procesu uczenia. Podstawowy problem jest jednak taki, że te modele nie są
@robert_blaszczykowski: ten model potrzebuje kodu do zbioru uczących. Problem polega na tym że większość dostępnego kodu w internecie np na githubie to gówno. Najwięcej publicznych repo mają tam studenci albo osoby które chcą sobie wyrobić portfolio na pierwszą pracę. Tylko kilka procent kodu jest wartościowa. I on się na tym uczy
@ApuApustaja: to nawet nie tylko o to chodzi. Nawet jak go wytrenujesz na wartościowym kodzie, to tekstowe łączenie dwóch dobrych rozwiązań bez zrozumienia często kończy się błędem. A programowanie to nie jest proste sklejanie ze sobą tekstów. Czasem jest (jakieś proste CRUDy) i tam chat gpt sobie radzi, ale w ogólności jednak nie.

Przykładowo ostatnio poprosiłem go aby mi napisał kod realizujący bufor wyrównany do strony w Linuksie. Zrobił dobrze -