Wpis z mikrobloga

Ciężkie (jak dla mnie) zadanie - 10 rolet w domu, obecnie trzeba trzymać przycisk aby otworzyć/zamknąć. Chcę to w jakiś sposób zautomatyzować. Jaki system zastosować? Gdzie znaleźć schematy? Dodatkowo chciałbym, aby była możliwość zamknięcia/otwarcia wszystkich rolet przez naciśnięcie przycisku fizycznego zamontowanego w ramce, np. w wiatrołapie.

#smarthome #homeassistant #inteligentnydom
  • 9
To napędy radiowe, więc możesz poszukać przełącznika zintegrowanego z centralką (Centralis UNO RTS) aby zainstalować w wiatrołapie (tylko musi być zasięg). Albo kupić pilot przynajmniej 10 kanałowy i powiesić go sobie w wiatrołapie.
Nie rozumiem co rozumiesz przez

trzeba trzymać przycisk aby otworzyć/zamknąć

w sensie jak puścisz to się zatrzymują? Wymień przełączniki na impulsowe (jedno naciśniecie góra, kolejne stop, kolejne dół, kolejne stop ...itd.)
@Yawimaya: w sensie, że są przełączniki bistabilne :) Jak trzymasz opuszczanie, to się opuszcza, jak puścisz to się zatrzymuje w momencie w którym puściłeś. Pójdę chyba w zigbee tuya. Dorzucę do tego sterownik zaworu na wodę + czujniki zalania.
Zigbee najlepsze obecnie. Sam robię na tym powoli inteligentny dom na zigbee2mqtt + homeassistant. Kupuję sterowniki i gadżety zigbee głównie na aliexpress sprawdzając tylko czy działają z zigbee2mqtt, w ten sposób nie jestem związany z jedną firmą. Jedyny problem to upchanie przekaźników w puszkach. Niby mieli mi elektrycy montować wszędzie głębokie puszki, ale nie wszędzie im się chciało, albo są tak napakowane drutami i złączkami, że nie ma szans wcisnąć niczego więcej.