Wpis z mikrobloga

Siema sportowy świry, jakie proporcje między liczbą serii w tygodniu na klatę vs na plecy uważacie za poprawną?
Często w planach jest to podobna liczba, a jednak plecy są dużo większe. Mówimy oczywiście o typowym, zrównoważonym rozwoju bez priorytetów. Jak dzielicie objętość najszerszego vs czworobocznego?

Przykładowo, jeśli ćwiczenia na klatę w zakresie tygodnia wyglądają tak:
wyciskanie na płaskiej (8s),
wyciskanie na skosie (6s) .
Łącznie 14 serii/tyg

To czy tak wyglądający tydzień w kontekście pleców jest ok?
podciąganie (8s),
przyciąganie poziome na wyciągu (6s),
RDL (6s).
Łącznie 14 serii (20 serii wliczając RDL).

Jak to u was wygląda?

#silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 10
@ale_typ: Wg mnie to nie ma co sie az tak wglebiac w to dokladnie, po prostu patrz po sobie ile serii daje ci OK pompe i czy w czasie do ponownego cwiczenia tych partii jestes w stanie sie zregenerowac. Ja zawsze robilem na klate skos + plaska razem, ale od jakiegos czasu robie albo plaska albo skos + brame (gora i dol) i efekty sa o wiele lepsze. Po prostu po
@ale_typ: Wydaje mi się, że ocena ilości serii w skali tygodnia bez podania ich intensywności oraz celu rozwojowego jest trudna.

Czym innym jest nabicie 14 serii na płaskiej na wysokim %CM z małą ilością powtórzeń, a co innego w kulturystyce.
@HIMARS: Jasne, że nie ma co się tak zagłębiać, to raczej luźne rozkminy. Te serie co wypisałem to są z dwóch treningów, więc na jednym wychodzi 4s płaskiej i 3s skosu, czyli nie tak dużo.

@sliti666 dlatego wspomniałem że mam na myśli typowy i zrównoważony trening przeciętnego bywalca siłowni, a nie kulturysty :)
@ale_typ: w RDL obciążanie pleców masz minimalne, nie wliczaj tego, RDL to głównie pośladek i potem dwugłowe, a na końcu plecy. Bardziej plecy skatują good morningi albo jakieś hyper-extensiony.

Ale nie licz tego jako plecy, jako plecy licz po prostu najszerszy, równoległoboczny, czworoboczny, kaptur, obłe i tyle. Jeśli chodzi o plecy - to katuj różne chwyty.
Zamiast robić 4 serie podciągania jednym chwytem zrób 2 serie szeroko nachwytem i 2 serie
@Pozytywny_gosc: z RDL się zgadzam.

Ale nie licz tego jako plecy, jako plecy licz po prostu najszerszy, równoległoboczny, czworoboczny, kaptur, obłe i tyle

No właśnie tak by wypadało, ale wtedy łącznie musiałoby to być bardzo dużo ćwiczeń i serii. Chyba, żeby skupić się na ćwiczeniach, które angażują jak najwięcej części pleców (wiosłowanie, podciąganie, T-bar etc).
dużo ćwiczeń, ale ilość serii bez zmian, wystarczy że zamiast 4 serii jednym chwytem to będziesz robił 2 serie jednym chwytem, a 2 serie innym, to samo podciągania, wiosłowanie