Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #pytaniedoeksperta

Mam pytanie odnośnie transformatora. Urządzenie wyposażone w zwykły transformator sieciowy ma jedno uzwojenie pierwotne i dwa uzwojenia wtórne. Na jednym uzwojeniu jest wyświetlacz panelowy diody i pompka napowietrzająca, a na drugim grzałka utrzymująca temperaturę w akwarium. Gdy grzałka jest włączona świeci dioda niebieska, w tym momencie na drugim uzwojeniu wtórnym napięcie spada o ~500 mV, diody podświetlające lekko przygasają, ale pompka wydaje się pracować stabilnie. Na tym uzwojeniu, na którym przygasają mi diody jest też jakiś uC mierzący temperaturę i uruchamiający pompę i grzałkę.

Czy taki spadek napięcia przy podwójnym uzwojeniu wtórnym jest normalny? Napięcie spada również bez obciążenia gdy ręcznie załączam grzałkę, odpinając całą elektronikę diody i pompkę napowietrzającą.

Na jednym uzwojeniu mam 9 V i 200 mA, a na drugim 12 V i jakieś 2 A. Ten spadek napięcia na drugim uzwojeniu to wina transformatora?

Podświetlenie akwarium zasilane z jednego uzwojenia wtórnego przygasa równo z załączającą się kontrolką sygnalizującą pracę grzałki, występuje wtedy prawdopodobnie nagły, skokowy wzrost obciążenia drugiego uzwojenia wtórnego, z którego zasilana jest grzałka. Kontrolka jest na tym samym uzwojeniu co grzałka. Pompka zdaje się pracować bez zakłóceń mino, że jest podłączona na tym samym uzwojeniu co uC i diody podświetlające wnętrze akwarium. Nie wiem czy to taki feature czy coś się zepsuło, bo sprzęt dostałem. Akwarium ma u góry panel z płytką i wychodzi na to, że grzałkę ktoś wyprostował jednopołówkowo. W dodatku jest zasilana przez jakieś rezystory bezpiecznikowe. Chciałbym przerobć ten układ tak aby miganie niebieskiej diody nie powodowało przygasania diod podświetlających akwarium. Problemem nie jest tu prawdopodobnie sama dioda, ale prąd, który pobiera grzałka.

Panel jest chiński, firmy "noname".
  • 16
@FFFFUUUU: To nie jest kwestia prądu tylko napięcia. Z tego co wiem, diody mają 0.11 W / szt. ,ale są połączone w szeregu. Prąd dla diod powinien wynosić 0.034 A, a Imax dla diody wynosi 0.050 A. Diody świetnie działają i dają dużo światła już przy 0.01 A.

5 diod w szeregu to 11 V, a Na wyjściu z zasilacza mam od 14.3 do 13.8 V, napięcie spada gdy załącza się
@rybeczka: Myślisz, że transformator jest spalony? Ja myślę, że to wina dużego prądu płynącego przez jedno z uzwojeń transformatora w trakcie załączania grzałki, która ma kilkadziesiąt watów. To może zakłócać pracę drugiego uzwojenia nawet gdy transformator jest sprawny. Ogólnie wszystko śmiga, ale na wtórnym uzwojeniu pomocniczym są dość spore spadki napięcia. Być może jest lekko przeciążone, albo brakuje jakiegoś kondensatora, który by wyrównywał napięcie na wejściu. Mogę dać przetwornicę step down,
@rybeczka: Ostatnio kupiłem panelowy woltomierz DV30 (2,5-30 V). Po przeróbkach nawet działa. Jest strasznie tandetny, nie ma żadnych informacji o wyprowadzeniach układu sterującego pracą wyświetlacza diodowego. Diody świecą jakby chciały, a nie mogły, na środku jest jasny punkt (dioda) w miarę oddalania od niego "kreska", z których składają się cyfry robi się coraz bledsza i ciemniejsza. Czarny kolor wokół cyfr zabezpieczono folią przezroczystą żeby farba nie schodziła.. Ogólnie woltomierz działa, ale
ostatnio naprawiałem kombajn kosmetyczny z spalonym transformatorem który miał 4 odczepy i zamieniłem na 4 osobne transformstory więc można też tak zrobić


@rybeczka: Nie wiem jakie były te odczepy, ale myślę, że jeżeli napięcia nie różniły się od siebie zbytnio to dałoby się to rozwiązać prościej. Jest wiele układów, które wykorzystują napięcia symetryczne i różne różnice potencjałów dzieląc jedynie masę. Wszystkie są zasilane z jednego transformatora. Do zmiany napięć przeważnie używa
diody powinny byc sterowane przez dedykowany driver do ledow on sobie reguluje prad ledow


@FFFFUUUU: Nie mam Arduino ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tak, to jest normalne. Napięcie wtórne transformatora zmienia się wraz z obciążeniem.


@MickM: Niby tak, z tym, że ja obciążam inne uzwojenie, a na innym mi spada napięcie i pewnie prąd. Prawdopodobnie dzieje się to na obydwu uzwojeniach wtórnych. Chciałem wykorzystać drugie uzwojenie, ale
Pobierz tojestmultikonto - >diody powinny byc sterowane przez dedykowany driver do ledow on s...
źródło: 02141
diody powinny byc sterowane przez dedykowany driver do ledow on sobie reguluje prad ledow


@FFFFUUUU: Nie mam Arduino ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tojestmultikonto: dedykowany driver to osobny IC np AL5809, tak strumień osłabia pobór prądu przez grzałkę i w tym drugim uzwojeniu indukuje się mniej, najlepiej analizę tego układu zacząłbym nie od opisywania go tylko od narysowania schematu bo to jest istotą zrozumienia tematu i można
@FFFFUUUU: Na początek dorzucę trochę pojemności i zobaczę czy problem nadal występuje. Na nowym elektrolicie 1000 uF i innym zasilaczu wentylator nie zmniejsza nawet obrotów, więc pompka też nie powinna. Nie wiem tylko jak z diodami. Trochę tego nie rozumiem, bo bardziej prądożerne elementy w takich układach przeważnie działają bez zarzutu. Jest to mało intuicyjne działanie, bo w układzie buzzer - dioda, też przygasa dioda mimo iż potrzebuje mniejszego prądu niż
@rybeczka: To i tak trochę bez sensu, bo każde trzeba wyprostować, odfiltrować i ustabilizować. Przeważnie nie robi się więcej niż 2-3 napięcia (jeżeli potrzebne jest symetryczne). Każde z tych napięć można uzyskać z 26 V. Więc transformator powinien mieć jakieś 28 V bez obciążenia. Resztę załatwią kondensatory i półprzewodniki.