Wpis z mikrobloga

Raportuj | Popraw błędy | Pomocny post? (0)
#1 09 Mar 2023 09:26
Witam
Panowie trafił do mnie moduł SOMFY 3S RTS Axovia z brakiem zasilania.
Zasilacz zbudowany na IR2153S oraz tranzystorach IPD60R950C6. Podczas pierwszej diagnozy brakowało 1 górnego tranzystora ponieważ odlutował się od temperatury. Zamówiłem nowe tranzystory nowy driver wymieniłem wszystko łącznie z rezystorami na bramkach, kondensatorami wraz z rezystorem 82k. Po uruchomieniu na wyjściu pojawia się napięcie ~30V można załączyć moduł lecz bardzo grzeją się tranzystory na stronie pierwotnej. Termowizja pokazała 120 stopni. Samo podłączenie napięcia bez załączenia centrali daje taki sam efekt.
Zasiliłem centralę z zasilacza laboratoryjnego i działa bez problemu. Pobiera ok 40mA. Kamera nie wskazuje żadnego zwarcia jak i z zasilania 30V z zasilacza jak i z 230V.
Wymieniłem tranzystory na inne o podobnych parametrach i taka sama sytuacja grzeją się jak #!$%@?.
Wymontowałem trafo i dalej to samo... Większość elementów jest nowych i takie cyrki...

#elektronika #kiciochpyta #elektronikadiy
Pobierz
źródło: 9205200300_1678349851
  • 11
@rybeczka: A sprawdziłeś transformator, może ma zwarcie i upalił ci driver od razu. Jakie napięcie potrzebujesz z przetwornicy? Może wywal ją i zamontuj inną w to miejsce.