Wpis z mikrobloga

Czy do kredytu hipotecznego można zrobić dodatkowe zabezpieczenie np. na papierach wartościowych?

Teoretyczna sytuacja - załóżmy że mieszkanie kosztuje 500 tys. zł. Wnoszę 100 tys. zł wkładu własnego, więc kwota kredytowana to 400 tys. zł. Mam do dyspozycji papiery wartościowe na sumę np. 200 - 300 tys. zł. Czy zrobienie na nich zabezpieczenia pozwoliłoby na poprawę zdolności kredytowej, albo poprawiło warunki samego kredytu (np. przez zmniejszenie marży)?

#nieruchomosci #kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 5
@Teec: przy zwykłym kredycie - lepiej. Ale przy kredycie 2% (czyli powiedzmy 4-5% z marżą), to potencjalnie bym miał dużo większy zysk na obligacjach niż stratę na oprocentowaniu kredytu, więc nie opłacałoby mi się pozbywać obligacji.
Teoretyczna sytuacja - załóżmy że mieszkanie kosztuje 500 tys. zł. Wnoszę 100 tys. zł wkładu własnego, więc kwota kredytowana to 400 tys. zł. Mam do dyspozycji papiery wartościowe na sumę np. 200 - 300 tys. zł. Czy zrobienie na nich zabezpieczenia pozwoliłoby na poprawę zdolności kredytowej, albo poprawiło warunki samego kredytu (np. przez zmniejszenie marży)?


@tomek123456789: Dodatkowe zabezpieczenie nie zwiększa zdolności kredytowej. W niektórych bankach ma wpływ na ofertę cenową, ale
@marcpol: A czy mógłbym wnieść papiery wartościowe jako wkład własny do kredytu? Mieszkanie za 600k, 600k kredytu i 150k akcji jako zabezpieczenie żeby wyszło 20% wkladu w akcjach i 80% gotówki na zakup?
@marcpol: A czy mógłbym wnieść papiery wartościowe jako wkład własny do kredytu? Mieszkanie za 600k, 600k kredytu i 150k akcji jako zabezpieczenie żeby wyszło 20% wkladu w akcjach i 80% gotówki na zakup?


@PfefferWerfer: Rozróżnić należy dwie powiązane ze sobą kwestie. Wkład własny to udział własnych środków w transakcji zakupu. Kiedyś banki często weryfikowały posiadanie wkładu własnego. Można było to potwierdzić poprzez wyciąg z rachunku, nieruchomość przeznaczoną do sprzedaży, papiery