Wpis z mikrobloga

Porozmawiajmy o AI.
Jakie macie plany na przyszłość. Moim zdaniem to co widzimy po początkowym wzroście produktywności będzie skutkowało redukcją zatrudnienia w branżach umysłowych. Całkowitą moim zdaniem na pewno nie nawet za 10-20 lat. Wątpię, żeby formalnie oddano władze na projektami w firmie AI, zawsze będzie ktoś od wpisywania prompt, łączenia rozwiązań czy weryfikacji.

Jak ktoś jest zdania, że to nie wpłynie na zatrudnienie/pensje. No nie wydaje mi się. Takie rozwiązania dążą do tego, żeby jak najbardziej obniżać wartość wiedzy człowieka. Przykład z mojej firmy, pomagałem w pisaniu makr pracownikom z innego działu. Pokazałem jednemu z nich chatgpt i proszę bardzo sam jest w stanie tworzyć makra, przy których wcześniej potrzebował mojej pomocy. Moja wartość jako pracownika pod względem supportu tego teamu spadła prawie do zera.
Moja mama jest teraz w stanie "napisać" jakiś podstawowy program. xd

Jest jeszcze kwestia tego, że AI popełnia błędy. To często słyszałem przy okazji premiery chatgpt. Oczywiście ale wzrost w tej dziedzinie jest bardzo szybki. 3.5 popełniało błędy w powiedzmy 15% podstawowych zapytań, nowa wersja już w 1%. Oczywiście ciężej dobić z 1% do 0.1% blędów niż z 15% do 1%, ale też pytanie czy to ma znaczenie? Zawsze można dopytać, żeby zweryfikowało kod i na pewno będą też rozwiązania używające AI w bardziej zaawansowany sposób, żeby takie błędy wyłapywać. Plus to już i tak mniej błędów niż taki junior.

Do tego nie zaczęliśmy tak naprawdę drogi publicznej konkurencji między gigantami w tych dziedzinach. Są publiczne tylko rozwiązania OpenAI, jak na scenę wejdzie Google i Meta to to wszystko tylko przyśpieszy.

Szczerze to ja będę się temu bardzo uważnie przyglądał. Osobiście nie czuję, żeby stanowiska IT miały obecnie duże job security i może się to różnie potoczyć. Myślę, że za 2 lata już będziemy w pewniejszej pozycji i poznamy gdzie są limity tych rozwiązań i czy tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku tych zmian czy może już okaże się, że dobijamy do ściany.
Trzeba być gotowym na zmianę pracy zanim rzucą się do tego miliony wyrzucone z swoich ciepłych posadek xd

#chatgpt #programowanie #pracbaza #korposwiat #programista15k
  • 40
Porozmawiajmy o AI.

Jakie macie plany na przyszłość. Moim zdaniem...


@Kantar: A tak z czystej ciekawości, kim właściwie jesteś? Bo w dzisiejszych czasach własne zdanie jest jak dupa. Każdy ją ma. Ale tak samo jak dupa nie koniecznie musi być czysta, to własne zdanie nie musi być sensowne. Fakt, że posłuchałeś kilka podcastów na temat AI, nie czyni Cię ekspertem w tej dziedzinie.
@groman43: ale wypowiedź się z czym się nie zgadzasz itd Czuje straszna emocjonalność w twojej odpowiedzi i raczej brak sensu prowadzić dyskusje z kimś tak nastawionym.

Do tego sam nie stosujesz swojej logiki. Nie widzę wyjaśnień kim jesteś jak wypowiadasz się o tym co robi inżynier. O siatkówce czy upadku banku lub siłowni.
Proszę na przyszłość wyjaśniaj kim jesteś jak się wypowiadasz na jakikolwiek temat bo to że posłuchałeś kilku podcastów
@Kantar: Miło, że pytasz. Już śpieszę z wytłumaczeniem
- Tytuł zawodowy inżyniera uzyskałem prawie 10 lat temu na PWr. Zawodowo, jako programista, pracuję jeszcze dłużej.
- Z siatkówką jestem mniej lub bardziej związany dłużej, niż wynosi średnia wieku na tym wspaniałym portalu.
- Na siłowni bywam dość często, średnio 6 razy w tygodniu.

