Wpis z mikrobloga

Niespotykane na Wykopie geopolityczne spojrzenie na wojnę ukraińsko-rosyjska. Na wykopie okrzykną to onucostwem, ale uważam, że trzeba czytać różne analizy.

fragment o Chinach i o co grają Węgry:

"Chiny popierają w tym konflikcie zbrojnym Rosję i będą ją popierać, gdyż: 1/ jak dżdżu potrzebuję syberyjskich surowców, dostarczanych im zupełnie bezpieczną drogą lądową; 2/ chcąc budować Nowy Jedwabny Szlak muszą go przepuścić przez Białoruś i kraje nadbałtyckie (w tych ostatnich projekt jest blokowany przez miejscowych atlantystów), albo przez Ukrainę, tak aby Szlak dotarł na Węgry. Chiny są zainteresowane zmiażdżeniem Ukrainy i jej podporządkowaniem Rosji, która musi na Kijowie wymusić zgodę na jego budowę. Jego zakończeniem nie będzie już jednak Polska (kto w Warszawie zauważył tę wielką stratę takiej oferty?), lecz prowadzące bardziej umiarkowaną politykę Węgry, które chyba staną się, w miejsce Polski, głównym hubem dla chińskich towarów jadących do Europy."

https://konserwatyzm.pl/wielomski-szczesliwi-ludzie-ktorzy-nie-maja-historii-czyli-o-wojnie-na-ukrainie/

#ukraina #chiny #wegry
  • 18
@oydamoydam: Węgrzy od jakiegoś czasu grają na kilka fortepianów i szło dobrze, zbudowali terminal przeładunkowy było pięknie ale Putin wlazł po same jaja w wojnę...
I teraz nie mają gdzie manewrować za bardzo. Chinom też ten łysol popsuł biznes (były problemy z przejściami na Białorusi? No nie)
Wszystkim spieprzył biznes. I teraz wszystkim za to musi coś dać. I nikt nie będzie pomagał
@JPRW: @Fearaneruial

Jestem za głupi i nie wiem jak się to wszystko skończy.

Wiem, że polski interes to odrodzenie organizmu państwowego na podobieństwo starej Rzeczpospolitej dziś nazywanego Miedzymorzem. Tylko czy starczy nam sił, i czy my przed tymi kompami rzeczywiście nie jesteśmy marzycielami i czy Ruscy i Amerykanie nie dogadają się wcześniej naszym kosztem? Póki co wszystko wisi na ukraińskiej armii. Obyśmy nie stanęli przed takim samym dylematem jak Piłsudski przed
oydamoydam - @JPRW: @Fearaneruial

Jestem za głupi i nie wiem jak się to wszystko sko...

źródło: geopoliytka-haus

Pobierz
@oydamoydam: Pomysł brania na poważnie tak jak i promowanie tego portalu powiedziałbym, że jest mocno dyskusyjny. Przecież tam jednym z autorów jest nie kto inny jak Panasiuk i jeśli dobrze kojarzę współtwórcą Rękas, który dla kacapów uwiarygadniał np takie brednie jak chęć zajęcia przez Polskę zachodniej Ukrainy. Rękas tworzył też oskarżonym przez ABW(nieudolnie) o szpiegostwo na rzecz rosji Piskorskim partię Zmiana.

Dla mnie ten portal to rosyjska agentura i ruska propaganda.
1/ jak dżdżu potrzebuję syberyjskich surowców, dostarczanych im zupełnie bezpieczną drogą lądową;


@oydamoydam: Czyli jaką?
Mają 1 rure, która nie jest podłączona do ich głównych złóż gazu i ropy, nie ma nawet takiej przepustowości jak jedna nitka NS1.
Te analizy się rozbijają o rzeczywistość jak się przeanalizuje choćby kawałek.

Nie będzie żadnego zalewu europy chińskim badziewiem, już bruksela to dopilnuje żeby się tak nie stało. Transport kolejowy jest droższy i wolniejszy
@BayzedMan:

Ale Bruksela chce handlować z Chinami.

Pytanie jakie powinniśmy sobie zadawać jest tylko jedno - jak to się wszystko skończy i co jest dobre dla Polski?

Budzisz też się nad tym zastanawia od 7 minuty.
oydamoydam - @BayzedMan:

Ale Bruksela chce handlować z Chinami.

Pytanie jakie powin...
@Rogovic:
Dunaj płynie przez Węgry oraz Węgrzy budują szybką kolej znad Adriatyku.

No i przez połączenie z Ukraina. Dlatego Węgry chcieli Ukrainy prorosyjskiej. No ale zastanówmy się, jeśli Ukraincy będą mieli okazję skorzystać na szlaku z Chin to czy z niego zrezygnują by przypodobac się nam i Amerykanom?

https://obserwatorlogistyczny.pl/2022/02/18/spolka-wegiersko-rosyjska-zacznie-przewozic-towary-z-chin-do-europy-zachodniej-zagrozi-pozycji-polski/
@GeraltRedhammer: Wielomski nie jest taki głupi. To nie jest zły tekst.

Na wykopie czytałem, że Węgrzy popierają Rosję z głupoty i dlatego że chcą Zakarpacie. Tymczasem to chodzi też o Jedwabny Szlak. Wojna się kiedyś skończy a BRICS będzie chciał handlować z Europa.
@oydamoydam: Czyli statkiem do portu nad morzem czarnym, potem przeładunek na barki, pchanie w górę rzeki i przeładunek na kolej i dalej to będą rozwozić po całej europie? Głupszego planu nie da się wymyślić.
3 razy taniej i szybciej jest rozładować się najbliższym porcie morskim, potem kolej już koła do punktu docelowego.
@oydamoydam: Gdyby patrzec tylko na zacytowaną ocene postawy Chin wobec wojny to sie zgodzę, bo irytuje mnie od dawna naiwnosc polegajaca na wierze, że Chiny odwróca sie od Rosji czy nawet zajmą sobie jakies terytoria. To sa teorie spiskowe powtarzane głównie przez totalne oszołomstwo w Rosji, a w Polsce to łykali nawet poważniejsi analitycy.
Natomiast ogólnie z tekstu na koniec wynika, że Zachód zagrażą Polsce właciwie tak jak Rosja. Trudno aby