Wpis z mikrobloga

Jakiś doświadczony rowerzysta wytłumaczy co to jest dobra i zła geometria ramy


@italia__: Pewnie nikt tak nie mówi bo dana geometria jest dedykowana do przypisanej sobie dyscypliny kolarskiej. Ale można w uproszczeniu powiedzieć, że geometria ramy roweru miejskiego gdzie rowerzysta będzie mocno wyprostowany będzie zła do ścigania się gdzie bardzo ważne są opory powietrza.

Pomijając jakieś wpadki producentów.
@italia__: ale po co mieszasz? zła to zła, dobra to dobra. Nie kombinuj, bo rowerowa społeczność już ustaliła co to dobra rama i nikt nie będzie ci tego definiował na nowo.
@italia__: geometria odpowiada za to jak prowadzi się rower. Każdy kąt w ramie i komponentach musi ze sobą współgrać, dlatego ramy producentów tak różnią się od siebie. Najwięcej zależy tylko od tego jak co komu siedzi i co mu będzie wygodne. Dla jednego pochylona pozycja to zajebiste geo, dla innego pozycja wyprostowana będzie git.
@italia__: Moim zdaniem to nie ma tak, że geometria jest dobra albo niedobra. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec,
@italia__: kwestia subiektywna.
Oczywiście można zrobić rower który będzie niestabilny czy będzie bardzo kiepski skręcał i to będzie zła geometria ale nikt nic takiego nie robi ;)