Masz jakieś jeszcze pytania?
@Kantar: Tylko tak naprawde gdzie mozna przed tym uciec? Jezeli to zastapi wiekszosc umyslowych zawodow (a wiele fizycznych tez bedzie zastepywana) to bedzie tu musial wkroczyc rzad i stworzyc jakis rodzaj socjalizmu. Nie potrzebujemy 20 milionow hydraulikow i elektrykow.
@groman43: tak. Proszę o twoją ekspertyzę i doświadczenie w każdym jednym temacie na jaki się wypowiadałeś w ciągu całej aktywności na tej koncie. Widzę że przez przypadek zapomniałeś stosować swojej zasady o informowaniu jakie masz uprawnienia się wypowiadać czy może po prostu odsłuchałeś paru podcastów. Widzę tematy jak polityka, wojna. Jakie tu masz doświadczenie zawodowe?

Wypowiedź się o twojej ekspertyzie w temacie banków bo ostatnio komentowałeś.

Usuń swoje wpisy o siłowni
@mackbig: tak na pewno będą duże zmiany w gospodarce i ekonomii. Tylko jak zwykle z opóźnieniem tak naprawdę nigdzie przed tym nie uciekniesz a przynajmniej nie każdy będzie mógł.
Super żyć w czasach takiej niepewności. :/
@Kantar:

Jakie macie plany na przyszłość.

Od ~20 lat mamy bardzo silny rozwój technologiczny. Jak na ten moment nic nie sprawiło by programistów było potrzeba mniej. Wręcz przeciwnie, cały czas ich brakuje. Co do długofalowej pracy w IT, jeśli ktoś nie jest gotowy na zmiany, to raczej średnio branża dla niego. Jak na mój gust, to nic na ten moment się nie zmieniło w kwestii tego zawodu i nie spodziewam się
@groman43: nie o to mi chodzi. Twój wymóg jest bez sensu. Nie odnosisz się w ogóle do wpisu a szukasz ekspertyzy i żebym pisał ci esej o uprawnieniach jakie mam do wypowiadania się na dany temat.
Sam dobrze widzisz że wypowiadasz się na tematy na które nie masz ekspertyzy więc po co wymagasz tego ode mnie. Albo olej wpis, albo skrytykuj bo nie wnosisz kompletnie nic poza swoim brakiem pewności siebie.
@Kantar: Kurczę próbowałem używać trochę tego ChatGPT i dla mnie to mamy hype w stylu blockchainów. Nowy, w sam sobie interesujący wynalazek, który miał znaleźć zastosowanie w niemal każdej dziedzinie. Później zainteresowanie opada i okazuje się, że sensownie stosować można w o wiele mniejszym obszarze niż początkowo się wydawało.
@Kantar:
Masz dobrą pracę która polega na wklepywaniu czegoś do kompa ale całe otoczenie gospodarcze umiera z powodu kryzysu demograficznego. AI może odwrócić ten trend bo zastąpi ludzi tam gdzie się da i uratuje system emerytalny.

Ogólnie rzecz biorąc przejście gospodarki na AI to będzie potężna optymalizacja, obniżka kosztów wielu usług i produktów. Czyli podwyższenie poziomu życia. Może za 20 lat będziemy się śmiali z faktu, że kiedyś ktoś musiał siedzieć
będzie skutkowało redukcją zatrudnienia w branżach umysłowych


@Kantar: Fafnasty raz w historii ludzie już nie będą musieli pracować, bo wszystko za nas zrobią maszyny ;)

Natomiast tak po kolei:
Będzie to raczej po prostu kolejne narzędzie - podobne "rewolucje" mające skutkować wielokrotnym zmniejszeniem ilości programistów wieszczono już w czasach gdy programowanie ewoluowało z dziurkowania rozkazów dla procesora na kartach perforowanych, w kompilowane języki wysokiego poziomu.
Można wierzyć bądź nie, ale w
@Veni: generalnie z częścią tego co piszesz się zgadzam.
Z ekonomią musisz spojrzeć na indywidualne spojrzenie poszczególnych korporacji gdzie celem będzie maksymalizacja zysków i spadek wydatków. Jakby wszystkie korpo działały kolektywnie i żadna nie chciała by być na topie to by miało sens to co mówisz. Ale tak to na spokojnie czysty kapitalizm w dłuższej perspektywie rozwali sobie nawet potencjalne zyski.

