Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (694)

Rosja
Wiadomość dnia: Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób prezydent Rosji zostanie postawiony przed sądem. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK - Międzynarodowy Trybunał Karny) ogłosił w piątek, że wydał nakaz aresztowania dwóch osób - Władimira Władimirowicza Putina i Marii Aleksiejewnej Lwowej-Bełowej. Pierwszym z nich jest urodzony w 1952 roku prezydent Federacji Rosyjskiej, oskarżony przez MTK o zbrodnie wojenne. MTK oskarża prezydenta Rosji o nielegalne deportowanie ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Według MTK za deportację dzieci osobiście odpowiada prezydent Rosji Władimir Putin. Inną osobą znajdującą się w kręgu zainteresowania MTK jest Maria Aleksiejewna Lwowa-Biełowa, rosyjska komisarz ds. praw dziecka.
Źródło

Ukraina
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk proponuje Chińskiej Republice Ludowej udział w realizacji dowolnego punktu ukraińskiej formuły pokoju. Odpowiednią propozycję złożył podczas spotkania z Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej na Ukrainie Fanem Xianzhongiem. „Ukraina jest zainteresowana jak najszybszym zakończeniem niesprowokowanej wojny Rosji z Ukrainą. A Chiny mogłyby odegrać swoją rolę i przekonać Moskwę do natychmiastowego zaprzestania agresji i wycofania wojsk z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” – podkreślił Stefanczuk. Zaznaczył, że podczas rozmowy szczególną uwagę zwrócono na formułę pokoju zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego zdaniem, Chiny we współpracy z MAEA mogłyby wnieść znaczący wkład w realizację punktu „Bezpieczeństwo jądrowe”. Warto zauważyć, że wizyta Stefanczuka ma jeszcze jeden aspekt - niedługo ma dojść do spotkania przywódców Chin i Rosji.
Źródło

Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło utworzenie departamentu prawa międzynarodowego. W szczególności będzie pomagał w śledztwach w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. „Tworzymy w Ministerstwie Obrony departament prawa międzynarodowego. Przyczyni się on do prowadzenia dochodzeń w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych, wdrażania norm międzynarodowego prawa humanitarnego, zasad UE i standardów NATO. Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest tym, co wyróżnia demokratycznego państwa od legalnego nihilisty” – powiedział minister Ołeksij Reznikow.
Źródło

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin poinformował, że obecnie prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ma oficjalny status podejrzanego o popełnienie przestępstwa międzynarodowego i może zostać aresztowany i postawiony przed sądem poza granicami Rosji. Oznacza to, że poza Rosją (w krajach, które ratyfikowały Statut Rzymski – red.) Putin powinien zostać aresztowany i postawiony przed sądem. A światowi przywódcy zastanowią się trzy razy, zanim uścisnąć mu dłoń lub usiąść z nim przy stole negocjacyjnym. Świat otrzymał sygnał, że rosyjski reżim jest zbrodniczy, a jego kierownictwo i poplecznicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.
Źródło

Białoruś
Sąd Miejski w Mińsku wydał wyrok skazujący redaktor naczelnej portalu TUT.by Marinę Zołotową i dyrektor TUT BY MEDIA Ludmiła Czekina. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Obie zostały skazane na 12 lat więzienia w kolonii karnej. Ludmiła Czekina została dodatkowo ukarana grzywną w wysokości 1000 jednostek podstawowych (37 000 rubli). Zakaz prowadzenia przez 5 lat działalności związanej z wykonywaniem obowiązków organizacyjnych, administracyjnych i administracyjnych. „Zołotowa została uznana za winną rozpowszechniania materiałów z publicznymi wezwaniami do przejęcia władzy państwowej, przymusowej zmiany ustroju konstytucyjnego naszego kraju, wezwań skierowanych do obcych państw, organizacji zagranicznych i międzynarodowych, do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego Republiki Białoruś , popełnionych przy użyciu środków masowego przekazu i Internetu, zgodnie z częścią 3 art. 361 Kodeksu karnego Republiki Białoruś i Czekina w organizacji tych akcji ” – poinformowała Prokuratura Generalna. Olga Loiko, Elena Tołkaczowa i Jekaterina Tkaczenko , które nie stawiły się w sądzie, zostały umieszczone na liście poszukiwanych. Sprawa przeciwko nim nie została rozpatrzona.
Źródło

Litwa
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uwzględnił dziś wniosek Litwy o dopuszczenie jej do interwencji w sprawie Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej jako stronie trzeciej i wyznaczył termin na przedstawienie stanowiska w sprawie interpretacji i stosowania podstawowych zasad prawa człowieka ochrona praw ustanowiona w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Wraz z Litwą do sprawy dołączyło kolejnych 25 krajów europejskich. Sprawą zajmie się Wielka Izba tego sądu - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Źródło

Łotwa
Minister Obrony Ināra Mūrniece na podstawie wyników pierwszej kontroli służbowej przeprowadzonej przez MON wydał polecenie czasowego zawieszenia dwóch funkcjonariuszy w wykonywaniu obowiązków związanych z zamówieniami Państwowej Logistyki Obrony i Centrum zaopatrzenia (VALIC) „Usługa logistyczna dostaw żywności na potrzeby NBS”. Już informowano, że w odpowiedzi na informacje publikowane w środkach masowego przekazu Mūrniece zleciła zbadanie zgodności wyników zamówienia „Usługa logistyczna dostaw żywności na potrzeby NBS” przez VALIC z celu zamówienia, jak również innych aspektów prawnych tego zamówienia. Obecnie trwa kontrola służbowa w celu oceny odpowiedzialności innych urzędników związanych z tym zamówieniem.
Źródło

Estonia
Powstająca koalicja rządowa chce wprowadzić obowiązek nauki do 18 roku życia lub do czasu zdobycia wykształcenia zawodowego. Kaja Kallas, liderka Partii Reform, powiedziała na konferencji prasowej po rozmowach koalicyjnych w piątek, że każdego roku w Estonii około 2000 uczniów, głównie chłopców, rezygnuje z edukacji. Aby to ograniczyć, zamiast obowiązkowej edukacji podstawowej chcą wydłużyć obowiązkową edukację do 18 roku życia lub do czasu zdobycia zawodu. Kallas wyjaśniła, że taki obowiązek wejdzie w życie już w przyszłym roku.
Źródło

Polecam:

Rzecz bardzo istotna z punktu widzenia cen żywności. Rok 2022 przyniósł rekordowe straty dla ukraińskiego rolnictwa, a jednocześnie wskazał na wysoką odporność i możliwości adaptacji tego sektora gospodarki do warunków wojennych. Ukraińskim rolnikom udało się zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe państwa i utrzymać jego potencjał eksportowy. Jednak w 2023 r. problemy tej branży nadal będą się pogłębiać ze względu na znaczące zmiany w strukturze upraw, spadające plony, brak kapitału obrotowego, przerwy w dostawach energii elektrycznej, problemy logistyczne i zaminowanie dużych obszarów kraju.

Hanna Bazhenova dla IEŚ
Ukraińskie rolnictwo rok po rosyjskiej inwazji: wyniki i prognozy

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja