Wpis z mikrobloga

Ja zawsze miałem te leki za darmo. Dopisze mi pani tego seniora?”, “A na te suplementy to żadnej zniżki dla seniorów nie ma?”, “Mam legitymację emeryta, daje to jakąś zniżkę?” - dla pracowników aptek takie pytania to codzienność i (nie)stety odpowiedź na wszystkie brzmi nie.⁣

Uprawnienie Senior przysługuje pacjentom 75+, czyli najwcześniej taką receptę można wystawić w dniu 75. urodzin (oczywiście zawsze można wcześniej, ale wtedy i tak to nie zostanie uwzględnione).⁣

Sam wiek pacjenta nie wystarczy - na recepcie musi się pojawić symbol S w miejscu uprawnień dodatkowych. A to może wpisać tylko osoba wystawiająca receptę. Pracownik apteki nie może tego dopisać.⁣

Takie recepty mogą wystawiać:⁣
- lekarze i pielęgniarki POZ⁣
- lekarze specjaliści⁣
- lekarze szpitalni⁣
- emerytowani lekarze dowolnej specjalności, którzy mają PWZ, ale już nie pracują (tylko pro auctore i pro familiae)⁣
Wcześniej powinny zostać zweryfikowane poprzednie recepty danego pacjenta.⁣

Nie wystarczy też sama literka S na recepcie. Darmowe leki można uzyskać wtedy, gdy dany lek znajduje się na listach leków refundowanych, a pacjentowi przysługuje prawo do refundacji. Dodatkowo lek ten musi znajdować się również w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów. Oczywiście recepta musi być poprawnie wypisana. Zaznaczenie/wpisanie odpłatności 100% dyskwalifikuje możliwość wydania leku bezpłatnie.⁣

W 2022 roku pacjentom 75+ bezpłatnie wydano łącznie 76,7 mln opakowań leków dla 2,7 mln seniorów. Kosztowało to 830,3 mln zł. W styczniu tego roku na liście leków 75+ znalazło się 2057 preparatów obejmujących 175 substancji czynnych.⁣

Uprawnienie S dotyczy tylko leków na receptę. Nie ma bezpłatnych pasków do glukometru, suplementów czy pieluchomajtek. Nawet jak lekarz zaznaczy S, to nic nie zmieni. Dany produkt i tak zostanie wydany z pominięciem tego uprawnienia.⁣

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #prawo
dwa_fartuchy - Ja zawsze miałem te leki za darmo. Dopisze mi pani tego seniora?”, “A ...

źródło: IMG_20230307_084616_889

Pobierz
  • 10
@dwa__fartuchy: Hej, może Ty mi powiesz jak wygląda z Twojej strony temat obsługi klientów w aptece poza kolejnością. To znaczy jak ma to zrobić osoba uprawniona (np. krwiodawca z zaświadczeniem) żeby nie narazić się na gniew osób w kolejce i farmaceutów? Ma po prostu minąć kolejkę i podejść do okienka za ostatnią osobą i liczyć że go nie zlinczują? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co myślisz?
@motylus: ustawa reguluje komu przysługuje obsługa poza kolejnością, więc zawsze możesz powiedzieć na głos, że jesteś dawcą, może babcie cię przepuszczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mi się jeszcze nigdy nie zdarzyło, żeby ktoś w aptece użył tego przywileju