Przykład z "mamą" miał bardziej na myśli to, że bez
@Kantar: ten w Bingu wygląda na jakiś okrojony. Pytam go, czy używa GTP-4 a on, że nie może odpowiedzieć. Tak samo nie może na tematy polityczne, kontrowersyjne i +18. Chińczyki zrobią lepszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@hellfirehe: to co piszesz ma sens. Tu czego się boję to trochę tego że w pewnym momencie dojdzie do przesycenia. Gdzie AI tak bardzo zwiększy produktywność pojedynczej osoby a równocześnie część rozwiązań zrobi tak "samodziałającymi", że nowe stanowiska i wzrost liczby projektów nie zrekompensuje utraty stanowisk. Trzbea poczekać i zobaczyć.
Tu czego się boję to trochę tego że w pewnym momencie dojdzie do przesycenia.


@Kantar: Tak naprawdę bardziej niż AI, bałbym się tu dojścia do ściany technologii krzemowej w sytuacji gdzie nie ma na horyzoncie nic co mogłoby ją zastąpić. Czyli osiągnięcie fizycznych granic litografii krzemowej.
Czyli po prostu elektronika przestanie się rozwijać, wydajność komputerów utknie gdzieś z powodu rosnącej ceny samych czipów jak i energii elektrycznej do ich napędu.

To
@hellfirehe: Tylko zeby godpodarka sie krecila to nie moga istniec tylko programisci i kilka innych zawodow. Ludzie musza miec pieniadze zeby kupowac cos od innych i napedzac to wszystko. Dojdziemy do momentu w ktorym caly swiatowy rynek bedzie kontrolowany przez kilku technobaronow. W pewnym momencie mozemy dojsc do sciany. Po co im bedzie wiecej pieniedzy, komu beda sprzedawac te swoje produkty i po co? Jezeli za pieniedzmi nie stoi ludzka praca
Moim zdaniem to co widzimy po początkowym wzroście produktywności będzie skutkowało redukcją zatrudnienia w branżach umysłowych.


@Kantar: CNC miało sprawić że operatorzy nie będą potrzebni a sprawiło że jest ich 10x tyle i udrożniono to wiele gałęzi przemysłu.

20 lat temu z całego powiatu w zawodówce było 4 chłopaków chętnych na tokarza/frezera a dziś na CNC mają 2 pełne klasy (50 dzieciaków).

To samo będzie w IT - w końcu zaczniemy
Tylko zeby godpodarka sie krecila to nie moga istniec tylko programisci i kilka innych zawodow.


@mackbig: O to też bym się nie martwił.
Historia ludzkości obfituje w wynalazki które miały spowodować że już jako ludzkość nie będziemy musieli pracować, bo wynalazek spowoduje że jedna osoba zastąpi stu pracowników.
No i ten 1% ogarnie byt reszty, a reszta będzie zajmować się sztuką i filozofią ;)
Od pługa do orania pola zaczynając, przez
Ai w niedługim czasie wygryzie większość zawodów pracujących przy kompie, kto tego nie widzi to pewnie będzie pierwszy w kolejce do zastąpienia przez AI. Na razie góruje mechanizm zaprzeczenia wśród IT ale jeszcze kilka generacji modeli AI i zamiast 20 programistów w zespole będzie tylko kilku.

Chat gpt to tylko zabawka pokazująca fragment tego co dałoby się uzyskać robiąc model stricte do programowania. W grę wchodzą duże koszty utrzymania modelu ale to
Wczoraj w bingu wygenerowałem kompletny kod do esp32 który łączy się z Home Assistant i ogarnia podlewanie roślin na balkonie.


@kutafonixor: A mi wczoraj Chat GPT powiedział jak wymienić klocki hamulcowe w aucie. Mechanicy zaorani?
@AntyKuc ok, wczoraj Ci napisal jak wymienic klocki hamulcowe
ale spojrz na to z tej strony, jak beda powstawac nowe wersje tego chat -gpt, to w przyszlosci bedzie ona rozrozniac np. auta i ich wersje i moglaby pisac i pokazywac na animacji/modelu jakie kroki nalezy wykonywac.

