Wpis z mikrobloga

#rower
Co myślicie o napędzie 1x8? 32x11-34. Jeżdzę głównie po płaskim, ale także po kraweżnikach i mam kilka lekkich podjazdów, do których nie potrzeba nie wiadomo jak lekkich przełożeń. Myślałem o wywaleniu korby pod 3x8 i wsadzeniu czegoś takiego:
https://allegro.pl/oferta/wydrazona-zintegrowana-korba-roweru-gorskiego-ixf-13339676752
https://allegro.pl/oferta/zebatka-narrow-wide-32t-czarna-owalna-104bcd-snail-10525937056
Przerzutkę i manetkę mam pod 8s i jedyne co bym jeszcze potrzebował to kasetę 11-34.
Szerzego zakresu mi acera m360 i tak nie uciągnie bez kombinowania z jakimiś goat linkami i innymi extenderami.
Zawsze ciut lżejży rower i prostsze zmienianie biegów, mniej linek i pancerzy do wymiany, przerzutka mniej do regulacji.
Pozbyłbym się też korby na kwadrat i poszedł w HT II. Nie wiem tylko czy sama korba narrow wide wystarczy by łancuch na krawężnikach nie spadał.Bo przerzutka sprzęgła nie ma i sprężyna też taka sobie.
Niby łancuch będzie miał większy przekos niż przy 3x8, ale za wielu podjazdów to nie mam, a dwa że łancuchy i kasety 8s są dużo dużo tańsze niż pod 11 czy 12 s, więc zużycie nie będzie tak mocno po kieszeni bić. W miarę możliwości nie chciałbym wszystkiego wywalać włącznie z manetką i przerzutką tylnią. Jeśli bym musiał ogarnać jakąś przerzutkę ze sprzęgłem to wtedy bym musiał pewnie przynajmniej w 1x10 iść.
Ktoś przerabiał coś takiego, jakie odczucia po zmianie?
  • 16
@yaroszek: Skakanie po blatach i wbijanie kolejnego blatu z przodu z jednoczesną redukcją na tyle jest trochę upierdliwe, a nie porzebuje aż tylu przełożeń.
@Rapsii a nie starczy zmienić kasety na szerszą i ew łańcucha, jeżeli będzie za krótki? Bo wiesz, można na trzyrzędowej korbie jeździć tylko na jednym blacie, nikt tego nie sprawdza ( ͡º ͜ʖ͡º) jak się przyjmie to możesz sobie zmienić korbę i wywalić przerzutkę, jeżeli tak bardzo przeszkadza
@Rapsii: ja kiedyś zanim przesiadlem się z 3x8 na 1x11 to na próbę też wyrzuciłem przednią przerzutkę i założyłem zębatkę narrow wide, bez wymiany korby. Dało się jeździć, jak dla mnie zdecydowanie wystarczy na płaskie okolice a tak jak piszesz, nie trzeba kombinować ze zmianą przełożeń z przodu
@mateusz-bogacki: to zobaczę na co mnie najdzie jak będę zmieniał kasetę i łancuch, bo obecne jeszcze trochę pojeżdą. Ta korba i zębatka to spoko budżetowa opcja? Bo na zagranicznych kanałach na youtube znalazłem to. Z Chin to jednak chwilę pójdzie i może byłoby dobrze wcześniej zamówić
@Rapsii: zastanów się jakich najlżejszych i najcięższych przełożeń używasz obecnie przy napędzie 3x8 i policz czy 1x8 będzie miał wystarczający zakres. Jeśli tak to sama korba i blat bedą ok, support jeśli nie będziesz jeździł w złych warunkach też da rade.
P.S. montowałem taka przerzutkę z przedłużką do kasety 11-40, a i 42 by spokojnie obsłużyło. Wielkiej filozofii w tym nie ma.
@melba: A masz jakiś link do taniej przedłużki? To się pokombinuje dalej. Jest też opcja z korba na kwadrat z odkręcanymi zębatkami i na takiej też można by 1x robić. Nie musi być tego HT II
@Rapsii: to nie jest zaden rocket science co piszesz. Jak czujesz ze ci styka 8 biegów to tak zrób.

jedynie korbę warto by ustawić na linii łańucha 45 mm a tego nie zrobisz na HT2 - na niej linia będzie 50 mm. No ale to też nie jest dramat. TYlko trzeba zamontować zębatkę na środkowym miejscu.
@bibsz: a na kwadracie da radę długością ośki supportu albo jakimiś podkładkami osiągnać 45mm? Czy nie warto sobie tym zawracać głowy i jak już zmieniać korbę, to nie na kolejną na kwadrat?
@Rapsii: spookojnie na kwadracie możesz osiągnąć 45mm. Dajesz krótszy support i jest git. Ja generalnie nie mam nic do korb na kwadrat. Sa spoko. Tym bardziej ze jakis chińskie HT2 to też nie zbudza zaufania.

ALe 50 mm lini łańucha to też nie jest dramat. Shimano w korbach jednorzędowych GRX do graveli tyle daje. Nie wiem czemu - moim zdaniem to bez sensu ale tak robią i to działa. Nikt się
@Rapsii: wrzuć sobie do kalkulatora (najwygodniej używa mi się gear-calculator.com) obecną konfigurację przełożeń i taką jaką planujesz i oceń czy rozpiętość Ci będzie pasować

co do szerokości suportu - kupiłem sobie kiedyś suport Shimano BB-UN300, jak widać jest na kwadrat i ma różne szerokości osi suportu więc można sobie dobrać takie jakie trzeba. tutaj sam jeszcze takiej operacji nie przeprowadzałem, więc polecam jeszcze gdzieś doczytać co i jak.

co do spadania
@Rapsii: W jednym mam 1x8 36x11-24, (ale będzie 32x11-34) w drugim 1x9 36x11-36, oba na zwykłym altusie. Do jazdy w mieście, i po ubitych drogach polnych i leśnych wystarcza zupełnie. Polecam każdemu, komu zakres i stopniowanie wystarcza – moim zdaniem na płaski teren to świat i ludzie. Tak jak mirek wyżej wspomniał, ustaw na tym kalkulatorze swoją obecną konfigurację i docelową do porównania, wybierz najlepiej dopasowane 8 biegów z obu tabelek
@DJArmani Testuje dzisiaj jeżdżenie tylko na średnim blacie i latanie po całej kasecie. Jak na razie wydaje mi się to spoko, a nic nie kosztuje. Na 1x będę przerabiał, ale dopiero jak się korba i support wyjadą i trzeba będzie zmienić linki i pancerze do przedniej przerzutki. Po co sobie robić niepotrzebne wydatki. Chyba mnie fantazja ponosi i chciałem na siłę być cool.