Wpis z mikrobloga

@elperson:

policzmy

auto kosztowało jako nowe ze 100K marek

Pudło, 25k DM, 100k to kosztowały podstawowe w126.

polak zarabiał

A co to ma do rzeczy ile zarabiał w 1990? Jakie to ma przełożenie do wartości auta? Była to równowartość dzisiejszych 28k€.

Btw Opel kadett kosztował 20% mniej. Gdzie są te Ople? xD
@elperson: 25k DM to mniej więcej tyle samo w € dziś. Wtedy to było ~7 niemieckich średnich pensji.
Ale nie, będziesz mi wmawiać, że stare Mercedesy wcale nie były trwałe
@PiotrFr:

Robiłem kiedyś znalezisko z dokumentu o testach wytrzymałościowych podzespołów Baby Benza.
Zawiasy drzwi miały wytrzymać 50 tysięcy cykli otwarcia i zamknięcia, klapy bagażnika 20 tysięcy a maski 5 tysięcy.
Ten samochód materiałowo był zaprojektowany na 100 lat użytkowania.
@PiotrFr: ale sobie dopisujesz typie xD Nikt nic takiego nie napisał.
Ile kosztował to nie chce mi się googlowac, ale czy dzisiaj kupimy za X€ podobnie trwałe auto to nie wie nikt, możemy się domyślać, a odpowiedz poznamy za 40 lat.
Słyszałem od wujków, ze po 2000r to już nie auta, to nie stary mercedes, za dużo elektroniki, ze kiepskie wykończenie czy słaby silnik. Miałem BMW z 2003r, przejechane nie wiem
Tigermass - @PiotrFr: ale sobie dopisujesz typie xD Nikt nic takiego nie napisał. 
Il...

źródło: 6D8A2FBA-FB3D-492F-9D75-92E8D53FC475

Pobierz
który samochód w podobnej cenie (~100k PLN) będzie po 30 latach tak wyglądać?


@PiotrFr: Tak czyli jak? Pokazałeś zdjęcie z zadbanego egzemplarza w dodatku bardzo dobrze wyposażonego (wow, nawet ma klime XD). Poza tym śmiem twierdzić, że dowolne współczesne auto za około 100k będzie za 30 lat miało o niebo lepszą blacharkę niż jakikolwiek Mercedes z tamtych lat :P
25k DM to mniej więcej tyle samo w € dziś. Wtedy to było ~7 niemieckich średnich pensji.


@PiotrFr: na szybko nie znalazłem danych dla Niemiec, ale w USA cena startowała od $22.850, a przeciętny dochód gospodarstwa domowego wynosił $26.430. Czyli za 86% rocznych zarobków można było kupić taki bez dodatków.
W 2021 roku, (najnowsze dostępne dane) mediana zarobków w USA to $70.784. Taki sam procent to $61.196. Czyli