To naprawde moze szybko sie stac, rok temu nie slyszalem o tym chat-gpt, a teraz ile on potrafi. A to dopiero poczatek
@Volantie:

A to dopiero poczatek

I nie wiadomo kiedy będzie koniec, więc jakiekolwiek predykcje kto straci prace, a kto nie są nie za dużo warte, a jeszcze mniej warte są predykcje od ludzi nie siedzących w tych rozwiązaniach.
@AntyKuc wszystkie firmy bez wyjatku szukaja oszczednosci. Rynek IT od wielu lat ma wysokie zarobki, bo prog wejscia do tej dziedziny jest naprawde wysoki.
nawet zaczynajc prace jako Junior, praca ta jest na poczatku sprawdzana przez innych itp. wartosc dodana do projektu osoby ze stanowiskiem Juniora nie jest jakas wielka, a tacy pracownicy kosztują.
No i teraz pojawia sie pewne oprogramowanie, ktore moze przyspieszyc robienie tych podstawowych rzeczy. oczywiscie chat gpt robi
@Volantie:

praca ta jest na poczatku sprawdzana przez innych itp.

Praca nawet mida i seniora jest sprawdzana przez innych - nazywa się to code review.

No i teraz pojawia sie pewne oprogramowanie, ktore moze przyspieszyc robienie tych podstawowych rzeczy.


No i? Jeżeli przestanie się zatrudniać juniorów, to potem nie będzie midów i seniorów. Ogólnie przy takim scenariuszu firmy byłyby w dupie, bo miałyby całą rzeszę prompt inżynierów bez realnej znajomości języków
@AntyKuc masz racje, mi chodzi ogolnie o to ze ten chatgpt jest nowym rozwiazaniem i dopiero te firmy beda myslaly nad wrozeniem tego w realny sposob do swojego projektu.

powwiem inaczej, fryzjerja jak obcina i uzywa maszynki do strzyzenia, to musi sie znac jak dziala ta maszynka od srodka? Jak w ogole dziala prad itp? nie, nie musi wiedziec

i do czego zmierzam, w przyszlosci nauka/praca programisty na poczatku sciezki bedzie znacznie
@Kantar: Bardzo ciekawy temat poryszyłeś. Ja niestety jestem pesymistą i raczej spodziewam się dystopijnego świata, w którym pracę mają wybrańcy, a reszta żyje na czymś w rodzaju dochodu gwarantowanego lub wykonuje najgorsze prace fizyczne ponieważ taniej będzie zatrudnić ludzi niż posłać robota do pracy (np. śmieciarze czy kurierzy). Oczywiście nie nastąpi to za 10 lat, ale bardzo długofalowo (powiedzmy 30-40 i więcej) może tak być. Na początku raczej spodziewam się, że
A mi wczoraj Chat GPT powiedział jak wymienić klocki hamulcowe w aucie. Mechanicy zaorani?


@AntyKuc: a czy Chatgpt wymieni klocki hamulcowe? Bo kod to już umie pisać na podstawie gównianych skrótowych promptow. Póki co to tylko zabawka ale za 2 lata,5 a może i trochę więcej sytuacja może być całkiem inna. Powstaną nowe modele, lepsze, wydajniejsze i bardziej kompleksowe. Pytaniem nie jest czy zastąpi pracę biurowe tylko kiedy. Do wymiany klocków
@Kantar: jak już wylecą wszyscy copyrighterzy, support 1 stopnia, obsługa chatów/maili i ludzie od przeklepywania tabelek w exceli albo drukowania dokumentów po to żeby je zeskanować to się zacznę martwić.... Jak na razie wyleciał może procent tej grupy, a może nawet nie wyleciał ale się testuje chatboty i 1 linie wsparcia
@obieq: trzeba poczekać z 2 lata i wtedy będzie już bardziej jasne w którą stronę to idzie. Czy raczej człowiek + AI, modyfikacja sposobu działania istniejących stanowisk i część nowych, większa produktywność, wzrost ekonomiczny dużo więcej projektów itd czy może w zastępowanie człowieka całkowite.

Teraz to takie zgadywanie w sumie.