Wpis z mikrobloga

Macie może do polecenia jakiś zestaw narzędzi do serwisowania roweru? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Co koniecznie taki zestaw musi zawierać? Przeglądałem jakieś walizki po ~150 zł (np w lidlu) i ludzie mówili, że brakuje np klucza do supportu czy innych pierdół. Zakres prac jakie chciałbym robić, to prosty serwis, coś na kształt przeglądu. Jakaś wymiana łańcucha, supportu, napędu. Czyli pewnie większość tego co przy takim rowerze można zrobić. Z drugiej strony nie musi być to jakiś profesjonalny sprzęt, nie będzie do służyło do ogarnięcia 2-3 rowerów i to raczej sporadycznie. Chciałbym się nauczyć serwisować rower we własnym zakresie.
#rower
  • 10
@pp93: ja kupowałem wszystko co bieżąco potrzebowałem. klucze do suportu, klucze do kasety, do wolnobiegu, do rozkręcenia pedałów (shimano ma swój specjalny patent), bat, skuwacz łańcucha itd. Nic do siebie nie pasuje jako tako, ale i tak nie trzymam tego w żadnej walizce czy coś, leżą w koszyczku a jak jadę na wyścig to wrzucam do skrzynki z narzędziami wszystko co potrzebuję + trytytki + dętki + inne duperele.
Wczoraj przyszedł
@pp93: zestaw imbusów i torx, zestaw śrubokrętów, zestaw kluczy płaskich, kombinerki.
do tego bardziej detykowane do rowerów: klucze do konusów (ja jeden wyciąłem z kawałka płaskownika), klucze do ściągania supportu (w zależności jaki masz), klucz do kasety, obcinaczki do linek/pancerzy (albo inne obcinaczki które ładnie przetną), skuwacz do łańcucha.
Jak masz hamulce hydrauliczne to zestaw do odpowietrzania.
Co do marek to jakiś prox, czy decathlonowy do domu będzie wystarczający.
@pp93: nie powielaj mojego błędu i nie kupuj walizki, nie opłaca się z tego względu, że to zestawy mocno ogólne. Zamiast tego kup sobie klucze dedykowane do Twojego roweru, jak klucz do Twojego suportu, klucz do kasety, bacik do odkręcania kasety, komplet porządnych kluczy imbusowych i co tam jeszcze będziesz potrzebował. Wyjdzie cenowo podobnie, może nawet taniej i nie będzie zalegał Ci zbędny złom (σ ͜ʖσ
zorientuję się co właściwie w moim rowerze siedzi i kupię oddzielnie potrzebne narzędzia.


@pp93: kupuj gdy będziesz chciał zająć się konkretną rzeczą.
Chcesz zmienić łańcuch? Kup skuwacz + cążki co zapinania (są zbędne, ale bardzo wygodne)
Chcesz zmienić napęd? powyższe + do odkręcania kasety, ewentualnie korby
itd.

Teraz kupując będzie Ci tylko zagracało, a możesz nigdy nie użyć, bo "w tym momencie nie mam czasu i wrzucę do serwisu na szybko"
@jagodowy_krol @pp93 jeżeli przez cążki rozumiesz dinks do przytrzymania końcówek łańcucha przy skuwaniu, to ofc też propsuję, ale polecałbym bardziej przymiar do łańcucha z tą funkcją. Np bitul ma takie narzędzie, tylko trzeba zwrócić uwagę, bo są wersje do wyciągnięcia 0.5 i 0.7