Wpis z mikrobloga

Komórki ssaczych samic mają dwa chromosomy X. W czasie embriogenezy, jeden z nich zostaje (losowo) wyłączony. Konkretniej: chromosom X jest pakowany w jąderku zarodkowych komórek macierzystych do tzw. "ciałka Barra", gdzie nie ulega ekspresji genetycznej. W tym stanie jest przekazywany kolejnym komórkom w linii komórkowej. W efekcie, część tkanek ma aktywowany jedynie chromosom odziedziczony po matce, a część: po ojcu. Gdyby chromosom X był odpowiedzialny za kolor skóry, kobiety miałyby skórę pełną kolorowych łatek. Tak nie jest u ludzi...ale dzieje się tak dla sierści u samic kotów!

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inaktywacja_chromosomu_X
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chromatyna_p%C5%82ciowa

Więcej o tym ciekawym ubarwieniu kotek pisze producent karmy dla kotów whiskas:

"Szylkret – skąd pochodzi nazwa i co oznacza?
Pojęcie szylkret w kontekście kotów nie odnosi się do rasy, a do barwy ich umaszczenia. Samo słowo szylkret pochodzi z języka niemieckiego „Schildkröte” i oznacza żółwia. Rudo-czarne plamy na futrze kotów, fantazyjnie i nierównomiernie rozłożone skojarzyły się niektórym z pancerzem żółwia szylkretowego. Dlatego też koty o charakterystycznym umaszczeniu nazywa się dziś szylkretowymi.

Szylkret – skąd się bierze takie umaszczenie?
Za tak nietypową barwę odpowiedzialne są geny. Samice ssaków mają dwa chromosomy X – układ XX, natomiast samce ssaków jeden chromosom X i jeden chromosom Y – układ XY. Specyfika genu O (orange-making gene) odpowiadającego za występowanie u kotów koloru rudego jest ściśle powiązana z płcią. Gen O występuje na chromosomie X, przez co kolor rudy jest sprzężony z płcią.

Szylkret na jednym chromosomie ma gen rudości, który jest oznaczany jako O, czyli „orange”, natomiast na drugim chromosomie gen wykluczający kolor rudy, czyli „non-orange”. Gdy oba te geny znajdą się na chromosomie, powstaje szylkret.

Szylkret – czy to tylko kotki?
Czy umaszczenie szylkretowe jest zarezerwowane tylko dla kocich dam? Nie, ale większość szylkretowych kotów to samice. Rude i czarne umaszczenie występuje w korelacji z żeńskim chromosomem X. Kocury w odróżnieniu od kocic posiadają układ chromosomów XY. Nie ma możliwości, żeby w prawidłowych warunkach geny odpowiedzialne za to ubarwienie spotkały się ze sobą. Istnieją jednak sytuacje, w wyniku których powstają szylkretowe kocury. Mogą one mieć dodatkowy chromosom X i tym samym układ XXY. Według badań przeprowadzonych przez College of Veterinary Medicine na University of Missouri tylko 1 na 3000 kotów szylkretowych jest samcem. Takie kocury, częściej niż białe czy szare, są bezpłodne, za co również odpowiadają geny powiązane z kolorem szylkretowym."
URL: https://www.whiskas.pl/opieka/dorosly-kot/zachowanie/szylkret-nietypowe-umaszczenie-kota-sprawdz-jak-wyglada

#biologia #koty #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki źródło
Pobierz Goglez - Komórki ssaczych samic mają dwa chromosomy X. W czasie embriogenezy, jeden z...
źródło: 1678547726285
  • 1