Wpis z mikrobloga

Dostałem od ortodonty skierowanie na "tomografię CBCT twarzoczaszki z objęciem stawu skroniowo-żuchwowego". Byłem dziś w przychodni rengtena ortodontycznego i babeczka powiedziała mi, że oni nie dadzą rady zrobić, bo to musi być większa maszyna. Domyślam się, że chodzi o taki zwykły tomograf jak w szpitalu, bo oni tam mają jakiś mniejszy.
1. Czy dobrze myślę?
2. Czy jeśli tak, to można to zrobić na NFZ?

#ortodoncja #aparatnazeby #aparatortodontyczny #dentysta #zeby
  • 7
1. Są Tomografy cbct które obejmują cała czaszkę,
2. Zwykle tk to coś innego niż cbct i może stomatologowi nie wystarczyć bo nie będzie na tyle szczegółowe. Wiedział co wypisuje. Szukaj innego miejsca
@gieorgijowna: @grzela52: To znaczy ja nie do końca wiem. Ona powiedziała, że to ma być normalny tomograf, a oni mają za mały. W tym punkcie, gdzie ja byłem jest opcja "tomografii CBCT" tylko mniejszego obszaru, a nie całej czaszki.

@SkrytyZolw: Mówił coś o stawach w kontekście operacji i chyba dlatego, obecnie nie mam aparatu jeszcze nawet, więc to daleka droga. Ale to podobno jeden z lepszych specjalistów w Krakowie,
@OktawianAugust: zazwyczaj takie CBCT robi się później, bliżej operacji i wtedy da radę też na NFZ. Musiałbyś pewnie dostać na to skierowanie od chirurga który będzie cię operował na NFZ żeby było na NFZ. Jeśli chodzi o stawy to mnie ortodontka szczegółowo wypytywała o problemy bo mówiła że po operacji często się nasilają, więc to że chce je dokładnie zbadać nie jest dziwne tylko że niestety to CBCT chyba nie będzie