Wpis z mikrobloga

Też tak macie, że zastanawiacie się jakim cudem wbiliście w firmie seniora, a gdy ktoś reviewuje kod to zwraca wam uwagę na takie rzeczy, że macie ochotę zapaść się pod ziemię? Albo, że mieliście farta bo akurat to czego dotyczyło review akurat nie było na rekrutacji i na tym review wyszły elementarne braki?

Ja rozumiem, że senior to już jednym palcem wchodzi bardziej w procesy biznesowe (chociaż dalej obraz seniora w głowie mam jako guru znającego na wylot narzędzia i techniki które wykorzystuje aby rozwiązać problem), ale patrząc na to gdzie musiałem dzisiaj grzebać i co mi zostało wytknięte to mam ochotę zapaść się pod ziemię bo w głowie tworzę sobie od razu scenariusz co by było jakbym rekrutował się do Allegro albo jakiejś innej firmy gdzie jest ostra orka, a potem co najwyżej na start jak się uda fartem to zostaniesz przyjęty jako junior.

Na szczęście gość, który robił mi to review okazał się być na tyle w porządku, że wytłumaczył co robię nie tak i podesłał próbki z pokazem jak to powinno być wykonane. Ale tutaj znowu - w głowie tworzy mi się obraz takiego osobnika, co najpierw #!$%@? cię od stóp do głów, a potem EWENTUALNIE (jeśli nie przeżyjesz załamania nerwowego, w skrajnym przypadku nawet próby samobójczej lub zasiania w głowie poczucia, że powinieneś zmienić zawód) wytłumaczy.

#programista15k #programowanie
  • 32
@matwes: debil marynarzyk po szkole morskiej ma 30k pln netto i nie wymaga się myślenia. niech to bedzie przestrogą dla stojących przed wyborem zawodu, żeby nie szli za tłumem.
@matwes:

Też tak macie, że zastanawiacie się jakim cudem wbiliście w firmie seniora


Z deczka, po czym przypomina mi się jak dokładnie to się stało. Najpierw było że "jesteś fajnym midem ale jeszcze nie seniorem", potem było "no tyle ile ty chcesz to jest poza naszymi widełkami na mida", a potem "no dobra to proponujemy senior i tyle ile chciałeś" xD To mi uświadomiło ile warte są te tytuły i co
@WyjmijKija: Pracuje wszedzie. Pod pojećiem degradowanie nie miałem na myśli zabieranie pensji, tylko zmniejszanie wpływów. Jak ktos wynegocjował X i zarzadza projektem ale projekt jest prowadzony bardzo źle, to nagle sie pojawia nowa postać która przejmuje pałeczkę a stary zostaje jego podwładnym ale nadal ma pensje X. Jak ktoś zawala kluczowe rzeczy albo podejmuje ciągle głupie decyzje to albo sie go zwalnia albo odsuwa od tych spraw. Ostatnio widze to drugie
@zibizz1 Ta historia raczej uwydatnia niekompetencje firmy oraz osób, które rekrutowały tamtego gościa.


@romek898: Ależ oczywiście. Zdarza jak sie buduje jakieś nowe gałęzie w firmie albo nowe firmy. Jak ktoś popełni bład przy kluczowych osobach to albo to sie uleczy od wewnatrz, albo szybko sie skończy
trochę przjaskrawilem ale wbrew pozorom taki prosty kod bez upychania kolanem 100 wzorców jest często czytelniejszy


@czechu: no to z tym się całkowicie właśnie zgadzam. Ważniejsza jest zrozumiałość i prostota niż rozszerzalność tak bardzo promowana przez Clean Code. Czyli lepiej żeby kod dało się łatwo zmieniać a nie żeby dało się dopisywać bez zmieniania.
to, że w jednej firmie masz stanowisko senior, nie oznacza, że w drugiej masz wiedzę na juniora czy mida. :)


@nativ: i właśnie do tego biję co pisałem na początku. Jakiś outsourcing może mnie wycenić na seniora/leada. Ba, nawet klient do którego go wyślą może być mega zadowolony.

A w takim Netflixie czy Google czy Google z bólem serca będzie junior. Ewentualnie depresja i myśli samobójcze, jak np. po spotkaniu z
matwes - >to, że w jednej firmie masz stanowisko senior, nie oznacza, że w drugiej ma...
@matwes
Ten wykład to legenda, jest brutalny, chaotyczny i ogólnie nie polecam, chociaż jakby zrobić z niego TODO listę do nauki to byłoby OK.
Posłuchaj innych jego wykładów późniejszych, już sensownie gada o innych tematach, potem trochę się odciął od tego wykładu z tego co pamiętam.
@matwes: dobrze, jest czasami wysłać kilka cv tylko w celu weryfikacji swoich umiejętności.
Ja mam taki plan za jakies 3-4 miesiące. Wysłać kilkanaście CV i zobaczyć czy faktycznie z mid wezmą mnie na mid. Czy może udaloby mi się wskoczyć już na seniora.