Wpis z mikrobloga

Boli cię lewe ramię i plecy?
▪️ Mężczyzno! To może być zawał, zgłoś się pilnie do lekarza!
▪️ Kobieto, jesteś zestresowana.

Tak różne diagnozy może postawić algorytm trenowany na nie dość dobrej bazie danych. Jak przełamać błędne koło stereotypowego myślenia w projektowaniu rozwiązań technologicznych?

O tym usłyszycie w nowym odcinku podcastu. Katarzyna Szymielewicz rozmawia w nim z Olgą Kozierowską – prezeską fundacji „Sukces Pisany Szminką”.

Niedoskonałe algorytmy w usługach korporacji są uciążliwe, ale mówimy sobie wtedy "to tylko biznes"; "to firma, czego oczekiwać".

Problem pojawia się wtedy, kiedy automatyzacja zaczyna wchodzić w sferę administracji państwowej. A jeszcze bardziej wtedy, kiedy rozwiązania korporacji zaczynają być wykorzystywane przez ubezpieczycieli, ochronę zdrowia, edukację...

Jesteśmy pewni, że trzeba wymagać od biznesu. Żeby później nie obudzić się z ręką... wiadomo gdzie.

Spotkaliście się z dyskryminacją przez algorytm?
---
Lepszy internet. Od teraz!
Przekaż nam 1,5% podatku
KRS 0000327613

#technologia #internet #ciekawostki #marketing
panoptykon - Boli cię lewe ramię i plecy? 
▪️ Mężczyzno! To może być zawał, zgłoś się...

źródło: kozierowska_okladka_podcastu_103

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Boli cię lewe ramię i plecy?

▪️ Mężczyzno! To może być zawał, zgłoś się pilnie do lekarza!

▪️ Kobieto, jesteś zestresowana.


Tak różne diagnozy może postawić algorytm trenowany na nie dość dobrej bazie danych. Jak przełamać błędne koło stereotypowego myślenia w projektowaniu rozwiązań technologicznych?


@panoptykon: To na pewno jest wina algorytmu? A czy ludzie podejmują inne decyzje/diagnozy?

Np. kobieta u lekarza zgłasza: jestem ciągle zmęczona, tyje, ciągle śpię. Diagnoza: trzeba zbadać
  • Odpowiedz
To na pewno jest wina algorytmu? A czy ludzie podejmują inne decyzje/diagnozy?


@Gandalf_bialy: coraz częściej o algorytmach sztucznej inteligencji dyskutują osoby, które nie mają zielonego pojęcia jak takie algorytmy działają i potem wychodzą takie idiotyczne wnioski. A jak jeszcze wjedzie temat prawdopodobieństwa to już koniec dyskusji, bo większość osób statystyki po prostu nie rozumie, a jest ona kluczowa do zrozumienia działania sztucznej inteligencji.
  • Odpowiedz
coraz częściej o algorytmach sztucznej inteligencji dyskutują osoby, które nie mają zielonego pojęcia jak takie algorytmy działają i potem wychodzą takie idiotyczne wnioski. A jak jeszcze wjedzie temat prawdopodobieństwa to już koniec dyskusji, bo większość osób statystyki po prostu nie rozumie, a jest ona kluczowa do zrozumienia działania sztucznej inteligencji.


@jskan: W tym powyższym przypadku chodzi prawdopodobnie o to, że kobiety generalnie są faworyzowane w naszym kraju. Sam pamiętam na studiach
  • Odpowiedz
  • 0
@Gandalf_bialy:

Co do rzekomej dyskryminacji kobiet:

- może w ramach równouprawnienia zrównamy wiek emerytalny?

- albo może wprowadzimy tez dla kobiet obowiązek służby wojskowej?

- albo może niech wymiar sprawiedliwości zacznie kobiety tak samo ścigać i karać jak facetów?

- albo niech sądy rodzinne zaczną przyznawać prawa rodzicielskie facetom tak samo często?


Rzuciłeś poważnymi problemami, którymi... w ogóle się nie zajmujemy. Co więcej, nie zajmujemy się nawet równouprawnieniem kobiet. Chcemy tą
  • Odpowiedz
Algorytmy dyskryminują tych, którzy są w gorszej sytuacji, także mężczyzn. Jak sam zauważyłeś - opieka nad dziećmi, wyższy poziom bezdomności wśród mężczyzn i ocena recydywy - to może sprzyjać gorszej ocenie przez system. Szczególnie, jeśli automatyczna ocena wejdzie do usług publicznych.


@panoptykon: Algorytmy tworzą ludzie. W przypadku sztucznej inteligencji ważne jest też nauka uczenia. Ale na obecnym etapie to jest wprost przeniesienie nawyków ludzi. Ale nawet jeśli programiści stworzą sztuczną inteligencje,
  • Odpowiedz
  • 0
@Gandalf_bialy: wiek emerytalny jest w tej chwili kwestią wyłącznie polityczną, może się ewentualnie opierać na polityce opartej na danych (ale czy teraz tak jest? Well ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
Nie rozumiem, dlaczego upierasz się przy tym wieku emerytalnym, skoro nie ma takiej sytuacji, że ktoś ocenia wiek emerytalny każdej osobie automatycznie.
  • Odpowiedz
wiek emerytalny jest w tej chwili kwestią wyłącznie polityczną, może się ewentualnie opierać na polityce opartej na danych (ale czy teraz tak jest? Well ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).


@panoptykon: Teraz tak nie jest. Mężczyźni pracują znacznie dłużej (w Polsce), żyją znacznie krócej. Proporcje powinny być dokładnie odwrotne - stosując zasady logiki.

Nie rozumiem, dlaczego upierasz się przy tym wieku emerytalnym, skoro nie ma takiej sytuacji, że
  • Odpowiedz
Algorytmy dyskryminują tych, którzy są w gorszej sytuacji, także mężczyzn.


@panoptykon: a jednak temat dyskusji nazywa się "algorytmy dyskryminują kobiety. Jak to zmienić?". Czyli jak dyskryminują mężczyzn to jest okej? Bardzo doceniam wasze działania, ale tym razem zaprosiliście do podcastu nieodpowiednią osobę.

Mężczyźni pracują znacznie dłużej (w Polsce), żyją znacznie krócej. Proporcje powinny być dokładnie odwrotne - stosując zasady logiki.


@Gandalf_bialy: nieprawda. Jest wiele sposób jak ten wiek można wyliczyć.
  • Odpowiedz
nieprawda. Jest wiele sposób jak ten wiek można wyliczyć. I większość tych sposobów będzie logiczna, ale zarazem ani dobra, ani zła.


@jskan: Ta proporcja jest w Polsce zła, bo mężczyźni bardzo rzadko korzystają z emerytury. Wielu umiera znacznie wcześniej. Beneficjentami są głownie kobiety, choć składki w nieproporcjonalnie większej części odkładają mężczyźni. W większości krajów europejskich dla kobiet i mężczyzn jest dokładnie taki sam wiek emerytalny. Ale tez chyba nigdzie indziej nie
  • Odpowiedz