Wpis z mikrobloga

Mordeczki czy można popsuć dynamo rowerowe obracając zbyt szybko kołem? Chodzi mi o elektronikę, nie łożyska. Chciałem sprawdzić czy lampka jest sprawna, a że dynamo nie jest jeszcze zaplecione to na szybko założyłem je na widełki, stara dętka posłużyła za pas napędowy a wiertarka za napęd:) . Puściłem na chwilę żeby zobaczyć czy to zadziała i dynamo dostało z 400/500 rpm przez kilka sekund. Potem podłączyłem multimetr i są strasznie dziwne odczyty. Dynamo nominalnie powinno dawać 6V, przy pierwszym pomiarze dawało max 3V i nie chciało przekroczyć tej granicy, a po chwili przerwy, sprawdzeniu połączeń i multimetra kolejne pomiary dochodziły do 40-50V, a nominalne 6V było przy powiedzmy 30-40 rpm. Jakieś pomysły?
#elektryka #elektronika #rower #serwisrowerowy
  • 25
@bladybezczel:
chatgpt

Tak, obracanie dynamo rowerowego zbyt szybko może uszkodzić jego elektronikę, a także inne elementy wewnątrz urządzenia. W przypadku, o którym piszesz, istnieje ryzyko, że dynamo zostało uszkodzone podczas pracy z wiertarką.

Dziwne odczyty na multimetrze sugerują, że coś poszło nie tak w trakcie testowania dynamo. Możliwe, że podczas podłączania lub odłączania multimetra, połączenia zostały przepięte, co mogło wpłynąć na prawidłowe działanie dynamo i/lub multimetra.

Zalecam sprawdzenie, czy wszystkie połączenia
@bladybezczel nigdy nie interesowałem się działaniem dynamo w rowerze ale przecież kiedy jest dopięte do koła kręci się szybciej niż to co mu zapodałeś. nie chcę mi się liczyć obwodu koła i przełożenia na dynamo ale 600 rpm to 10 obr na sekundę, przy większej prędkości roweru na pewno dynamo będzie miało wiecej
Jednak wydaje mi się, że może być elektronika stabilizująca napięcie w droższych modelach.


@LateMacchiato: nietrudno mi wyobrazić sobie dynamo z wielosekcyjnym uzwojeniem, prostownikiem i regulatorem napięcia, tak jak to obecnie jest robione w samochodach, jednakże pierwszy z brzegu wygooglany artykuł pokazuje, że nawet całkiem nowoczesne dynama zintegrowane z piastą dają normalnie prąd zmienny na wyjściu.

https://vadimpacajev.com/rowerowa-elektrownia-czyli-ladowarka-rowerowa-usb-dynamo-w-piascie/
@Jarek_P: Nie znam się, ale ja bym sprawdzał dynamo pod obciążeniem, a nie na pusto. W sumie Op nie pisze jak miał ustawiony multimetr AC?DC i jak wykonywał pomiary. Nic nie wiemy o modelu multimetru i jak oblicza pomiary. Czy ma true RSM i w jakich zakresach częstotliwości działa.
Ja bym sprawdził na innej żarówce albo multimetrze bo w sumie OP nie mówi, czy podłączył to do źródła światła.
@bladybezczel
@Jarek_P @LateMacchiato AC, bez obciążenia. Co do RSM i częstotliwości nie mam pojęcia. Elektrody multimetru podłączone bezpośrednio pod wyjścia dynama. Multimetr UNI-T. Bateria w multimetrze wymieniana nigdy :) . Popatrzyłem trochę w necie i wygląda na to, że w środku nie ma nic prócz magnesów i uzwojeń. Jest kilka filmików gdzie rozpędzaj znacznie dynamo i wygląda to tak, że 1km/h=1V
Ogólne dynamo musiał napędzać ten sposób żeby sprawdzić lampkę i wygląda na
hcę kupić transformator 240/6V i podłączyć ją pod sieć żeby jeszcze raz wszystko sprawdzić. Myślicie, że takie podłączenie może jej zaszkodzić?


@bladybezczel: kup dwie baterie CR2032, złóż razem i do nich podłącz tą lampkę. Będzie taniej i prościej, do sprawdzenia wystarczy.
@bladybezczel: Wyjaśnij, bo się pogubiłem. Sprawdzasz dynamo, czy lampkę? Dynamo sprawdzisz poprzez podłączenie innej żarówki nawet takiej zwykłej z elektrodą wolframową. Kup sobie kilka różnej mocy, podłącz pod dynamo i będziesz widział czy świeci. Jak świeci to dynamo sprawne. Jednocześnie możesz sprawdzić napięcie oraz wpinając się szeregowo multimetrem sprawdzisz natężenie.

A ta lampka to LED z układem elektronicznym? one zazwyczaj wymagają DC a nie AC
@bladybezczel: lampka AC, jeśli jest ledowa, zaczyna się zapewne od prostownika, który z AC robi DC. A jeśli jest żarówkowa, to jest jej zwyczajnie wszystko jedno. Co to znaczy dłuższy i co właściwie chcesz sprawdzać? Jeśli tylko czy świeci - bateryjki wystarczą, trochę powinny podziałać, zwłaszcza zasilając lampkę ledową.
@LateMacchiato sprawdzam i dynamo i lampkę. O lampce wcześniej nie wspominałem. Ogólnie jak dynamo się kręci to lampka świeci, ale mam wrażenie, że zbyt słabo i że nie chce się automatycznie przełączać między trybami pracy dzień i noc. Skoro piszesz, że jeżeli lampka świeci to dynamo jest sprawne to wychodzi na to, że moje jest sprawne i problem leży w samej lampce. To model B&M IQ X 100 lux. Lampka jest podłączona