Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (693)

Rosja
Rosja zgodziła się przedłużyć swoją część umowy zbożowej tylko o 60 dni. Jednocześnie ONZ i Turcja opowiadały się za przedłużeniem o 120 dni. Warto zauważyć, że umowa między Rosją, ONZ i Turcją została przedłużona. Należy zauważyć, że ani ONZ, ani Turcja nie ogłosiły jeszcze przedłużenia umowy. Wcześniej przedstawiciele Federacji Rosyjskiej oświadczyli, że odmówili przedłużenia umowy o 120 dni. Ma to rzekomo wynikać z faktu, że Federacja Rosyjska nie widzi postępu w eksporcie rosyjskiej żywności i nawozów.
Źródło

Ukraina
Szef niezależnej międzynarodowej komisji ONZ do zbadania naruszeń na Ukrainie Eric Möse powiedział 16 marca, że ​​obecnie w śledztwie w sprawie łamania praw człowieka na Ukrainie nie znaleziono żadnych dowodów popełnienia przez Rosję ludobójstwa. „Nie odkryliśmy, że na Ukrainie doszło do ludobójstwa”. Jednocześnie dodał, że komisja bada dowody, ponieważ istnieją „pewne aspekty, które mogą budzić wątpliwości” co do możliwego ludobójstwa.
Źródło

Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie nowego programu regionalnego rozwoju i odbudowy Ukrainy, tzw. „nowego europejskiego Bauhausu”. „Komisja Europejska uruchamia program budowania potencjału „Nowy europejski Bauhaus” na rzecz odbudowy Ukrainy na zasadzie partnerstwa z ukraińskimi organizacjami” – czytamy w komunikacie. Jak zaznaczono, głównym celem programu jest pobudzenie i pomoc społecznościom lokalnym w realizacji programów naprawczych i odbudowy . Program powstał z inicjatywy partnerów ukraińskich, takich jak Ro3kvit, ReThink, Porozumienie Burmistrzów – Wschód, a także Europejska Rada Architektów. „Odbudujemy Ukrainę. Musimy to zrobić i zrobimy to. Odbudowa… powinna odbywać się w duchu Nowego Europejskiego Bauhausu. Najbardziej aktywnymi uczestnikami będą urbaniści, architekci, inżynierowie, którzy będą inspirować się koncepcją NEB. Naszą wizją jest przekształcenie zniszczeń spowodowanych wojną w szansę na zbudowanie dobrej i zdrowej przyszłości dla Ukrainy” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Źródło

Ukraina i Unia Europejska przedłużyły umowę o transporcie drogowym towarów o rok. Unieważnia zezwolenia dla ukraińskich przewoźników. „Dzisiaj podczas pierwszego posiedzenia Wspólnego Komitetu Ukrainy i Komisji Europejskiej uzgodniono przedłużenie Umowy o liberalizacji drogowego transportu towarowego między Ukrainą a UE do 30 czerwca 2024 roku” – czytamy w oświadczeniu. Kubrakow zauważył, że podpisana w ubiegłym roku umowa zwolniła ukraińskich przewoźników z konieczności uzyskiwania zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe do krajów UE, stając się jedną z ważnych decyzji dla ukraińskich eksporterów.
Źródło

Białoruś
W ciągu najbliższych trzech lat Iran dostarczy Białorusi 45 tys. swoich pojazdów - poinformował minister przemysłu, kopalń i handlu Iranu Seyyed Reza Fatemi Amin. Według niego wartość kontraktu wynosi 450 milionów dolarów. „Zgodnie z podpisaną umową w ciągu najbliższych trzech lat na Białoruś zostanie wyeksportowanych 45 tys. samochodów” – cytuje ministra agencja IRNA.
Źródło

Litwa
Prezydent Gitanas Nausėda pogratulował prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie decyzji o wysłaniu myśliwców na Ukrainę. „Gratuluję decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o wysłaniu myśliwców na Ukrainę. To duża zmiana, która znacznie wzmocni walkę z agresorem. Determinacja przenosi góry. Prawdziwe przywództwo przybliży Europę do zwycięstwa i pokoju” – napisał w czwartek G. Nausėda na swoim koncie na Twitterze. Tymczasem minister obrony Arvydas Anusauskas poinformował, że w ramach nowego pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy Litwa przekaże m.in. amunicję kalibru 155 mm. pojazdy i racje wojskowe” – napisał. Według niego całkowity koszt wsparcia wojskowego, jakiego Litwa udzieli Ukrainie, sięgnie wkrótce 450 mln euro.
Źródło
Źródło

Łotwa
Zgodnie z decyzją Prezydium Saeimy i rady klubów partyjnych wybory prezydenckie odbędą się 31 maja. Z dotychczasowych wypowiedzi polityków wynika, że ​​kandydatów na stanowisko prezydenta będzie kilku, ale ich nazwiska nie są jeszcze znane. Levits dał do zrozumienia, że ​​będzie kandydował, jeśli będzie pewien poparcia większości. Levits jest obecnie wspierany przez Związek Narodowy i Nową Jedność – razem 39 głosów.
Źródło

Estonia
Podczas drugiego dnia wizyty roboczej w Estonii prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier spotkał się w czwartek w Tallinie z premier Kają Kallas, gdzie oboje rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy, europejskiej obronie i rosnącej roli Niemiec w zapewnianiu bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Steinmeier powiedział później, że Niemcy i kraje bałtyckie zbliżyły się do siebie. "Na Niemcy można liczyć” – powiedział Steinmeier po spotkaniu z Kallas.
Źródło

Polecam:

Materiał Youtube (15 min.) Amerykańskie i niemieckie gazety opublikowały nowe ustalenia ws. Nord Stream. Awaria, która była spowodowana aktami sabotażu jest przedmiotem śledztwa w kilku krajach, jednak dziennikarze ujawnili rzekomy ukraiński ślad w tej sprawie. Czy rzeczywiście Ukraina mogła stać na wybuchami Nord Stream? Wybuchy mogły rzeczywiście odbyć się bez wiedzy Rosjan? Kto inny mógł za tym stać? Co dalej z Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Na te i inne pytania odpowiadają analitycy OSW.

Czy Ukraina stoi za wybuchami Nord Stream? Śledztwa i nowe ustalenia. Co dalej z Nord Stream?

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1