Wpis z mikrobloga

Bije się ciagle z myślami. Aktualnie mam około 50 tys odłożone na cele mieszkaniowe, chciałem odłożyć do 100 tys i wtedy kupić mieszkanie z 20% wkładem własnym ale niestety wprowadzają jakis program #kredyt2procent i teraz się zastanawiam czy szukać już czegoś teraz, czekać na kredyt 2% czy spokojnie dozbierac sobie do 100k tylko wtedy znowu pewnie mieszkania wzrosną na tyle ze znowu mnie nie będzie na nie stać. Co byście zrobili na moim miejscu ? Brać już teraz z 10% wkładem własnym ? Mamy wtedy wyższa marże banku :/ ale z drugiej strony to podejrzewam ze mieszkania wystrzela po tym programie
#kredythipoteczny #krakow
  • 14
@astronic: moim zdanie kiedykolwiek nie kupisz to może być różnie. Wiadomo że najlepiej wziąć jak będzie ten program, najwyżej jak się wywali na głupi ryj to będzie na kogo zwalić. A co do cen mieszkań to wątpię że będą taniej. Nie wiem co by się musiało wydarzyć żeby mieszkania nagle zaczęły spadać z cen. Jakaś wojna albo klęska żywiołowa, ale wtedy to ten kredyt to będzie najmniejszym zmartwieniem xD
@astronic to zależy jak długo będziesz zbierał te 50k. jeśli wrzuci cię to w 2024 to możesz załapać się na wyścigi po kredyt i jest realna obawa że pula będzie kończyć się początkiem roku.
w bezpieczny kredycie może nie opłacać się duży wkład własny.
@astronic: Może kup mieszkanie teraz trochę poniżej oczekiwań np mniejszy metraż, albo gorsza lokalizacja i potem zamiana na lepszy? Po czasie bez problemu można sprzedać mieszkanie z kredytem, dostaniesz po prostu różnicę między kwotą sprzedaży a długiem
@astronic: Ja bym popieprzył rządowe programy - niby fajnie, 2%, ale potem się okazuje, że nie może np. nadpłacić ani spłacić całości wcześniej, jakby Ci się grosz pojawił. Kolega ma MDM, #!$%@? się z tym, bo dobrze zarabia, mógłby się strupa pozbyć, ale swoje odsetki musi odsłużyć, bo dostał jakieś drobniaki dotacji (jako singiel). Co do zakupu, to ja miałem odłożone wkładu na 10-15% ale na ten moment wolę spłacić jedno
@astronic to powiem Ci na moim przykladzie. 3 lata temu mailem odlozone jakies 100k, bylo to ok 20% ceny domow, ktore mnie interesowaly. chcialem dozbierac do 250k i na druga polowe wziac kredyt. dzis mam odlozone 250k i co? i wciaz mam uzbierane ~20%, bo ceny #!$%@? do gory
@astronic: no ale w tym programie 2% nie jest tak że wkład własny powinien wynosić minimum 20%? Teraz pojawiają sie nowe informacje o jakiś limitach na tym więc myślę że z mniejszym wkładem własnym szanse na przyznanie maleją.
Brać już teraz z 10% wkładem własnym ? Mamy wtedy wyższa marże banku


@astronic: A dowiadywałeś się, o ile wyższą? Bo możliwe, że to jakieś drobne typu 0,25 pp., to wtedy nie warto się tym przejmować przy oprocentowaniu rzędu 9% (a przy BK z kolei też nie warto z innych względów).