Wpis z mikrobloga

Początkowe oprocentowanie definiuje wysokość pierwszych miniratek - a to działa na wyobraźnie najsilniej (trigeruje okrzyk "stać mnie").
Szybkie porównanie procentów z promocji "beka 2%" z niedostępną już promocją "hehe 0%" z roku 2021.

"hehe 0%": wibor 0.2% + ~1.5% marży = 1.7%

"beka 2%": dopłata: 0.9 * 9% - 2% = 6.1%, oprocentowanie: 9% - dopłata (6.1%) = 2.9%

Przyjąłem 9% jako średnie rynkowe oprocentowanie kredytów opartych o okresowo stałe oprocentowanie.
Przyjąłem też 1.5% średniej marży w 2021. Nie chce mi się szukać, skorygujcie jeśli numerki są mocno inne.

Mamy zatem 170 vs 290.
PIerwsza miniratka wyższa o 70% w kredycie "beka 2%".

#nieruchomosci #kredythipoteczny #ciekawostki
  • 10
@rzzz: do tego dużo wyższe koszty życia w trakcie promocji "beka 2%" oraz fakt że teraz kredyciki będą tylko dla tych co nie mają nieruchomości... to wedlug mnie jasno pokazuję, że na taką pompę jak podczas zerowych st00peczek nie ma szans. Ja strzelam (calkowicie na ślepo) że program w wiekszosci polski uchroni przed spadkami cen, ale raczej ich nie wywinduje.
@rzzz: marża w 2021 to było koło 2% albo lekko więcej
marża przy dopłacie też ma być wyższa bo coś tam
zdolność kredytowa liczona ma być korzystniej, ale nie do końca. Wiele osób może polec na zapisie o wprowadzeniu się do domu czy mieszkania w ciągu roku.
@rzzz: możliwe, że ta marża będzie taka sama, 240 vs 400 powiedzmy. I tak lepiej niż obecnie.
Tak czy inaczej ludzie niech przygotują dupę bo liczy się kolejność, są warunki i można stracić to dofinansowanie zostając ze sporą ratą na 5 lat przynajmniej, po 5 latach mogą powiedzieć, że zmniejszą dofinansowanie, no i najważniejsze ceny mieszkań pójdą w górę.