Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent
Tak wczoraj zdałem sobie sprawę, że wygranymi tego programu będą młode małżeństwa, które mogą mieszkać obecnie w domu wielopokoleniowym i nie brały udziału w tej karuzeli rosnących cen z różnych powodów.
Znam 2 małżeństwa które nawet prowadzą jdg, ale cały czas wola pomieszkiwać u rodziców (układ domu pozwala na osobne wejście itp).
Poza tym pewnie rozbudzą się też ludzie z mniejszych miejscowości i miast , którzy zmuszeni byli z różnych powodów mieszkać z rodzicami.
  • 16
@bdg-bro: guzik, a nie rozkręci popyt... aby para dostała 600 000 zł kreski będzie musiała mieć łączny dochod w okolicy 12-14k?
Tutaj problemem są malejące raty które początkowo są wyższe o 30% od klasycznej raty.
@bdg-bro: nie tylko, wystarczy rozdzielność majątkowa i pierwsza nieruchomość kupiona na jednego z małżonków, a przynajmniej mam nadzieję że nasze orły nie wezmę pod uwagę takiej sytuacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
rzecież zdolność będzie liczona z uwzględnieniem "niższego" oprocentowania a nie na normalnych warunkach


@szejk_wojak: @PanMihau @bdg-bro obecnie na 600k to przy 2 osobach to trzeba mieć 15k netto, przy 2% to 10k, ale trzeba zaznaczyć, że koszty życia rosną dość szybko. Oczywiście kredyty hipoteczne powinny być niżej oprocentowane, ale ogólnie a nie preferencyjnie. Ten program idzie w kierunku tego co spowodowało kryzys w USA kilkanaście lat temu, tam też się zaczynało
@bdg-bro: JEŻELI ten program wejdzie w takiej formie, to wygranym będzie każdy kto z niego skorzysta, a głupio byłoby nie skorzystać. Jak połączyć to z mieszkaniem bez wkładu, to warunki są wręcz bajeczne, a przez 10 lat można mocno nadpłacać kredyt żeby ratka potem też była niska.

Ten program może jednak zupełnie rozpier#olić rynek mieszkań i napompować inflację. Wniosek jest taki, że trzeba brać póki się da, bo lepiej nie będzie
Ten program idzie w kierunku tego co spowodowało kryzys w USA kilkanaście lat temu, tam też się zaczynało od szczytnych założeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kszaku: tak tak, jak kryzysy i spadki to porównujemy się do USA XD

Kilkanaście lat temu, była inna sytuacja na świecie, czy to inflacja, czy taki konflikt zbrojny, do tego pewnie doszło jeszcze milion zmian legislacyjnych.

Nie wiem dlaczego utarło się, że
@bdg-bro: niestety ale to chyba dalej będzie liczona zdolność jakoś jak dla zwykłego kredytu- dla biedaków jak ja oszczędzających całe życie i robiących za minimalną to nic nie zmieni, bo i tak nie kupią swojego M. (a przypomina, że polska powiatowa to własnej okolice minimalnej krajowej) Gdzieś czytałem o jakichś 70% stawki potrzebnej do obecnych kredytów ale nie wiem czy to nie fake.
@bdg-bro: #!$%@? tam, a nie wygranymi. Mieszkam w takim domu i w listopadzie go dostałem przepisany. I teraz mi się nie należy kredyt,.mimo że dom jest wypłacony ze szkod górniczych.
@szejk_wojak informacja o racie malejące w okresie dopłaty jest zapisana w projekcie ustawy. na stronach związanych z programem było też napisane że zdolność ma być liczona w sposób rynkowy, nie mniej Tomek Narkun uważa że liczona będzie z uwzględnieniem dopłaty, więc tak nie do końca wiadomo jak to będzie.
@bdg-bro wygranymi tego programu będzie każdy kto z jakiegoś powodu nie chciał kupować mieszkania (mowie tutaj o duzych miastach, zwlaszczaw Warszawie), a ma hajs na 200k wkładu własnego.
Z żoną mamy dochody w granicach 15-19k więc dostalibyśmy kredyt w ciągu ostatnich 2 lat ale nawet nie wiem czy na 800k bo nawet przy takich dochodach zdolnosc jest nędzna. Ale nie chcieliśmy bo wynajmujemy mieszkanie za psie pieniądze od milej starszej Pani w
@Kiedysbedeczerwonka: ale tamten kryzys do nas nie dotarł, po prostu byliśmy zbyt opóźnieni w rozwoju. Oczywiście masz racje, że legislacja poszła do przodu, natomiast to jest ewidentne zdejmowanie bezpiecznika. Czy to będzie problem czy nie to nikt nie wie, tam też nie wiedzieli kiedyś. Rozwiązania w zakresie zadłużania się na kupno mieszkania/domu powinny być powszechne, a nie ograniczane jak tu. Czemu jak mam płacić 10% a ktoś 2%?!? Dlatego, że kredyt